Jak utrzymywać czystość w akwarium?
AkwarystykaZajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak utrzymywać czystość w akwarium?

Artykuł sponsorowany

Każdy akwarysta wie, że zadbane akwarium z przejrzystą wodą to nie tylko estetyczna ozdoba pomieszczenia, ale także doskonałe warunki do hodowli ryb. Jak jednak dbać o czystość wody w akwarium i samego akwarium?

Dlaczego utrzymanie czystej wody w akwarium jest ważne?

Akwarium powinno zapewniać rybkom warunki podobne do tych, które panują w ich środowisku naturalnej. Żeby to osiągnąć, istotne znaczenie ma stworzenie odpowiedniej flory bakteryjnej. Pozwoli ona ochronić organizmy przed glonami i pierwotniakami. Brudna, zielonkawa albo zmętniała woda jest znakiem, że nie udało się utrzymać prawidłowej flory i pH wody, a to oznacza z kolei, że środowisko żyjątek wodnych nie jest dla nich dobre.

Odpowiedni filtr

Żeby woda w akwarium była czysta i przejrzysta, należy przede wszystkim zaopatrzyć się w dobry filtr. Ma on za zadanie oczyszczać wodę z wszelkich niepożądanych substancji, na przykład glonów, pozostałości pokarmu, resztek roślin czy odchodów ryb.

Na gąbce filtra znajdują się bakterie nitryfikacyjne, które odpowiadają za biologiczne oczyszczanie wody. Polega to na przetwarzaniu toksycznych związków w mniej szkodliwe azotany. Ryby i rośliny wytwarzają szkodliwe produkty przemiany materii, a ich nagromadzenie w akwarium może doprowadzić do tego, że woda zmieni kolor i przestanie być klarowna. Żeby więc utrzymać zbiornik w odpowiednim stanie i zapewnić organizmom optymalne warunki do życia, należy zakupić właściwy filtr i nie zapominać o jego pielęgnacji.

Środki do czyszczenia wody

Poza samym filtrem równie istotna jest jego odpowiednia konserwacja, a także usuwanie z niego zanieczyszczeń. Żeby utrzymać dobrą jakość wody, powinno się minimum raz w tygodniu podmieniać pewną ilość wody w akwarium, a z jego dna usuwać muł. Pozwoli to poprawić klarowność wody i rozrzedzić zanieczyszczenia.

Z glonami i pierwotniakami można uporać się, stosując adekwatne preparaty, które można zakupić w sklepach zoologicznych. Do wyboru są środki biologiczne do zwalczania glonów czy też specjalne płyny klarujące wodę. Pozwolą one przywrócić równowagę flory bakteryjnej w akwarium.

Zarówno filtry dobrej jakości, jak i wszelkie środki, które pomogą zadbać o odpowiednią czystość akwarium, można znaleźć w internetowym sklepie zoologicznym http://aquaelzoo.pl/.

Jak często czyścić akwarium?

Decyduje o tym wiele czynników. Pierwszym z nich jest pojemność zbiornika. Im większe jest akwarium, tym mniej wymaga ono pracy. Akwaria bogato obsadzone zielenią trzeba czyścić z martwych fragmentów liści czy też korzeni, jednak zdecydowanie rzadziej należy podmieniać wodę. Wynika to z tego, że w dużych akwariach obsadzonych roślinami prościej jest utrzymać stan zbliżony do biologicznej równowagi. Rośliny działają jak filtry wody i pochłaniają szkodliwe związki.

Wszelkie czynności, takie jak czyszczenie filtra, usuwanie glonów z elementów wyposażenia oraz z szyb, a także czyszczenie mułu z dna, należy wykonywać przynajmniej raz na dwa tygodnie.

Jednorazowo nie powinno się wymieniać więcej wody niż około 1/3 pojemności akwarium, ponieważ może to zaszkodzić rybom. Woda dolewana do akwarium powinna być wcześniej uzdatniona przy użyciu preparatów specjalnie przeznaczonych do tego. Mają one za zadanie zneutralizować chlor, metale ciężkie itp., a także ochronić skrzela i błony śluzowe ryb. Raz na jakiś czas konieczne jest również mycie akwarium z zewnątrz.

Czy da się ograniczyć sprzątanie akwarium?

Owszem. Żeby tak było, filtry powinny pracować całą dobę. Akwarium warto ustawiać z dala od okna, a zamiast światła słonecznego zbiornik doświetlać sztucznym światłem. Dobrym rozwiązaniem może być także hodowla ryb i ślimaków, które żywią się glonami.

Zdjęcie główne: Khoa Võ/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać statuetkę na prezent dla myśliwego?
Jak wybrać statuetkę na prezent dla myśliwego?
Odkryj idealny prezent dla zapalonego myśliwego - statuetkę ze szczegółami, które zadowolą nawet najbardziej wymagające gusta. Poradnik krok po kroku jak wybrać tę jedyną.
Dixit – rozwijająca wyobraźnię gra dla całej rodziny
Dixit – rozwijająca wyobraźnię gra dla całej rodziny
Światowa pandemia spowodowała, iż coraz więcej czasu spędzamy w zaciszu domowego ogniska. Co może umilić długie jesienne wieczory? Oczywiście gry […]
Jak funkcje VPN i Safepay w Bitdefender Antivirus Plus mogą chronić twoją prywatność online?
Jak funkcje VPN i Safepay w Bitdefender Antivirus Plus mogą chronić twoją prywatność online?
Dowiedz się, jak technologie Safepay i VPN oferowane przez Bitdefender Antivirus Plus zabezpieczają Twoją prywatność podczas przeglądania Internetu.
Ostatnie wpisy