Scrabble – jak wyglądają zawody? Co warto wiedzieć o rywalizacji
InneSporty umysłowe
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Scrabble – jak wyglądają zawody? Co warto wiedzieć o rywalizacji

Scrabble w pierwszej kolejności kojarzą się wyłącznie z towarzyską grą słowną, ale w rzeczywistości w tej dziedzinie od dawna organizowane są profesjonalne zawody. Co należy o nich wiedzieć? Odpowiadamy.

Jako zabawa łącząca pokolenia od niemal wieku scrabble to jedna z najpopularniejszych gier słownych w dziejach. Układanie wyrazów rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo i co najważniejsze – zacieśnia więzy międzyludzkie. Nic więc dziwnego, że właśnie przy tej grze wiele rodzin spędziło niejeden jesienny wieczór. Jednak scrabble to coś znacznie więcej niż tylko niepozorna rozgrywka w zaciszu domowego ogniska z najbliższymi. Najlepiej świadczą o tym organizowane od lat mistrzostwa Polski. Jak wyglądają tego typu zawody i na jakich zasadach się odbywają?

Scrabble – uniwersalne zasady

Zasady gry w scrabble nie należą do skomplikowanych. Cała rozgrywka opiera się bowiem na układaniu na planszy powiązanych ze sobą słów przy pomocy przeznaczonych do tego płytek z literami o różnej wartości punktowej. Prawdziwa zabawa rozpoczyna się jednak dopiero po przystąpieniu do gry – każdy z graczy musi wykazać się nie lada zmysłem taktycznym i sprytem, by maksymalnie wykorzystać nie tylko wartość swoich liter, ale również specjalnie premiowane pola na planszy. Jak łatwo się domyślić, wygrywa ten z uczestników, który na koniec może pochwalić się największą liczbą punktów.

Scrabble na mistrzostwach i nie tylko

Tyle jeśli chodzi o uniwersalne podstawy gry w scrabble. Podczas profesjonalnych turniejów reguły prezentują się właściwie identycznie, z jedną różnicą – na gracza nałożony jest limit czasowy wynoszący 20 minut. Utrudnienie to sprawia, że na zwycięstwo mogą liczyć w zasadzie tylko najlepsi i najbardziej doświadczeni zawodnicy, którzy z prostymi wyrazami w naszym języku radzą sobie z zamkniętymi oczami. Poza czasem ściśle określona jest również dopuszczalność słów, które są skrupulatnie sprawdzane w „Oficjalnym słowniku języka polskiego scrabblisty” (OSPS).

Jeśli chodzi o system punktowania na mistrzostwach Polski, to obecnie o zwycięstwie decyduje liczba wygranych partii, a nie – jak miało to miejsce podczas dwóch pierwszych edycji – liczba zdobytych małych punktów, czyli tzw. system highscore. Od 1995 roku nie ma więc znaczenia okazałość danego zwycięstwa, liczy się wyłącznie sam fakt wygranej, który jest brany pod uwagę w klasyfikacji końcowej. 

Co ciekawe, scrabble cieszą się gigantyczną popularnością również w świecie wirtualnym. W grze przez internet prym wiodą tzw. szybkie partie, w których czas jednego spotkania wynosi raptem… 5–15 minut. Jeśli realnie myślimy zatem o rozpoczęciu przygody z grami słownymi, to być może właśnie internetowe scrabble będą dla nas najlepszym wyborem.

Scrabble w 2022 roku

Scrabble to gra, która nieustannie przyciąga nowych pasjonatów, a najlepszym dowodem na słuszność tej tezy jest rozbudowany kalendarz turniejów rankingowych na 2022 rok. Nie tak dawno zakończył się turniej pod hasłem I Wadowickie “Kremówkogranie”, a przecież przed nami jeszcze 12 imprez o podobnej randze! Ukoronowaniem intensywnego sezonu mają być natomiast XXIX Mistrzostwa Polski zaplanowane na 11–13 listopada. Jedno jest pewne – będzie się działo!

Zdjęcie główne: pexels.com/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Prezent dla mężczyzny – kilka ciekawych pomysłów i porad
Prezent dla mężczyzny – kilka ciekawych pomysłów i porad
Od zawsze mówi się, że zakup upominku osobie płci męskiej sprawia wiele kłopotów.
Akwarium biotopowe – ambitne wyzwanie dla sumiennego akwarysty
Akwarium biotopowe – ambitne wyzwanie dla sumiennego akwarysty
W pogoni za atrakcyjnością zakłada się akwaria z pokaźną liczbą kolorowych ryb, z ładną, gęstą roślinnością ułożoną w piękne kobierce, […]
Akwarium roślinne – tu ryby nie są najważniejsze
Akwarium roślinne – tu ryby nie są najważniejsze
Akwaria roślinne od dłuższego czasu zyskują na popularności. Są to gustownie skomponowane, przepiękne podwodne ogrody utworzone za pomocą różnorodnych (także […]
Ostatnie wpisy