Akwarium roślinne – wyzwanie godne ambitnego akwarysty
AkwarystykaZajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Akwarium roślinne – wyzwanie godne ambitnego akwarysty

Dawniej akwarystą był ten, kto miał akwarium z rybkami. Jednak dziś wygląda to zupełnie inaczej. Rozwój techniki i technologii daje niemal nieograniczone możliwości, a akwaryści – widząc tu swoją szansę – starają się z tego korzystać i stawiają sobie coraz to ambitniejsze cele. W ten sposób, wynosząc akwarystykę nawet do miana dzieła sztuki, wyszukują i wyznaczają nowe kierunki oraz trendy w tworzeniu pomysłowych, ciekawych aranżacji. Doszło nawet do tego, że możemy podziwiać akwaria, w których są same rośliny, a nie ma ryb! Idealne wydaje się natomiast takie akwarium, które współtworzą zarówno ryby, jak i piękne roślinne kompozycje.

Dlaczego rośliny są tak ważne w akwarium?

Rośliny w akwarium nie tylko dają poczucie bezpieczeństwa i stanowią schronienie dla ryb. Nie są też wyłącznie atrakcyjnym dla nich tłem, lecz pełnią o wiele ważniejszą funkcję. Przez to, że absorbują szkodliwe i niebezpieczne związki organiczne, będące wynikiem rozkładu (w zamian wzbogacają wodę w tlen), stanowią fundamentalny filtr biologiczny – to właśnie od jego prawidłowego funkcjonowania zależy kondycja całego akwarium. Jeżeli rośliny będą szybko i prawidłowo rosły, to nie będzie problemu z glonami, a woda będzie dobrze natleniona. Aby jednak tak było, niezbędne jest optymalnie dobrane oświetlenie.

Jakie oświetlenie dla roślin w akwarium?

Oświetlenie dla roślin w akwarium musi być odpowiednio wyważone. Rośliny bardziej wymagające potrzebują mocnego i efektywnego światła. Kiedyś, przy stosowaniu świetlówek T8 czy T5, obowiązywała zasada 1W na litr wody. Obecnie, w przypadku wykorzystania oświetlenie ledowego, jest to bardziej skomplikowane, ponieważ diody LED mają bardzo różną sprawność / wydajność świetlną. Wartości te podaje się w lumenach (jest to strumień świetlny, ilość światła – przyp. red.) w przeliczeniu na wat. I tak: diody DIP mają wskaźnik 35-80 lm/W, natomiast diody SMD nie przekraczają przeważnie 100 lm/W, zaś najbardziej wydajne diody POWER LED CREE osiągają nawet ponad 200 lm/W.

Do celów akwarystycznych najlepsze wydaje się oświetlenie oparte na diodach CREE lub ewentualnie EPISTAR o temperaturze barwowej około 6500-8500K z dodatkiem diod Full Spectrum (orientacyjnie przeliczając: ok. 50 lumenów na litr). Takie lampy można kupić gotowe bądź skonstruować samodzielnie metodą DIY.


Mikro i makroelementy – stymulanty rozwoju roślin

Jeżeli mamy już odpowiednie oświetlenie, to do prawidłowego przebiegu procesu fotosyntezy rośliny potrzebują jeszcze soli mineralnych w postaci mikro i makroelementów pobieranych z wody i podłoża. Podłoże musi być odpowiednio wydajne, a więc aktywne lub wzbogacone torfem czy ziemią ogrodową.

Do wody – najlepiej o odczynie PH (kwasowość i zasadowość) 6.5-6.7 i KH (twardość węglanowa) 3-5° – należy zatem systematycznie dodawać makroelementy (zwłaszcza potas, azot, magnez, wapń, fosfor), mikroelementy (głównie żelazo oraz miedź, mangan, cynk, kobalt, bor, molibden), a także dwutlenek węgla. Ważne jest, by nie przesadzić z tymi „odżywkami” i starać się utrzymywać stałe parametry wody (wartość PH nie powinna zmieniać się więcej niż 0.5 na dobę). Zawartość soli mineralnych w wodzie możemy kontrolować za pomocą Miernika TDS.

Jeżeli ambitnie podejdziemy do tworzenia naszego akwarium, to efekt końcowy powinien nas w pełni zadowolić.

Foto wyróżniające: pxfuel.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak lepiej grać w tenisa stołowego? 8 uniwersalnych porad
Jak lepiej grać w tenisa stołowego? 8 uniwersalnych porad
Zastanawiałeś się kiedyś, jak lepiej grać w tenisa stołowego? Mamy dla Ciebie kilka dobrych wskazówek!
Stół do bilarda – czym kierować się przy jego wyborze?
Stół do bilarda – czym kierować się przy jego wyborze?
Realizacja bilardowego hobby wymaga dobrego przygotowania. Jednym z kluczowych elementów jest prawidłowy dobór stołu do gry. Sprawdź, na co zwrócić […]
Czym się kierować przy wyborze roweru dziecięcego? Sprawdź nasz krótki poradnik!
Czym się kierować przy wyborze roweru dziecięcego? Sprawdź nasz krótki poradnik!
Rower jest pierwszym pojazdem, który samodzielnie może poprowadzić każdy maluch.
Tagi
Ostatnie wpisy