Ile kosztuje założenie akwarium morskiego?
AkwarystykaZajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ile kosztuje założenie akwarium morskiego?

Chęć posiadania akwarium morskiego jest ogromną pokusą. Gdy po raz pierwszy oglądamy w pełnej krasie akwarium z pięknymi koralowcami i pływającymi między nimi gromadami wielobarwnych rybek, robi na nas niesamowite wrażenie. Wtedy często pojawia się też marzenie, aby w przyszłości mieć u siebie takie cudo natury i na co dzień móc z nim obcować. Nie wszyscy mogą sobie jednak pozwolić na tego typu luksus, ponieważ koszt założenia akwarium morskiego to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Co składa się na tą kwotę?

Akwarium – zbiornik

Najbardziej optymalnym rozwiązaniem na początek przygody z rafą będzie zbiornik o pojemności 240-300 litrów. Im większe akwarium, tym łatwiej jest w nim utrzymać stabilne parametry, a właśnie to w akwarystyce morskiej jest kluczowe. Wówczas możemy sobie pozwolić na większą ilość koralowców oraz rybek, dzięki czemu jeszcze wierniej odzwierciedlimy warunki panujące na rafie koralowej.

Akwarium o pojemności 240-300 litrów to koszt od około 430 zł (FloAt Prostokątne 120x40x50 8mm 240L) do 890 zł (Full OptiWhite 120x40x50 240l szkło 8mm).

Filtr zewnętrzny – Sump

Sump jest nie bez przyczyny nazywany „systemem podtrzymywania życia”. To od jego funkcjonowania w największym stopniu zależy bowiem dobre zdrowie żywego organizmu, jakim jest rafa koralowa.

Sump jest dodatkowym zbiornikiem (cena od 350 zł do 1790 zł marki Aquaforest), w którym umieszczamy odpieniacz białek (Aqua Medic za 750 zł lub Bubble Magus Curve A5 za 900 zł), filtr przepływowy na media filtracyjne, np. siporax, matrix (Media Reactor za 430 zł albo Pacific Sun Multireaktor za 630 zł), filtr glonowy (Pacific Sun Algae Reaktor za 1060 zł), pompę obiegową (Jebao FA-4000 pompa obiegowa 4000l/h za 200 zł), grzałkę (300W z termostatem do akwarium 200-300l za 40 zł).

Oświetlenie

Dobór właściwego oświetlenia jest równie ważny, jak system filtracji. Światło ma ogromny wpływ na dobre samopoczucie, prawidłowy rozwój koralowców i efektowny wygląd całego akwarium. Optymalnie dobrane oświetlenie stymuluje rozwój i wpływa na wybarwienie koralowców.

Zetlight Horizon QMAVEN ZT6600 II – lampa LED 160W to koszt 2250 zł, natomiast za Maxspect RSX R5-200 Lampę LED zapłacimy 2800 zł. Dlaczego warto zainwestować akurat w tego typu lampy? Ponieważ dają one możliwość ustawiania jakości i natężenia oświetlenia w różnych trybach konfiguracji, co umożliwia nam korygowanie oraz płynną zmianę ustawień w zależności od bieżących wymagań poszczególnych koralowców.

Falownik cyrkulator

Falownik ma za zadanie generować ruch wody i rozprowadzać jej strumień tak, by docierał we wszystkie zakamarki zbiornika i w ten sposób chronił akwarium przed występowaniem martwych stref. Na start powinien sprawdzić się JEBAO SOW-15 15000l/h Falownik Cyrkulator za 350 zł.

Koszt założenia akwarium morskiego – podsumowanie

Według naszych propozycji i szacunków, koszt założenia oraz podstawowego wyposażenia akwarium morskiego o pojemności 240-300 litrów będzie oscylował w granicach 5860-8660 zł. Trzeba natomiast zaznaczyć, że jest to suma raczej minimalistyczna, aniżeli wygórowana. Do tego należy jeszcze dodać koszty zakupu żywej lub suchej skały, żywego piasku, filtra odwróconej osmozy, soli morskiej, wkładów filtracyjnych, koralowców i ryb.

Akwarystyka morska nadal jawi się zatem jako hobby przeznaczone dla ludzi dobrze zarabiających albo prawdziwych fascynatów, dla których może stanowić jeden z priorytetów w hierarchii dóbr.

Foto wyróżniające: pxhere.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak skutecznie zminimalizować zmarszczki za pomocą kwasu hialuronowego: przewodnik po zabiegu
Jak skutecznie zminimalizować zmarszczki za pomocą kwasu hialuronowego: przewodnik po zabiegu
Odkryj moc kwasu hialuronowego w redukcji zmarszczek. Przeczytaj i dowiedz się więcej o zabiegu, który może pomóc Ci odzyskać młodzieńczy wygląd skóry.
Wróżenie z kart – jakie karty wybrać?
Wróżenie z kart – jakie karty wybrać?
W tym artykule omówimy podstawowe informacje na temat wróżenia z kart, ich rodzajów oraz podpowiemy, jakie karty warto wybrać.
Jaki blender z kielichem kupić?
Jaki blender z kielichem kupić?
Chyba nikt z nas obecnie nie wyobraża sobie kompletnego wyposażenia kuchni bez blendera. To niewielkie i zwykle poręczne urządzenie pozwala bardzo szybko posiekać, zmielić czy także poszatkować produkty.
Tagi
Ostatnie wpisy