Zasady żywienia koni – czym karmić swojego wierzchowca?
JeździectwoSporty elitarne
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zasady żywienia koni – czym karmić swojego wierzchowca?

Zdrowie konia w dużej mierze zależy od odpowiedniego sposobu odżywiania. Co koń powinien jeść, aby zachować doskonałą formę do późnych lat?

Podstawowe zasady opieki nad koniem

Koń to zwierzę wyjątkowe. Zanim upowszechniły się maszyny rolnicze, to ciężka praca na polu możliwa była jedynie dzięki wsparciu silnego końskiego grzbietu. Przez stulecia, konie były wykorzystywane również jako środek transportu. Ciągnęły wozy, dorożki, ujeżdżano je także w siodle. Dziś coraz rzadziej konie wykorzystywane są do ciężkiej pracy, a hodowle zaczynają być nastawione na inne rzeczy. Obecnie często zwierzęta te wykorzystywane są m.in. do hipoterapii. Hodowcy również hobbystycznie hodują konie.

Aby koń cieszył się dobrym zdrowiem, to należy o niego odpowiednio zadbać. Istotne są dwie kwestie – odżywianie oraz regularna pielęgnacja. Dzisiaj zajmiemy się tym, co koń powinien jeść każdego dnia oraz w jaki sposób można urozmaicać jego dietę, aby otrzymywał optymalny zestaw składników odżywczych.

Jak często karmić konia?

Co do zasady, każdy koń ma swoje upodobania odnośnie odżywiania. Są jednak ogólne wytyczne, do których warto się stosować w trosce o zdrowie zwierzaka. Przede wszystkim, należy zadbać o to, aby pasza była podawana regularnie. To, ile i jak często koń je, jest w dużej mierze uzależnione od jego rasy, wieku oraz wielkości. Inaczej karmi się źrebaka, a inaczej dorosłego konia. Specjaliści zalecają, aby koń otrzymywał pożywienie stosunkowo często. Jednak porcje nie powinny być nazbyt obfite, ponieważ konie mają żołądki o dosyć małej pojemności.

Zmiany w końskiej diecie wprowadzaj stopniowo

Jeżeli chcesz urozmaicić dietę zwierzęcia o nowe elementy, to pamiętaj, aby zaczynać od małych dawek. Żołądek konia nie przepada za nagłymi zmianami. Co ciekawe, zbyt drastyczne wprowadzenie lepszej jakościowo paszy, może początkowo przynieść negatywne konsekwencje. Jeżeli zmieniasz cokolwiek w końskiej diecie, to uważnie obserwuj zachowanie zwierzaka. Jako jego opiekun najlepiej poznasz, czy zmiany te będą miały korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie zwierzęcia. Jeżeli pojawią się problemy z układem trawiennym, to czym prędzej skonsultuj się z doświadczonym lekarzem weterynarii.

Trawa i siano to podstawa diety konia. Pastwiska i łąki bogate w zioła działają pozytywnie na układ trawienny konia….

Opublikowany przez Masters Polska Pasza dla koni Wtorek, 22 czerwca 2021

Zadbaj o to, aby koń miał stały dostęp do wody

Bez wody nie ma życia. Niby jest to truizm, ale wciąż można spotkać się z sytuacjami, w których zwierzęta są pojone zbyt rzadko. Najlepiej, jeżeli koń będzie miał stały dostęp do świeżej wody. Jeśli z jakichś względów jest to niemożliwe, to trzeba poić konia kilka razy dziennie, zwłaszcza w upalne dni.

Dostosuj dietę do zapotrzebowania konia

Inaczej przebiega karmienie konia, który jest wykorzystywany do codziennej ciężkiej pracy w polu, a inne składniki odżywcze powinna zawierać dieta konia przeznaczonego do reprodukcji. W pierwszym przypadku należy zadbać o to, aby w diecie nie zabrakło węglowodanów. To właśnie one są głównym źródłem energii dla tych zwierząt. W hodowli reproduktorów warto zadbać o urozmaiconą dietę, w której nie może zabraknąć witamin oraz minerałów. Istotne są zwłaszcza te elementy pokarmowe, które przekładają się na ilość i jakość nasienia u ogiera.

Dlaczego trzeba zwracać uwagę na jakość podawanej paszy?

Optymalne żywienie konia, które uwzględnia jego codzienne zapotrzebowanie energetyczne to jeden z kluczowych czynników wpływających na powodzenie hodowli. Konie powinny być karmione świeżą i urozmaiconą paszą. Dzięki temu będą w dobrej formie. Aby mieć pewność, że sposób odżywiania jest właściwy, warto regularnie kontrolować stan zdrowia zwierzęcia.

Trzeba mieć na uwadze, że tak samo niebezpieczne jest wychudzenie konia, co jego nadmierne otłuszczenie. W razie wątpliwości co do sposobu komponowania diety dla poszczególnych koni dobrym pomysłem będą konsultacje ze specjalistą z tej dziedziny. Pamiętaj, że świeża pasza wysokiej jakości to podstawa zdrowego żywienia. Im lepiej zwierzak będzie się odżywiał, tym jego zdrowie będzie w lepszej kondycji.

Foto wyróżniające: Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Porady na tworzenie własnych mieszank smakowych z premixów do e-papierosów
Porady na tworzenie własnych mieszank smakowych z premixów do e-papierosów
Odkryj tajniki tworzenia unikalnych smaków dla e-papierosów dzięki naszym poradom! Naucz się jak wykorzystać premixy do kreowania własnych, niepowtarzalnych mieszank.
Brydż dla początkujących: punktacja i zapis w brydżu
Brydż dla początkujących: punktacja i zapis w brydżu
Brydż jest fascynującą grą karcianą, jednak jej zasady nie należą do najprostszych. Z tego artykułu dowiesz się między innymi, jak […]
Różne wersje darta – poznaj ich zasady
Różne wersje darta – poznaj ich zasady
Chciałbyś zapoznać się z dartem i zaimponować znajomym ciekawymi grami? Oto nasze propozycje. Wszystko wyjaśniamy!
Ostatnie wpisy