Uniwersalne zasady sklejania plastikowych modeli
ModelarstwoZajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Uniwersalne zasady sklejania plastikowych modeli

Sklejanie modeli to hobby wymagające precyzji, zdolności manualnych, dokładności oraz wiele cierpliwości. Dostępne na sklepowych półkach zestawy tego typu mogą się różnić od siebie między innymi materiałem wykonania. Dużą popularnością cieszą się na przykład modele plastikowe. O czym warto pamiętać podczas ich sklejania i w jakiego rodzaju akcesoria należy się zaopatrzyć, aby móc rozpocząć swoją przygodę z plastikowymi modelami?

Plastikowe modele – garść praktycznych informacji

Początkujący modelarz powinien się zaopatrzyć w prosty zestaw składający się z niewielkiej liczby elementów. W ten sposób można zweryfikować, czy aktywność tego typu przypadnie nam do gustu. Po pewnym czasie można się zmierzyć z nieco bardziej skomplikowaną konstrukcją.

W jaki sposób należy składać plastikowe modele? Do każdego z nich dołączana jest szczegółowa instrukcja, w której można znaleźć wszystkie niezbędne informacje na temat sklejania konkretnego modelu oraz tego, które części powinno się po kolei łączyć. Niezbędnym elementem wyposażenia każdego modelarza jest odpowiednio dopasowany klej. Możemy mieć do czynienia z kilkoma jego rodzajami. Jednym z nich jest klej polistyrenowy. Jego główną zaletą jest to, że wiąże bardzo szybko. Niestety, może przyczyniać się do rozpuszczania plastiku. Co za tym idzie, należy go stosować w umiarkowanych ilościach. Po wyschnięciu klej tego typu jest równie trwały co plastik. Klej polistyrenowy jest dostępny w postaci płynnej oraz o konsystencji zbliżonej do pasty do zębów.

Do pracy z plastikowymi modelami dobrze sprawdzają się także kleje typu super glue. Doskonale nadają się do sklejania ze sobą różnych materiałów, na przykład metalowych oraz plastikowych. Chcąc uzyskać bardzo mocne połączenie, warto sięgnąć po żywicę epoksydową. Jej wadą jest długi czas wysychania, który może wynosić od 5 minut do nawet 24 godzin. Warto wspomnieć tutaj o klejach na bazie wody, które nie uszkadzają powierzchni przezroczystych elementów oraz nie brudzą modeli. Gęstość klejów dopasowuje się do rodzaju oraz wielkości części, które należy ze sobą skleić. Do ich nakładania można wykorzystać specjalny aplikator, pędzelek lub igłę.

Po sklejeniu plastikowego modelu należy go pomalować. Do tego celu wykorzystuje się specjalne modelarskie farby olejowe lub akrylowe oraz pędzel albo – w przypadku doświadczonych modelarzy – aerograf. Wielkość pędzelka należy oczywiście dopasować do rozmiaru poszczególnych elementów. Przed rozpoczęciem malowania myjemy części, dokładnie suszymy je i nakładamy podkład. Oprócz tego można zaznaczyć kontury przy pomocy ołówka. W czasie malowania należy pamiętać o tym, aby pędzel zawsze poruszał się w tę samą stronę. Gdy farba wyschnie, nakładamy jej kolejną warstwę. Jeżeli poszczególne kolory nie mają się ze sobą stykać, należy sięgnąć po taśmę, która pozwoli na ich oddzielenie od siebie. Po zakończonym malowaniu myjemy pędzle.

Niezbędnik początkującego modelarza

W jakiego rodzaju akcesoria powinna się zaopatrzyć osoba, chcąca rozpocząć swoją przygodę ze sklejaniem modeli? Na sam początek w zupełności będą wystarczające cążki do paznokci oraz nożyk segmentowy z ostrzem podzielonym na odłamywane fragmenty. Drugie z akcesoriów bardzo dobrze sprawdza się podczas wycinania poszczególnych części.

Chcąc kontynuować swoją przygodę z plastikowymi modelami, warto natomiast nabyć specjalny nożyk modelarski z trójkątnym ostrzem. Jest bardzo ostry, a z wyglądu przypomina nieco chirurgiczny skalpel. Nożyk tego typu pozwala na precyzyjne wycinanie i obrabianie części. Oprócz tego niezbędne będą cążki modelarskie służące do wycinania z ramek oraz pilniczek pozwalający na szlifowanie poszczególnych części. Aby nie uszkodzić stołu czy biurka podczas składania plastikowego modelu, warto zainwestować w specjalną matę do cięcia.

Pomału zaczyna to przypominać ciężarówkę 😊. Nie spodziewałem sie ,że modelarstwo plastikowe może być tak ciekawym hobby….

Opublikowany przez gran_turismo_collector Niedziela, 19 lipca 2020

Zdjęcie wyróżniające: Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jaką rakietkę wybrać na początek przygody z tenisem stołowym?
Jaką rakietkę wybrać na początek przygody z tenisem stołowym?
Tenis stołowy to dyscyplina, która z pewnością nie jest obca miłośnikom sportowych aktywności. Pomimo że na pierwszy rzut oka wydaje […]
Pomysły świąteczne – jeździki i rowerki biegowe dla dzieci dwukołowe. O tym jak sprawić radość najmłodszym
Pomysły świąteczne – jeździki i rowerki biegowe dla dzieci dwukołowe. O tym jak sprawić radość najmłodszym
Zbliżający się świąteczny czas to dla wielu osób ogromny stres związany z wielogodzinnym poszukiwaniem idealnych prezentów dla swoich bliskich.
Czy marihuana medyczna może wpływać na sprawność mózgu?
Czy marihuana medyczna może wpływać na sprawność mózgu?
W ostatnich latach marihuana medyczna zyskała na popularności jako alternatywna metoda leczenia różnorodnych schorzeń.
Ostatnie wpisy