Nauka gry w golfa: jak doskonalić putting?
GolfSporty elitarne
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Nauka gry w golfa: jak doskonalić putting?

Jeżeli zamierzasz wygrywać na polu golfowym, nie obędzie się bez znajomości puttowania, którego najważniejsze zasady zebraliśmy dla Ciebie w tym artykule.

Putt to uderzenie z greenu bądź niewielkiej odległości od niego. Ta prosta zagrywka sprawia jednak początkującym graczom sporo problemów. Nieznajomość podstaw sprawia, że gracze często próbują znaleźć najdogodniejszą dla siebie pozycję, w rzeczywistości tracąc szansę na łatwe zwycięstwo. Jeżeli zatem chcesz osiągać lepsze wyniki od innych, to dobrze trafiłeś.

Najważniejsza jest technika

Kiedy przygotowujesz się do uderzenia, pamiętaj, że kluczem jest właściwa technika. Puttowanie to prosta sprawa, jeśli tylko dobrze ją wykonasz. Ustaw się w kierunku celu, a następnie dokładnie uderz. Nadmierna siła jest zbędna.

1. Ustawienie główki – pamiętaj, że to właśnie ułożenie główki puttera zadecyduje o kierunku piłeczki. Błędnym założeniem jest, że to tor ruchu kija stanowi klucz do sukcesu. Postaraj się wyrównać piłkę z celem. Piłeczki zazwyczaj posiadają linię, możesz więc ją wyznaczyć. Następnie ułóż główkę puttera za piłką, w odpowiednim położeniu względem niej. W momencie zetknięcia kija i piłki putter musi być ustawiony prostopadle do kierunku uderzenia.

2. Kierunek to nie to samo, co cel. Biorąc pod uwagę całą różnorodność terenu, pamiętaj, że „cel” nie musi być równoznaczny z „kierunkiem”, jaki piłka musi obrać, aby trafić do dołka. Główka puttera po zetknięciu się z piłką musi być prostopadła do kierunku.

3. Pamiętaj poprawnie ustawić ciało, aby było równoległe z wyznaczoną wcześniej linią.

4. Ułóż dobrze stopy.

5. Twoja poza musi być wygodna. Ręce naprzeciwko siebie, ale pod ramionami. Wzrok nad piłką, piłka na lewo od środka.

Pamiętaj, że Twoja pozycja musi być poprawna, to bardzo ważne. Od niej będzie zależał kierunek lotu piłeczki. Dlatego w momencie wykonywania uderzenia wraz z putterem w ruch idą tylko ręce i ramiona. Reszta: nogi, tułów oraz głowa, zastygają. Oczami śledzisz piłkę cały czas, ale głową poruszasz dopiero po uderzeniu w piłkę. W przypadku krótkich puttów możesz spokojnie poczekać, aż piłka wpadnie do dołka.

Spoglądanie za piłeczką to naturalny odruch. Odrywanie jednak głowy może mieć swoje konsekwencje w golfie. Za każdym razem, nim zmienisz ułożenie głowy, upewnij się, że putt został już wykonany. Czasem bezpieczniej jest usłyszeć, jak zaliczasz dołek, niż to zobaczyć.

Putting – trening i uderzenie

Przy uderzeniu nie analizuj swoich ruchów. Ustaw piłeczkę i uderz. Pamiętaj po prostu o postawie, niech to Ci wejdzie w krew. Wiedz bowiem, że różne kąty nachylenia Twojego ciała będą również skutkować innym torem lotu piłki. Im bardziej jesteś wyprostowany, tym większy łuk piłka powinna zataczać, zaś im bardziej nachylony jesteś, tym możesz prowadzić kij bardziej prosto.

Nigdy też nie trenuj w taki sposób, że będziesz ustawiał kilka piłeczek obok siebie i starał się wszystkie trafić z tej samej pozycji. Staraj się ustawiać je w różnych odległościach. Dłuższy putt to dłuższy zamach. Większe wyzwanie to lepsze efekty. Pamiętaj o wyznaczaniu linii z piłeczki, a na pewno wszystko pójdzie dobrze.

5 ćwiczeń na lepszy putting

Ćwiczenie na szynie
Weź garść (od dziesięciu do nawet dwudziestu) piłeczek, oraz szynę i ułóż ją w lini prostej od dołka. W ten sposób będziesz mógł nauczyć się poprawnie uderzać. Piłka powinna sturlać się po szynie do celu. Nie zniechęcaj się, osiągnięcie poziomu zawodowego to 10/10 trafień.

Drabinka stóp
Wsadź w grunt tee trzy stopy od dołka. Jeżeli trafisz, przesuwają ją o stopę dalej i tak aż do odległości dziesięciu stóp.

Moneta
Ułóż dwie monety na sobie. Następnie ustaw się jak do normalnego puttingu i staraj się wykonać takie uderzenie, aby górna moneta się ześlizgnęła, a dolna została na swoim miejscu.

Gate grill
Ćwiczenie znane każdemu golfiście, absolutny klasyk. Ustaw się półtora metra od dołka i wbij dwa teesy. Rozpiętość między nimi powinna wynosić jedną główkę puttera. Na środku ustaw piłkę. Wyznacz sobie równoległą linię pomiędzy dołkiem a powstałą bramką i rozpocznij trening. Uderzaj dziesięć piłek prawą i dziesięć piłek lewą ręką, tak długo, aż trafisz wszystkie dwadzieścia.

Prowadnice
Ułóż dwie prowadnice bądź deski o długości jednego metra, ustawione na sztorc, w odległości około sześciu główek puttera od siebie. Następnie wykonaj 20 uderzeń, które będą idealnie prostopadłe do prowadnicy.

Szczególnie warto trenować postawę oraz rozwój mięśni. Ta rada dotyczy zwłaszcza osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z golfem. Poniżej załączamy film, który pomoże Ci zdobyć podstawową wiedzę na temat tego, jakie mięśnie są najaktywniejsze w trakcie gry, tak abyś mógł lepiej zadbać o ich rozwój.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Strategiczne podejście do paintballa: jak rozwijać umiejętności i zespołowego ducha
Strategiczne podejście do paintballa: jak rozwijać umiejętności i zespołowego ducha
Odkryj sekrety strategicznego podejścia do gry w paintballa i dowiedz się, jak rozwijać swoje umiejętności, aby poprawić współpracę zespołową.
Jak wybrać idealną bieliznę inspirowaną superbohaterami dla komfortu i stylu?
Jak wybrać idealną bieliznę inspirowaną superbohaterami dla komfortu i stylu?
Poznaj najważniejsze kryteria wyboru bielizny inspirowanej superbohaterami, zadbaj o swój komfort i wyraź swoje zamiłowanie do popkultury.
Nęcenie punktowe – kiedy warto zastosować tą metodę?
Nęcenie punktowe – kiedy warto zastosować tą metodę?
Niewielki obszar połowu i odpowiednia zanęta mogą okazać się bardzo przydatne podczas łowienia karpi. Poznaj zasady stosowania metody nęcenia punktowego […]
Ostatnie wpisy