Artykuł sponsorowany
Przygoda z akwarystyką powinna zacząć się od zdobycia sporej wiedzy. Początkującym hobbystom zaleca się konfigurację słodkowodną. Ryby słodkowodne są bowiem nieco bardziej tolerancyjne na niekorzystne zmiany środowiska, które są dość powszechnym zjawiskiem. Dopóki nie zdobędziesz umiejętności hodowlanych, ambitniejsze projekty odłóż na później.
Ponieważ ryby pływają, żyją, jedzą i wypróżniają się w wodzie, jakość tej wody jest najważniejsza dla ich zdrowia. Mniejsze zbiorniki mieszczą tylko małe jej ilości, a zatem sprzyjają szybkim wahaniom jakości. Większe zbiorniki są zwykle bardziej stabilne (pod względem utrzymania parametrów) przy większym rozcieńczeniu zanieczyszczeń. W rezultacie prawdopodobieństwo niepowodzenia jest dużo mniejsze. Najlepszy na początek będzie zatem największy zbiornik, na jaki możesz sobie pozwolić.
Oprócz tego potrzebujesz innych akcesoriów, takich jak filtry do akwarium, podgrzewacze, uzdatniacze, rośliny akwariowe i wiele innych.
Zbiornik startowy powinien mieć co najmniej standardowe 60 centymetrów. Szklane akwaria są cięższe i można je dostać w większych rozmiarach, a dodatkowo nie rysują się tak łatwo. Plastikowe nie mogą strukturalnie poradzić sobie z dużymi ilościami wody.
Pamiętaj, że nie możesz po prostu dodać wody i ryb, tak jak w przypadku gotowania zupy. Tworzysz prawdziwy, żyjący podwodny świat. Potrzeba czasu, zanim woda będzie gotowa do wprowadzenia ryb.
Akwarium oraz stojak powinny być umieszczone na mocnej, stabilnej i równej podłodze. Pomiędzy akwarium a podstawką należy umieścić arkusz styropianu, aby zniwelować nierówności i równomiernie rozłożyć ciężar zbiornika.
Zbiornik nie powinien być narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych (aby zapobiec nadmiernemu rozwojowi glonów) oraz stać z dala od korytarzy, w których jest przeciąg. Upewnij się, że jesteś zadowolony z lokalizacji swojego zbiornika zanim go napełnisz, ponieważ po dodaniu wody i akcesoriów akwariowych zbiornik staje się bardzo ciężki i tym samym niebezpieczny w przenoszeniu.
Po umieszczeniu zbiornika na miejscu należy dodać żwiru (jeśli używasz filtra podżwirowego, umieść płytkę filtrującą przed dodaniem żwiru). Żwir powinien pochodzić ze sklepu akwarystycznego, ponieważ te sprzedawane w sklepach ogrodniczych mogą wydzielać szkodliwe chemikalia. Żwir należy układać tak, aby opadał ku przodowi (głębokość z przodu ok. 2 cm, zaś z tyłu do 5 cm). Pomaga to skierować zanieczyszczenia do przodu, gdzie można je łatwiej wyczyścić.
Możesz dodać akcesoria akwariowe i rośliny do zbiornika przed lub po dolaniu wody – według własnego uznania. Zwykle łatwiej jest sadzić w suchym zbiorniku, chociaż wymaga to trochę wyobraźni, aby przewidzieć, jak rośliny będą wyglądać po napełnieniu akwarium.
Cięższe akcesoria, takie jak skały, należy dodawać dopiero po napełnieniu zbiornika wodą, aby bardziej równomiernie rozłożyć obciążenie na dno zbiornika.
Woda z kranu musi zostać uzdatniona przed dodaniem do zbiornika. Wymaga uzdatnienia, ponieważ chlor w niej zawarty może być toksyczny dla ryb. Aby uniknąć mieszania żwiru, umieść w zbiorniku czysty pojemnik na lody i wlej do niego wodę. Absorbuje większość siły wody i przelewa się do zbiornika delikatniejszym strumieniem.
Zamontuj i zanurz element grzejący, po czym pozostaw go do wyrównania się temperatury wody, aby uniknąć pęknięcia szklanej tulei. Przed włączeniem ustaw żądaną temperaturę (w zależności od rodzaju ryby). W przypadku typowego zbiornika dla tropikalnych słodkowodnych, dobrym punktem wyjścia jest około 25°C. Należy uruchomić system filtracji i dodać starter bakteryjny. Nigdy nie włączaj grzejnika poza wodą, ponieważ zostanie uszkodzony.
Złota zasada mówi o wykonywaniu co tydzień lub co dwa tygodnie częściowej podmiany wody na poziomie 25% objętości zbiornika. Podmianę wody należy przeprowadzać razem z czyszczeniem żwiru za pomocą syfonu żwirowego. Jeśli jednak używasz filtra podżwirowego, podłoże żwirowe nie powinno być tak często naruszane.
Następnie należy uzupełnić zbiornik uzdatnioną wodą. Woda ta powinna pochodzić z kranu z zimną wodą, a nie z kranu z gorącą wodą (gorąca woda rozpuszcza metale ciężkie w rurach, które mogą szkodzić rybom). Tę wodę należy następnie podgrzać za pomocą grzałki akwariowej przed dodaniem jej do akwarium, aby uniknąć narażenia ryb na szok.
Ryby należy karmić tylko taką ilością, jaką zjadają w ciągu dwóch minut. Po tym czasie zalegający pokarm należy usunąć. Ogólna zasada mówi, że rozmiar żołądka ryby jest tak duży, jak oko. Najczęściej ryby umierają z powodu przekarmienia, a nie niedożywienia. Niezjedzony pokarm zanieczyszcza wodę i tworzy złe warunki wodne, przyczyniając się przez to do chorób.
Zdjęcie wyróżniające: pxhere.com