Kaligrafia – jak zacząć?
Artystyczne
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kaligrafia – jak zacząć?

Wiele kreatywnych zawodów ma bezpośredni związek ze sztuką pięknego pisania. Kaligrafia może jednak stać się pasjonującym zajęciem dla każdego. Zajęcia dla początkujących kaligrafistów rozwijają zdolności kognitywne, a także pomagają pozbyć się stresu i niepokoju. Zobacz, jak rozpocząć swoją przygodę z kaligrafią!

Kaligrafia – czym jest?

Termin kaligrafia wywodzi się ze starożytnej Grecji i oznacza piękne pisanie. W czasie pracy kaligrafowie czerpią z pewnych tradycji i bazują na regułach, które określają położenie liter w tekście. Dzisiaj kaligrafia to wyjątkowy nawyk, który pozwoli Ci się wyróżnić i nadać szyku wszystkiemu, co robisz.

Sztuka ozdobnego pisania jest często przyrównywana do medytacji. Powolne ruchy uspokajają i zwiększają odporność na stres. Ćwiczenia rozwijają poczucie smaku, wyczucie formy, koncentrację i motorykę ręki. W czasie zajęć ważne znaczenie odgrywa umiejętność organizowania przestrzeni do pracy.

Narzędzia do kaligrafii dla początkujących 

Ważnym etapem w opanowaniu umiejętności ozdobnego pisania jest zakup odpowiednich narzędzi. Zestawy do kaligrafii kupisz dziś w każdym sklepie dla miłośników rękodzieła. Na początek sugerujemy zaopatrzyć się w zestaw specjalnych flamastrów pędzelkowych, którymi stworzysz litery o różnej grubości na dowolnym podkładzie – papierze, kartonie czy ceramice. W nauce kaligrafii przydadzą się też pisaki z grubszą i cieńszą końcówką, którymi można modelować wygląd liter. Możesz też zainwestować w pióro do kaligrafii, złożone z typowej stalówki i obsadki, oraz tusz rysunkowy do napełniania.

Jeśli chodzi o podłoże, zachęcamy do zainwestowania w notes do kaligrafii z gładkimi lub zadrukowanymi w kropki kartkami. Równie dobrze możesz ćwiczyć na arkuszu brystolu.

Kaligrafia – jak zacząć?

Kiedy już zaopatrzysz się w podstawowe narzędzia, możesz przejść do najważniejszego, czyli pisania sensu stricte. Zacznij od dokładnego zapisywania wybranych liter i dopasowywania ich do konkretnego projektu, na przykład zaproszenia na jakąś uroczystość. W tym celu dobrze jest sięgnąć po inspirujący poradnik, który przekaże Ci cząstkę wiedzy na temat chociażby proporcji i kreatywności.

Na początku musisz ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Wprawa jest tutaj gwarancją sukcesu. Najpierw zapisuj wyrazy bez odrywania flamastra czy pióra. Nie zrażaj się kleksami, plamami czy nie dość stylowymi literami. Z czasem będziesz dodawać do swoich liter fantazyjne zawijasy czy efektowne zwężenia. Nim się obejrzysz, spod Twojego flamastra czy pióra będą wychodzić przepiękne i estetyczne kształty liter.

Jak trzymać pióro?

Pióro czy flamaster trzymaj tak, jak trzymasz ołówek. Podstawę ściskaj palcem wskazującym i kciukiem, a środkowym palcem podtrzymuj go od dołu. Małym i serdecznym palcem delikatnie wodzisz po papierze. Pisanie piórem różni się od pisania zwykłym długopisem. W sztuce ozdobnego pisania nachylenie pióra względem kartki nie powinno ulegać zmianie. Nie trzymaj nigdy pióra pionowo – najlepiej gdy jego nachylenie wynosi 45 stopni. Trzymając je pod kątem prostym, pióro będzie zahaczać o papier, blokując dopływ atramentu.

Zdj. główne: Samir Bouaked/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
ABC brydża – krótki kurs dla początkujących
ABC brydża – krótki kurs dla początkujących
W karty można grać dla przyjemności lub dla nutki rywalizacji. Brydż to jedna z niewielu karcianych gier zespołowych. Oto krótki […]
Jak dobrać naturalne suplementy diety do swoich indywidualnych potrzeb?
Jak dobrać naturalne suplementy diety do swoich indywidualnych potrzeb?
Odkryj, jak dobrać naturalne suplementy diety do swoich indywidualnych potrzeb. Dowiedz się, jakie składniki są kluczowe dla różnych celów zdrowotnych i jakie suplementy powinieś wybierać na podstawie swojego stylu życia, diety i stanu zdrowia.
Jak grać w pokera Texas Hold’em?
Jak grać w pokera Texas Hold’em?
Poker to jedna z najbardziej dochodowych gier hazardowych. Codziennie grają w nią miliony osób w kasynach. Najpopularniejszą odmianą tej gry […]
Ostatnie wpisy