Siodłanie i rozsiodłanie konia krok po kroku
JeździectwoSporty elitarne
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Siodłanie i rozsiodłanie konia krok po kroku

Proces siodłania i rozsiodłania konia to coś więcej niż poprawne technicznie zakładanie siodła. Prawidłowe siodłanie to przede wszystkim dbałość o szczegóły i pielęgnacja konia przed i po jeździe. To one są kluczem do przyjemnej jazdy – zarówno dla jeźdźca, jak i dla zwierzęcia.

Jak poprawnie osiodłać i rozsiodłać konia?

Niewłaściwie osiodłany koń jest jak osoba nosząca źle dopasowane buty. W ten sam sposób, w jaki zaczynają boleć nasze stopy i pojawiać się rany, tak plecy konia zaczynają boleć, a nawet powstają na nich rany od jeździeckiego osprzętu. Niezależnie od tego, czy jeździmy na angielskim, czy zachodnim siodle, podstawy siodłania są takie same. Celem jest bezpieczeństwo i komfort zarówno dla konia, jak i dla jeźdźca. O czym należy pamiętać?

Siodłanie

Szczotkowanie konia

Na początku obowiązkowo musimy wyszczotkować grzbiet i boki konia. Powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby usunąć wszelkie zabrudzenia lub drobiny, które mogą powodować otarcia pod siodłem lub popręgiem. Powinniśmy szczotkować w taki sposób, aby wszystkie włosy leżały płasko. Jeśli zostawimy piasek na grzbiecie konia lub w obszarze popręgu, może to prowadzić do bolesnych otarć lub podrażnień, które z kolei mogą sprawić, że koń będzie się niespokojnie zachowywał.

Koc lub podkładka pod siodło

Jeśli używamy zachodniego koca siodłowego, zazwyczaj jest on złożony na pół. Zgięcie powinno iść do przodu, gdy koc jest na koniu. Alternatywnie możemy użyć czapraka Western, który nie wymaga składania. Z kolei angielski czaprak może być ukształtowany tak, aby pasował dokładnie pod siodełkiem i może mieć krawaty lub paski zapięcia na rzepy przymocowane do pierścienia na siodełku. Pomaga utrzymać go na miejscu podczas jazdy.

Wspomniane zakładki lub krawaty trafiają naturalnie na wierzch, a nie na skórę konia. Czaprak lub koc umieszczamy na grzbiecie konia z przodu nad kłębem, a następnie wsuwamy z powrotem na miejsce. Takie ułożenie zapewnia, że ​​sierść na grzbiecie konia leży płasko pod podkładką i siodłem. Upewniamy się, że koc lub podkładka są równe po obu stronach, sprawdzamy, czy podkładka lub koc nie są zagięte, pomarszczone lub zwinięte.

Łączenie klamer popręgowych lub pasków

Na tym etapie zapinamy popręg lub luźno zawiązujemy pasek. Musimy pamiętać, aby delikatnie dokręcać obwód lub zaciskać małymi krokami. Jeśli przepasamy konia nagle i ciasno, może to spowodować kopnięcie lub ukąszenie. Koń może zacząć odczuwać stres i zachowywać się niespokojnie. Ważne byśmy zachowywali spokój, opanowanie i delikatność, poczekali chwilę na wydech konia i dopiero wtedy delikatnie zacisnęli popręg.

Korygowanie błędów i marszczeń

Na koniec powinniśmy sprawdzić, czy nie ma zmarszczek na skórze pod popręgiem. Dobrze jest stanąć przodem do konia, podnieść przednią nogę, trzymając nadgarstek i wyciągnąć ją do przodu. To robimy dla obu przednich nóg. Czemu? Gdy koń się rusza, może się okazać, że obwód staje się luźniejszy. Zawsze sprawdzajmy obwód przed wsiadaniem i po kilku minutach jazdy.

Rozsiodłanie

Gdy po jeździe koń jest w boksie, możemy przystąpić do rozsiodłania, które powinno być poprzedzone pochwałą za udaną przejażdżkę. Następnie zdejmujemy ogłownik i siodło (samodzielnie lub z pomocą kogoś silnego, jeśli sami nie jesteśmy w stanie). Czyścimy siodło pod bieżącą wodą, odkładamy na miejsce. Najważniejszym elementem rozsiodłania jest czyszczenie konia za pomocą szczotki, zgrzebła i kopystki. Konia czyścimy dokładnie od przodu, kierując się ku dołowi. W trakcie całej czynności dobrze jest mówić do konia i pozostawać z nim w kontakcie.

Zdj. główne: Mikayla Storms/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Od zatruć po ochwat – o najczęstszych chorobach koni i przypadłościach w jeździectwie
Od zatruć po ochwat – o najczęstszych chorobach koni i przypadłościach w jeździectwie
Koń to nie zabawka. Sprawdź, jak o niego zadbać. Tłumaczymy wymagane podstawy!
Samotne wieczory już nigdy nie będą nudne! Gry planszowe dla singli
Samotne wieczory już nigdy nie będą nudne! Gry planszowe dla singli
Mogłoby się zdawać, że gry planszowe są przeznaczone dla minimum dwóch graczy. Otóż producenci planszówek wyszli naprzeciw potrzebom współczesnego gracza […]
Charytatywne szachy. Partia z „Marianczello Dominonim” warta tysiące złotych!
Charytatywne szachy. Partia z „Marianczello Dominonim” warta tysiące złotych!
„Marianczello Dominoni” to pseudonim znany prawdopodobnie każdemu sympatykowi szachów w naszym kraju. Maciej Domin, bo tak naprawdę nazywa się rozchwytywany […]
Ostatnie wpisy