Piłeczka golfowa – niedoceniany sprzymierzeniec każdego golfisty
GolfSporty elitarne
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Piłeczka golfowa – niedoceniany sprzymierzeniec każdego golfisty

Pierwszym sprzętem, który przychodzi na myśl przy rozważaniach o partii golfa jest zazwyczaj kij. Nie powinno to szczególnie dziwić, wszak to jego jakość w największym stopniu wpływa na komfort gry. Na dalszy plan schodzi natomiast piłeczka, która – jak się okazuje – również stanowi niezwykle ważną część golfowego wyposażenia.

Na pierwszy rzut oka wszystkie piłeczki wyglądają niemal identycznie – ewentualnie różnią się od siebie kolorem. Nie dajmy się jednak zwieść pozorom! Na rynku dostępny jest bowiem niezwykle szeroki wachlarz piłeczek, co bywa niedostrzegane przez początkujących graczy. Są one klasyfikowane na podstawie różnego rodzaju parametrów. Podczas planowania zakupu zestawu piłeczek golfowych, na samym początku powinniśmy zastanowić się, jakie mamy wobec nich wymagania. Należy przy tym pamiętać, że inny model okaże się optymalny dla kogoś, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z tym elitarnym sportem, a zupełnie inny dla profesjonalisty.

Istotny krok stanowi zatem określenie własnych umiejętności i doświadczenia. W golfie wyróżniamy pięć poziomów wtajemniczenia określanych na podstawie tzw. handicapu, który oznacza wyrównanie szans w postaci dodania określonej liczby uderzeń:

•  początkujący (powyżej HPC 36),
•  amator (od HPC 36),
•  średniozaawansowany (od HPC 27),
•  doświadczony (od HPC 18)
•  zaawansowany (od HPC 9).

Golfistom kwalifikującym się do dwóch pierwszych kategorii zaleca się korzystanie z twardszych piłeczek, które świetnie sprawdzą się podczas szlifowania stylu gry. Z kolei zawodnicy od stopnia średniozaawansowanego w górę powinni już rozglądać się za sprzętem o bardziej indywidualnych, odpowiadających ich oczekiwaniom cechach.

Przyjrzyjmy się w takim razie parametrom, wedle których grupowane są piłeczki golfowe. Dzielimy je oczywiście na miękkie (zazwyczaj trójwarstwowe przeznaczone dla doświadczonych graczy), normalne (dwuwarstwowe) i twarde (jednowarstwowe dla początkujących). Warto też zwrócić uwagę na cechę taką, jak odległość, która ma w tej dyscyplinie fundamentalne znaczenie. Istnieją następujące odległości:

•  bardzo duża – sprawdza się przy dalekich uderzeniach,
•  duża – piłka leci dalej od przeciętnej,
•  średnia – wpływ na odległość jest znikomy
•  krótsza – zgodnie z nazwą może mieć negatywny wpływ na uzyskane odległości.

Następny w kolejce jest tzw. spin, czyli stopień, w którym dana piłka się podkręca. Może być on bardzo duży, duży, średni lub mały.

Golf to sport uprawiany na świeżym powietrzu, a więc zawodnicy są poniekąd uzależnieni od kapryśnych warunków pogodowych. Czasem dobrze jest nieco podnieść piłkę, zaś innym razem – na przykład podczas silnego wiatru – lepiej, by spokojnie toczyła się ona po ziemi. Aby nie dać pogodzie za wygraną, należy zapoznać się z cechą lotu. Dzieli się on na kilka kategorii:

•  bardzo wysoki – piłka świetnie sprawdza się lecąc na dużych wysokościach, a po uderzeniu w ziemię toczy się krótko;
•  wysoki – piłka leci wyżej oraz pozostaje zawieszona w powietrzu dłużej niż przeciętnie;
•  średni – najczęściej są to sprzęty oferujące zbilansowany stosunek Carry i Roll;
•  płaski – piłka przeznaczona do uderzeń typowo po ziemi.

Ważnym, a dla wielu być może nawet rozstrzygającym wyznacznikiem podczas zakupu jest rzecz jasna cena. Zasada jest tutaj prosta – początkujący golfiści i amatorzy powinni sięgać po najtańsze lub używane piłeczki. Debiutanckie partie bywają trudne, toteż często zdarza się, że tracimy w nich nawet po kilka piłek. Golf co prawda nie należy do tanich sportów, ale nie ma sensu wydawać fortuny na sprzęt, którego potencjału i tak nie będziemy potrafili wykorzystać. Piłeczki z niższej półki początkowo nie będą miały negatywnego wpływu na jakość naszej gry, za to portfel – dzięki dokonaniu takiego wyboru – z pewnością nie ucierpi nadmiernie.

Zdjęcie wyróżniające: Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wysyp nowych talentów. Za nami Mistrzostwa Polski młodzików w brydżu sportowym
Wysyp nowych talentów. Za nami Mistrzostwa Polski młodzików w brydżu sportowym
W ubiegłym roku polscy brydżyści wywalczyli w chińskim Wuhan drużynowe mistrzostwo świata, odnosząc kolejny duży sukces na arenie międzynarodowej. Mimo […]
Czy znasz decoupage? Czy lubisz scrapbooking?
Czy znasz decoupage? Czy lubisz scrapbooking?
Decoupage to już od lat bardzo popularna metoda zdobienia przedmiotów. Ozdobić nią można przedmioty różnego rodzaju i o różnym przeznaczeniu. […]
Szach i mat! Najszybsze możliwe zwycięstwa w partii szachowej
Szach i mat! Najszybsze możliwe zwycięstwa w partii szachowej
Szachy to wymagająca ogromnego skupienia dyscyplina, w której do odniesienia zwycięstwa konieczne są przemyślane ruchy i nie lada zmysł strategiczny. […]
Ostatnie wpisy