Konie, tak samo jak koty, psy czy inne domowe zwierzaki, potrzebują naszej miłości. Zasługuje na wszystko, co najlepsze, także jeżeli chodzi o garderobę. Który kantar jest najlepszy dla Twojego ulubieńca?
Kantary podszywane są bardzo podobne do kantarów taśmowych. Także wykonywane są z nylonu, jednak różnią się tym, że są podszywane futrem (naturalnym lub sztucznym), warstwą filcu czy materiałem przypominającym nubuk, która chroni konia. Ten kantar jest szczególnie rekomendowany wierzchowcom o wrażliwszej skórze.
Ze skórzanym kantarem żadne drzwi dla Twojego konia nie będą zamknięte. Są to bardzo eleganckie „cacka” wykonane ze skóry (naturalnej lub sztucznej), które zakłada się na pokazy czy sesje zdjęciowe. Jest to zdecydowanie najwyższa półka, na jaką można sięgnąć wybierając kantar dla konia, dlatego ceny są wysokie. Jednak warto w niego zainwestować.
Ponieważ halter wykonany jest w całości ze sznurka, prawdopodobnie można oszczędzić trochę pieniędzy, robiąc go samemu. Nie jest to jednak dobry pomysł, ponieważ w razie wypadku koń ma niewielkie szanse na ucieczkę nawet z dobrze wykonanego kantara sznurkowego, więc wystarczy drobny błąd, aby zrobić mu poważną krzywdę. Ten typ kantara jest wykorzystywany do jazdy bez wędzidła i pracy z koniem z ziemi.
To zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj kantara. Być może popularniejszy niż sznurkowy. Kantar taśmowy wykonany jest z nylonu, a ponieważ można go znaleźć dosłownie wszędzie, jego ceny wahają się w granicach kilkunastu złotych. Jego niekwestionowaną zaletą jest szeroki wybór kolorów. Pomyśl o jakimś odcieniu, a na pewno go dostaniesz, jak nie w tym pierwszym, to w następnym sklepie.
Rozmiar ma znaczenie. Szczególnie jeżeli chodzi o wygodę konia. W tym wypadku zasada: dla urody trzeba cierpieć, raczej się nie sprawdzi. Stąd szeroka gama rozmiarów, z jakich właściciele koni mogą wybierać podczas poszukiwań wymarzonego kantara. Od najmniejszego do największego można wyróżnić: Foal, MiniShetty, Shetty (rozmiar 0), Pony (rozmiar 1), Cob (rozmiar 2), Full (rozmiar 3), XFULL. Każdy z tych rozmiarów ma przypisane rasy i wielkości koni, dla których te kantary będą idealne. Jednak każda firma ma swój własny sposób numerowania – o czym każda osoba nosząca rozmiar między 34 a 40 w zależności od marki wie doskonale. Dlatego bazowanie na schematach nie ma sensu.
Jeżeli to Twój pierwszy koń, to nie możesz szukać w ciemno. Poprzymierzaj, poeksperymentuj. Dopasuj rozmiar tak, aby ogłowie nie obcierało chrap i potylicy konia, ale równocześnie żeby przestrzeń pomiędzy grdyką a dolnym paskiem kantara nie wynosiła więcej niż szerokość Twojej pięści.
zdjęcie główne: Helena Lopes/unsplash.com