Kajak-polo – poznaj zasady gry i ciekawostki związane z nieolimpijską dyscypliną sportu
Sporty niszowe
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kajak-polo – poznaj zasady gry i ciekawostki związane z nieolimpijską dyscypliną sportu

Kajak-polo to względnie młoda i prężnie rozwijająca się dyscyplina. Z tego artykułu dowiesz się, na czym ona polega i jakie są zasady tej ciekawej gry.

Na czym polega gra?

Ta gra przypomina grę w piłkę ręczną, ale na kajakach i z wiosłami, choć niekoniecznie. Istnieją dwie metody: rzuty ręką lub odbijanie specjalnymi wiosłami. Kajaki są małe i zwrotne. W grze nie ma bramkarza – jego rolę przejmuje zawodnik znajdujący się najbliżej zagrożonej bramki.  

Czy w grze występują faule?

Pytanie jest tym ciekawsze, gdy zwróci się uwagę, że regulamin dopuszcza zderzanie się kajaków, odpychanie rękoma przeciwników. Nawet wywracanie przeciwnika jest dozwolone (o ile nie jest on bramkarzem). Przewrócony zawodnik musi wykonać tzw. „Eskimosa”, co oznacza po prostu, że musi samodzielnie powrócić do dawnej pozycji. O dziwo jednak przewinienia występują, a są nimi:

  • odpychanie przeciwnika wiosłem,
  • podpieranie się wiosłem o kajak,
  • wpychanie do wody zawodnika, który nie znajduje się blisko piłki (co najmniej trzy metry),
  • dotknięcie zawodnika, który aktualnie pełni funkcję bramkarza, kajakiem.

W kajak-polo można zostać ukaranym tak, jak na normalnym boisku, choć z nieco zmienionymi zasadami: zielona (ostrzeżenie), żółta (dwuminutowe zawieszenie) oraz czerwona kartka (zejście z boiska); piłkę dostaje drużyna przeciwka (w footballu analogiczna sytuacja to tak zwany „wolny”).

Długość meczu

Mecz jest podzielony na dwie połowy – każda z nich trwa dziesięć minut. Między nimi następuje krótka, bo zaledwie trzyminutowa przerwa. Łączny czas trwania meczu to dwadzieścia minut. Całości rozgrywek pilnuje 8 sędziów, najważniejsi są: sędzia kontroler, a także sędzia kontrolujący wynik. Mecz rozpoczyna się od gwizdka i rzutu piłką na środek boiska.

Punktacja

Pod względem naliczania punktów gra niespecjalnie różni się od pozostałych gier. Zasada jest prosta – piłka musi przekroczyć w pełni linię. Wymiary braki to 1 × 1,5 metra. Kiedy padnie gol, wszystko zaczyna się tak jak w innych grach – od środka.

Historia dyscypliny

Gdyby pogrzebać w historii, okazałoby się, że początki tego sportu sięgają aż XIX wieku. Sport narodził się, a jakże (biorąc pod uwagę to oczywiste podobieństwo do piłki nożnej oraz ręcznej) w Anglii. Trochę czasu jednak zajęło tej dyscyplinie przejść Odrę i zagościć w Polsce, bowiem początki tego sportu u nas datuje się na rok 1996. I nie jest to data pozbawiona historii. W tym właśnie roku do Portugalii pojechała grupa naszych kajakarzy, która miała właśnie zapoznać się z tą ciekawą grą. Kiedy wrócili kajak-polo natychmiast znalazł szerokie grono zwolenników, zwłaszcza w gronie kajakarzy.

Gdzie można w Polsce zagrać w kajak-polo?

W kraju nad Wisłą jest aż dziesięć miejsc, które koncentrują adeptów i amatorów tego sportu. Do tych ośrodków należy: Kaniów, Choszczno, Kalisz, Leśna, Księżpol, Rzeszów, Skierniewice, Małomice, Katowice i Chełmża.

Skąd nazwa?

Niewielu zdaje sobie sprawę, że słowo „kajak” etymologicznie wywodzi się od nazwy czółna eskimoskiej łodzi, powstałej tylko z jednego pnia.

Zdjęcie główne: Paul_Henri/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego hulajnoga dla dorosłych to świetny wybór dla każdego, kto szuka wygody?
Dlaczego hulajnoga dla dorosłych to świetny wybór dla każdego, kto szuka wygody?
Istnieje wiele powodów, dla których hulajnoga dla dorosłych jest doskonałym wyborem dla każdego, kto szuka wygody. Po pierwsze, są one lekkie i łatwe w użyciu, dzięki czemu są idealne dla każdego, kto chce szybko i sprawnie poruszać się po mieście.
Podwodne odkrycia: fascynujący świat narciarstwa wodnego
Podwodne odkrycia: fascynujący świat narciarstwa wodnego
Poznaj fascynujący świat podwodnych odkryć, jakim jest narciarstwo wodne. Od technik i sprzętu, po niezwykłe miejsca na globie do tej sportowej przygody. Zanurz się w nieznane!
Jak opisać zainteresowania w CV?
Jak opisać zainteresowania w CV?
bacz, jak profesjonalnie opisać zainteresowania w CV!
Ostatnie wpisy