Microrasbora, Kirysek Pigmej, Gupik Endlera – idealne rybki do małego akwarium i krewetkarium
AkwarystykaZajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Microrasbora, Kirysek Pigmej, Gupik Endlera – idealne rybki do małego akwarium i krewetkarium

Ostatnio bardzo popularne stały się małe akwaria o pojemności do 60 litrów. Wynika to między innymi z faktu, że można je umieścić w dowolnym miejscu i nie zajmują wiele przestrzeni, a są w zasięgu naszego wzroku, co sprzyja bieżącej oraz wnikliwej obserwacji jego mieszkańców. Jeżeli jednak zdecydujemy się na tego typu akwarium, to warto nieco dłużej zastanowić się nad doborem obsady. Oto nasze propozycje!

Microrasbora erythromicron, Danio erythromicron (Celestichthys erythromicron)

Ta słodkowodna, azjatycka rybka z rodziny karpiowatych osiąga zaledwie do 2 cm długości, dlatego idealnie sprawdzi się w niewielkim akwarium. Korpus ma mały, ale dość krępy, z mocno opalizującymi odcieniami w kolorze niebiesko-szarym i charakterystycznymi pionowymi metalicznymi paskami, a w okolicach ogona czarną plamkę. Danio erythromicron jest pełną energii, bardzo ruchliwą rybą ławicową, dlatego najlepiej czuje się w grupie kilku osobników. Nie stwarza również większych problemów w hodowli.

Mikrorasbora Galaxy, Razbora Galaxy (Danio margaritatus)

Atrakcyjna, filigranowa rybka dorastająca do maksymalnie 2,5 cm długości. Wywodzi się z rodziny karpiowatych, a w naturze można ją spotkać na terenach Azji Południowo-Wschodniej, gdzie stacjonuje głównie na płytkich, podmokłych terenach. Jest pięknie ubarwiona – jej ciało ma kolor granatowy ze złotymi kropkami oraz pomarańczowo-czerwonymi płetwami. Mikrorasbora Galaxy to także ryba typowo ławicowa, więc najlepiej trzymać ją w towarzystwie innych przedstawicieli tego gatunku.

Gupik Endlera, żyworódka Endlera (Poecilia wingei)

Kolejna mała rybka pochodząca z Ameryki Południowej – samiec Gupika Endlera osiąga 2,5 cm długości, zaś samica do 4 cm. Tak jak wszystkie gupiki, należy do pokaźnej rodziny piękniczkowatych i jest rybą żyworodną. Ciało samca ma wielobarwne (pomarańczowe, czarne) i efektownie opalizujące (niebiesko-zielone) ciapki. Gatunek ten jest stosunkowo spokojny i łatwy w utrzymaniu.

Kirysek karłowaty, Kirysek Pigmej, Sierpoplamy (Corydoras pygmaeus)

Jak na pigmeja przystało, to bodaj jeden z najmniejszych przedstawicieli całej rodziny kirysków. Żyje w wodach Ameryki Południowej i osiąga wielkość do około 2,5 cm. Jest rybą ławicową i towarzyską, zatem powinien być trzymany w grupie 6-10 sztuk. Wówczas zachowuje się bardziej naturalnie.

Jak urządzić małe akwarium lub krewetkarium?

Akwarium do 60 litrów również daje niemałe pole do popisu, wszak można w nim umieścić ozdobne korzenie porośnięte Microsorum pteropus i mchem jawajskim (tzw. Java moss), które będą stanowiły ciekawą aranżację oraz schronienie dla około 6 rybek Microrasbora erythromicron, 6 Mikrorasbora Galaxy, 5 Kirysków karłowatych, 3 Gupików Endlera, a także kilku krewetek (np. Crystal Red lub Red Cherry). Podłoże powinno być piaszczyste, a woda o temperaturze 23–25°C powinna być średnio twarda, o Ph lekko zasadowym (należy przy tym pamiętać o dość regularnych podmianach, np. raz w tygodniu 10% pojemności akwarium). Wymienione gatunki ryb karmimy natomiast drobnym, urozmaiconym pokarmem żywym, mrożonym albo suchym. Tak skomponowane akwarium powinno prezentować się niezwykle efektownie!

Foto wyróżniające: Cisamarc, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pomysły na prezenty, które możesz przygotować razem z dzieckiem
Pomysły na prezenty, które możesz przygotować razem z dzieckiem
Pozwól, aby dziecko samo wymyśliło, w jaki sposób chce ozdobić słoik. Nawet jeśli nie będzie idealny – będzie wspaniałą pamiątką.
A może przygoda z tenisem?
A może przygoda z tenisem?
Jak zacząć przygodę z tenisem?
Systemy monitoringu: Zadbaj o bezpieczeństwo swojego otoczenia
Systemy monitoringu: Zadbaj o bezpieczeństwo swojego otoczenia
Zadbaj o bezpieczeństwo i spokój ducha. Wybierz system monitoringu - Twoje oczy i uszy, gdy Ciebie nie ma.
Tagi
Ostatnie wpisy