Złota rybka spełnieniem dziecięcych marzeń. Jak ją hodować?
AkwarystykaZajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Złota rybka spełnieniem dziecięcych marzeń. Jak ją hodować?

Złota rybka – już samo to określenie działa na wyobraźnię. Brzmi bowiem jak spełnienie marzeń, zwłaszcza tych dziecięcych. Zapewne stąd też bierze się niesłabnąca popularność ryb akwariowych wyhodowanych na bazie karasia złocistego. Nie jest to bowiem gatunek występujący w naturze, lecz powstał w wyniku wieloletniej selekcji prowadzonej w krajach azjatyckich, głównie w Chinach oraz Japonii. W ten sposób wyodrębniono wiele odmian różniących się między sobą wyglądem i barwą. Które z nich są najbardziej rozpowszechnione i jak o nie dbać w domowych warunkach?

Złota Rybka / Ryba Welon / Fantail Goldfish

Jest to bodajże najpiękniejsza, najbardziej rozpoznawalna i reprezentacyjna odmiana. Fantail Goldfish charakteryzuje się bowiem złotą, przechodzącą w pomarańcz barwą łusek oraz płetw. Ciało ma jajowate, trochę przypominające balon, długie płetwy oraz weloniasty ogon. Można spotkać także inne warianty kolorystyczne (np. biały albo czerwony). Ryba ta osiąga wielkość do 20 cm.

Oranda fish

Oranda fish to w pewnym sensie „wariacja” Ryby Welon – tyle że z charakterystycznymi gąbczastymi zgrubieniami, naroślami na górnej części głowy. Występuje w wielu efektownych odmianach barwnych: pomarańczowej, czerwonej, czarnej, niebieskiej i chyba najbardziej poszukiwanej: białej z czerwonymi naroślami (tzw. „czerwony kapturek”).

Teleskop / Telescopefish

Teleskop to jedna z pierwszych ryb wyhodowanych na drodze selekcji z Welona. Różni się od niego charakterystycznymi nieproporcjonalnie dużymi, wyłupiastymi (wręcz wytrzeszczonymi) oczami i szaro-czarno-złotym kolorem ciała.

Kometa / Comet fish

Kolejna sztucznie wyhodowana wersja Welona. Wyróżnia się wydłużonym, dość smukłym w porównaniu do innych welonków, złoto-pomarańczowym kolorem ciała (choć istnieją też inne odmiany barwne).

Akwarium dla złotej rybki

W mentalności wielu ludzi chcących posiadać złotą rybkę bardzo mocno jest wpisane, że właściwym, czy nawet wymarzonym dla niej zbiornikiem jest kula – w końcu właśnie tak jest ona przedstawiana na różnych obrazach czy kreskówkach. Możliwe, że ta moda wzięła się z ojczyzny Welona, czyli Chin, wszak już na samym początku jej hodowli i selekcji, wiele wieków temu, w dobrym guście było trzymanie złotej rybki w okrągłej, bogato zdobionej kuli. Jednak dziś, gdy wiedza, technika i podejście do otaczającej nas natury ewoluuje, wydaje się, że nie jest to optymalne rozwiązanie. Kula jest zbyt mała (ryba ta może osiągać nawet 20 cm długości – dod. red.) i zwężona u góry, co znacząco zmniejsza powietrznię lustra wody, a tym samym jej natlenienie. Nie posiada również odpowiedniego filtra.

Jakie akwarium wybrać?

Biorąc pod uwagę wielkość, a także komfort rybki, zaleca się akwarium o pojemności 120-240 litrów, bez podłoża bądź jedynie z podłożem żwirowym (łatwiej będzie wtedy usuwać zanieczyszczenia wynikające z dość dużej ilości odchodów). Nie mniej istotna jest w tym przypadku wydajna filtracja i regularna, przynajmniej częściowa podmiana wody. Bardziej ambitni hobbyści mogą natomiast pokusić się o aranżację z korzeni, skałek lub kamieni, wzbogaconą dodatkowo łatwymi, odpornymi i niemającymi zbyt dużych wymagań świetlnych roślinami, takimi jak anubias czy microsorium.

Jak karmić złotą rybkę?

Jeżeli chodzi o karmienie, to welonki nie przysparzają jakichkolwiek problemów, ponieważ są rybami wszystkożernymi. Można zatem podawać im pokarm żywy, mrożony i suchy. Powinien być to jednak pokarm urozmaicony, także roślinny.

Foto wyróżniające: imsogabriel / Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zdrowotne korzyści i zastosowania naturalnych ekstraktów z konopi w codziennym życiu
Zdrowotne korzyści i zastosowania naturalnych ekstraktów z konopi w codziennym życiu
Odkryj, jak naturalne ekstrakty z konopi mogą wspierać Twoje zdrowie i dobre samopoczucie. Dowiedz się o ich zastosowaniach w codziennym życiu oraz dlaczego stają się coraz bardziej popularne.
Uniwersalne zasady sklejania plastikowych modeli
Uniwersalne zasady sklejania plastikowych modeli
Sklejanie modeli to hobby wymagające precyzji, zdolności manualnych, dokładności oraz wiele cierpliwości. Dostępne na sklepowych półkach zestawy tego typu mogą […]
Poznaj najważniejsze typy kijów do golfa!
Poznaj najważniejsze typy kijów do golfa!
Odpowiednio dobrane kije to sprzymierzeńcy każdego golfisty. Oto ich najważniejsze rodzaje!
Tagi
Ostatnie wpisy