Jakościowy zestaw kijów golfowych stanowi absolutnie kluczowe wyposażenie każdego miłośnika tej dyscypliny – bez tego ani rusz. Jakie rodzaje kijów do golfa wyróżniamy i w które z nich najlepiej się zaopatrzyć przed przystąpieniem do rozgrywki?
Budowa kijów golfowych jest precyzyjnie ustalona przez Polski Związek Golfowy. Według przygotowanego opisu tego rodzaju sprzęt powinien składać się z trzech podstawowych elementów: uchwytu (grip), trzonku (shaft) oraz główki (club head). W tym przypadku warto zapamiętać również angielskie nazwy – golf to bowiem w dalszym ciągu domena krajów anglosaskich, podczas gdy w Polsce ten elitarny sport dopiero poszerza grono swoich entuzjastów.
Skupmy się jednak na polskim nazewnictwie. Uchwyt obecnie zazwyczaj wykonuje się z gumy, powinien on być przede wszystkim komfortowy. Budulcem trzonku do kija golfowego jest metal lub lżejszy grafit. Przymocowana do niego główka stanowi natomiast najważniejszy element gry w golfa – to ona pozwala wszak na idealne wymierzenie siły i odległości podczas uderzania piłki.
Torba golfowa może mieścić w sumie 14 kijów i jest to zasada ściśle pilnowana w trakcie profesjonalnych zawodów. W tym miejscu można zadać sobie pytanie, po co golfistom aż tak szeroki wachlarz tego sprzętu. Przede wszystkim dlatego, że wyróżnia się kilka rodzajów kijów do gry w golfa, a każdy z nich okaże się przydatny w różnych okolicznościach. Poniżej przedstawiamy podział kijów golfowych ze względu na ich zastosowanie.
Zawdzięczające swoją nazwę żelazu stanowiącemu niegdyś ich główny budulec, zwykłe kije do gry w golfa Irons to wyposażenie, którego w torbie jest zazwyczaj najwięcej. Jednak nawet one muszą różnić się od siebie w pewnym aspekcie. Chodzi o główki, które w przypadku każdego kija powinny być skonstruowane w nieco inny sposób, tak aby inaczej odbijały piłkę (średnio o 10 metrów dalej). Golfiści najczęściej wykorzystują ten rodzaj sprzętu przy uderzeniach na odległość od 100 do 200 metrów.
Może się zdarzyć, że konieczne będzie uderzenie piłki na odległość większą niż 200 metrów – wówczas na scenę wkraczają kije golfowe Wood. Zaprawieni w bojach zawodnicy potrafią z ich pomocą odbić piłeczkę nawet na 300 metrów, choć wymaga to oczywiście praktyki oraz niebagatelnych umiejętności technicznych.
Kije do gry w golfa Putter stanowią jeden z najważniejszych elementów ekwipunku golfisty. Sekretem ich wyjątkowości jest specyficzna konstrukcja pozwalająca uderzyć piłkę w taki sposób, by zaczęła się ona toczyć. Nie bez powodu tego rodzaju kijów golfowych zawsze używa się na tzw. „greenie” – pomagają one zawodnikowi precyzyjnie i skutecznie umieścić piłkę w dołku z niewielkiej odległości.
Kolejnymi wartymi uwagi rodzajami kijów golfowych są kije LW i PW. Te pierwsze służą do wykonywania krótkich uderzeń z wysoką trajektorią, dzięki czemu okazują się przydatne szczególnie wtedy, gdy gracz napotyka na polu trudną do pokonania przeszkodę. Kije golfowe PW wykorzystywane są natomiast zazwyczaj przy odległości około 100 metrów od dołka.
Zdj. główne: Diana Palkevic/unsplash.com