Dyscypliny jeździeckie – na czym polegają i na jaką się zdecydować?
JeździectwoSporty elitarne
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dyscypliny jeździeckie – na czym polegają i na jaką się zdecydować?

Zdecydowanej większości osób jeździectwo kojarzy się tylko z torem przeszkód i skokami na koniu. Rzeczywistość jest bardziej skomplikowana: jeździectwo dzieli się na kilka dyscyplin sportowych, które przeznaczone są dla różnych grup osób. Które będą odpowiednie dla Ciebie?

Szybkość i emocje

Skoki przez przeszkody to najbardziej znana dyscyplina jeździecka, która z roku na roku angażuje coraz więcej osób. Adrenalina, która towarzyszy zawodom, jest niewyobrażalna – tym bardziej, jeśli siedzi się na kilkusetkilogramowym, potężnym koniu, który musi wykonać skok. Szybkie tempo, widowiskowość i proste zasady to główne cechy charakterystyczne tej dyscypliny jeździeckiej.

Zawody rozgrywają się na tak zwanym parkurze, czyli placu, gdzie rozstawione są różne przeszkody do pokonania. Taka forma jeździectwa jest także oficjalnym sportem olimpijskim, dzięki czemu zawodnicy otrzymują ogromne możliwości rozwoju. Natomiast kibice zawsze mogą liczyć na bardzo duże wrażenia.

Top 5 Jump-Off’s.

Top equestrian jump-offs to celebrate the first day of the Fédération Equestre Internationale World Equestrian Games Tryon2018!

Opublikowany przez Olympic Channel Środa, 12 września 2018

Elegancko i stylowo

Ujeżdżanie jest podstawową dyscypliną jeździecką, która dedykowana jest osobom ceniącym sobie styl i elegancję. Jeździec musi wykazać się niezwykłą cierpliwością i wytrwałością, ponieważ celem jest doprowadzenie płynności ruchów konia do perfekcji. Oczywiście wiąże się to z długimi i żmudnymi treningami, dzięki którym można z czasem wystąpić na prestiżowych zawodach.

Zasady tej dyscypliny są bardzo proste. Ubrany elegancko jeździec, błyszczący koń i muzyka. W jej rytm oboje muszą wykonywać harmonijne figury ujeżdżeniowe. Prawidłowe wyszkolenie obu uczestników zawodów jest najistotniejsze w kontekście osiągania sukcesów. Ponadto niezbędne jest wypracowanie wspólnego języka, aby rozumieć się w każdej sytuacji.

Więcej adrenaliny

WKKW jest skrótem od Wszechstronnego Konkursu Konia Wierzchowego. Ta dyscyplina jeździectwa wywodzi się z testów wytrzymałościowych oraz ćwiczeń koni kawaleryjskich. Od jeźdźca wymagana jest pewność w trakcie wykonywania skoków oraz figur ujeżdżeniowych. Sport ten określany jest mianem idealnego dla osób, które chcą zaznać większej dawki adrenaliny.

Konkurencja składa się z trzech konkursów. Pierwszym z nich jest ujeżdżanie, które sprawdza zgranie pary oraz harmonię wykonywanych figur. Drugą konkurencją jest kros. Jest to najbardziej widowiskowa część WKKW, ponieważ koń z jeźdźcem pokonują trasę od 1 do 8 kilometrów, gdzie ustawionych jest nawet kilkadziesiąt przeszkód. Wśród nich są skoki do wody, żywopłoty, a nawet wozy z drewnem. Ostatnią próbą są skoki przez przeszkody w klasycznym wydaniu – na parkurze.

Jeździectwo westernowe

Westernowa jazda konna jest polecana zwłaszcza wielkim miłośnikom Dzikiego Zachodu. Tę dyscyplinę jeździectwa uprawia się w stroju kowboja, a wszystkie ruchy są odwzorowane na podstawie prac, jakie dawniej wykonywano z pomocą koni na ranczach. Wielu jeźdźcom z pewnością będzie odpowiadać fakt, że westernowa jazda pozwala osiągać pewien poziom komunikacji z dostojnym zwierzęciem za pomocą łagodnych i delikatnych ruchów.

Na styl jazdy konnej rodem z Dzikiego Zachodu składa się wiele dyscyplin, jednak najpopularniejszą jest Reining. Ma ona na celu sprawdzenie posłuszeństwa konia, który będzie płynnie wykonywać figury w różnych częściach toru. Reining mocno różni się od standardowego ujeżdżania, ponieważ sekwencje wykonywane są zdecydowanie bardziej dynamicznie.

Jak widać, jazda na koniu to nie tylko skoki przez przeszkody, ale także wykonywanie różnego rodzaju figur i galopowanie po kilkukilometrowej trasie. Jeździectwo z pewnością jest jednym z tych sportów, które potrafią dostarczyć uczestnikowi oraz kibicom masę adrenaliny i rozrywki.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Roboty wkraczają do świata curlingu!
Roboty wkraczają do świata curlingu!
Sztuczna inteligencja coraz chętniej wykorzystywana jest w sporcie, ale czy mogłaby skutecznie zastąpić zawodników z krwi i kości? Okazuje się, […]
Podsumowujemy Indywidualne Mistrzostwa Europy w Szachach w Słowenii
Podsumowujemy Indywidualne Mistrzostwa Europy w Szachach w Słowenii
Polski szachista ma szansę na wielki sukces w Słowenii i awans do Pucharu Świata? Czy Paweł Teclaf dorówna Janowi Dudzie?
E-recepty jako przedsmak rozwoju e-medycyny
E-recepty jako przedsmak rozwoju e-medycyny
Rozwój technologii cyfrowych w ostatnich latach znacząco wpłynął na wiele dziedzin życia, w tym na sektor opieki zdrowotnej.
Ostatnie wpisy