Tchoukball – bezkontaktowa gra na wysokiej intensywności
Sporty niszowe
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Tchoukball – bezkontaktowa gra na wysokiej intensywności

Tchoukball to jedna z niszowych dyscyplin sportowych, w której kontakt bezpośredni jest zabroniony, a co za tym idzie, ryzyko fauli zostało ograniczone do minimum. Co jeszcze warto wiedzieć o sporcie nazywanym w Polsce „czukbolem”?

Początki niszowego sportu drużynowego

Każdy z nas słyszał o takich dyscyplinach sportowych, jak piłka nożna czy siatkówka. Większość osób jest w stanie wymienić chociaż podstawowe zasady tych gier. Nie brakuje jednak też pasjonatów nieco bardziej niszowych sportów. Wśród ciekawych dyscyplin, którymi zainteresowanie stale rośnie, można wymienić tchoukball. Jego zasady zostały opracowane w latach 70. ubiegłego stulecia.

Za twórcę tej dyscypliny sportu uznaje się Hermanna Brandta, biologa ze Szwajcarii, któremu zależało na tym, aby stworzyć rodzaj bezkontaktowej rozgrywki sportowej, podczas której zawodnicy nie będą narażeni na bezpośredni kontakt ze sobą, który może doprowadzić do poważnych i bolesnych kontuzji. Celem było wyeliminowanie kontuzji, a tym samym umożliwienie zawodnikom rozwój kariery sportowej bez strachu o własne zdrowie. Brandt nie doczekał się jednak popularyzacji stworzonej przez siebie dyscypliny sportowej. Zmarł w 1972 roku, gdy tchoukball zaczynał dopiero raczkować. Obecnie można coraz częściej spotkać się z rozgrywkami tchoukball.

Krótka historia #tchoukball
Oraz kraje uczestników #wytc19 w #singapur

Opublikowany przez Adama Rzymkowskiego Sobota, 17 sierpnia 2019

Boisko, drużyny i sprzęt sportowy

Do rozegrania meczu w tchoukball niezbędne jest boisko. Co ciekawe, mecze mogą być rozgrywane na różnych nawierzchniach; sztucznej, drewnianej, a nawet piaszczystej. Dwie drużyny rywalizują ze sobą na boisku o wymiarach 27 × 16 metrów. Plażowa odmiana tchoukball rozgrywana jest na boisku o mniejszym rozmiarze. Drużyny składają się z siedmiu zawodników (pięciu przy odmianie plażowej). Pole bramkowe to półkole, którego promień wynosi 3 metry, a zadaniem zawodników jest umieszczenie piłki w bramce, tak aby odbijając się od siatki, uderzyła w podłoże w dozwolonym obszarze. Co ważne, ani piłka, ani żaden z zawodników nie może znaleźć się w polu bramkowym.

Tchoukball to bardzo nietypowa dyscyplina sportu. Niezwykle charakterystyczne są bramki; to kwadraty, których długość poszczególnego boku wynosi 1 metr. Bramki są ustawione w taki sposób, aby kąt pomiędzy nimi a nawierzchnią wynosił 55 stopni. Zawodnicy grają piłką podobną do tej, która używana jest podczas meczów piłki ręcznej.

Jak grać w tchoukball?

Każda rozgrywka złożona jest z trzech części, a poszczególna tercja trwa 15 minut. Pomiędzy tercjami dozwolone są pięciominutowe przerwy. Zawodnicy podczas gry nie mogą kozłować piłki, a mając ją w rękach, mogą wykonać zaledwie dwa kroki. Rozgrywka toczy się bardzo szybko – zawodnik nie może być w posiadaniu piłki dłużej niż trzy sekundy. Drużyna rozgrywająca zdobywa punkt wówczas, gdy odbije piłkę od bramki, a ta spadnie na boisko w dozwolonym polu gry. Co ciekawe, zawodnicy broniącej drużyny nie mogą przechwytywać piłki pomiędzy podaniami przeciwników. Ich zadaniem jest wyłącznie obrona bramki i uniemożliwienie atakującym zawodnikom odbicie piłki od bramki.

Kiedy zawodnik podczas gry popełnia błąd?

Jeżeli któryś z zawodników popełni podczas gry błąd, wówczas piłkę przejmuje drużyna przeciwna. Możliwych do popełnienia błędów jest sporo, trzeba zatem podczas rozgrywki przez cały czas zachować maksymalną koncentrację. Wśród niedozwolonych zachowań podczas meczu można wskazać między innymi na:

•  kozłowanie piłki,
•  upuszczenie piłki,
•  trzymanie piłki dłużej niż trzy sekundy,
•  zbyt dużą ilość kroków z piłką,
•  przechwycenie podania drużyny przeciwnej.

To tylko niektóre przykłady zachowań zawodników, które kończą się oddaniem piłki drużynie przeciwnej. Pewną ciekawostką jest to, że drużyny nie mają przypisanych do siebie bramek. Atakujący zawodnicy mogą oddawać rzuty do każdej z dwóch bramek znajdujących się na boisku.

Czy gra w tchoukball jest trudna?

Zasady gry w tchoukball początkowo mogą wydawać się skomplikowane, ale wystarczy kilka rozgrywek, aby się z nimi w pełni zapoznać. Co ważne, sport ten jest zupełnie bezkontaktowy, dzięki czemu ryzyko wystąpienia kontuzji znacznie maleje. Jeżeli więc chcesz spróbować swoich sił w tej dyscyplinie sportu, sprawdź, gdzie w Twojej okolicy organizowane są treningi!

Foto wyróżniające: Limyongjian / Wikipedia

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiedni plan abonamentowy dla twojej witryny internetowej
Jak wybrać odpowiedni plan abonamentowy dla twojej witryny internetowej
Odkryj, jak dokonać trafnego wyboru planu abonamentowego do witryny internetowej. Nasz artykuł pomoże Ci porównać dostępne opcje i podjąć świadomą decyzję.
Wymarzone akwarium morskie – jaką drogę obrać?
Wymarzone akwarium morskie – jaką drogę obrać?
Jeżeli piękno rafy koralowej oraz jej mieszkańców zachwyciło nas na tyle, że zapragnęliśmy tego kawałka piękna dla siebie i pomyśleliśmy […]
Podwodne odkrycia: fascynujący świat narciarstwa wodnego
Podwodne odkrycia: fascynujący świat narciarstwa wodnego
Poznaj fascynujący świat podwodnych odkryć, jakim jest narciarstwo wodne. Od technik i sprzętu, po niezwykłe miejsca na globie do tej sportowej przygody. Zanurz się w nieznane!
Ostatnie wpisy