Caravaning na dziko – jak podróżować kamperem bez kempingu?
CaravaningHobby przygodowe
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Caravaning na dziko – jak podróżować kamperem bez kempingu?

Caravaning to świetny pomysł na wymarzone wakacje w rodzinnym gronie lub z paczką przyjaciół. Co trzeba wiedzieć o wczasach na dziko? Czy wszędzie taki nocleg jest dozwolony? Przekonaj się, jak podróżować kamperem bez konieczności systematycznych wizyt na campingach!

Kemping – kompleksowa infrastruktura na wyciągnięcie ręki

Podróże kamperami mocno zyskują na popularności. Taki sposób przemieszczania się daje ogromną niezależność. Nie trzeba z wyprzedzeniem rezerwować noclegów, ponieważ plan podróży można ustalać na bieżąco.

Dobrze wyposażony kamper ma wszystko, czego dusza zapragnie. Nie trzeba się więc bać o spartańskie warunki – w kamperze znajdziesz zarówno toaletę turystyczną, prysznic, wygodne miejsce do spania, jak i prysznic. Niektóre modele mają dodatkowe wyposażenie: klimatyzację, telewizor oraz wiele innych.

Jeżeli chcesz w pełni korzystać ze wszystkich udogodnień, to zapewne wybierzesz wizytę na kempingu. W całej Europie można znaleźć kempingi, na których nocleg jest oferowany w atrakcyjnej cenie. Z jednej strony, takie miejsce to doskonała infrastruktura. Masz dostęp do prądu oraz wody. Możesz także w specjalnie wyznaczonym miejscu odprowadzać nieczystości.

Z drugiej jednak strony nocleg na campingu ma swoje wady. Największą z nich jest tłum ludzi. Nie jest to zatem opcja dla osób ceniących sobie ciszę, spokój i bezpośredni kontakt z naturą. Campingi są zlokalizowane przede wszystkim w najbardziej znanych miejscowościach turystycznych.

Co zatem zrobić, jeżeli chcesz spędzić wakacje z dala od cywilizacji? Postaw na podróż kamperem na własną rękę. Omijaj campingi, nocuj na dziko i ciesz się wolnością.

Co warto wiedzieć o nocowaniu na dziko?

Nocowanie na dziko to alternatywa dla wynajmu miejsca postojowego na campingu. Na taką formę noclegu decydują się przede wszystkim osoby, które nie przepadają za towarzystwem innych, zwłaszcza głośnych, wczasowiczów. Jest to także najlepsza opcja dla podróżników, którzy pragną zapuścić się w miejsca, których próżno szukać w przewodnikach turystycznych.

Jeżeli marzy Ci się nocleg poza campingiem, to wpierw zapoznaj się z zasadami prawa obowiązującymi w miejscu, do którego się udajesz. Nie wszędzie postój kamperem poza wyznaczonym miejscem jest legalny, a kary za taki występek mogą okazać się bardzo dotkliwe. W Polsce taka forma noclegu jest dozwolona, jednak w sporej części krajów europejskich lepiej udać się na camping.

Jak znaleźć bezpieczne miejsce do spania na dziko?

Miejsce na nocleg można zaplanować z wyprzedzeniem, ale równie dobrze można podjąć decyzję zupełnie spontanicznie, np. przejeżdżając obok uroczej zatoczki. Zanim jednak postanowisz zaparkować swój pojazd w wybranym miejscu, upewnij się, że nie ma tam żadnego zakazu parkowania. Zwróć też uwagę na to, czy nie jest to teren prywatny. Jeżeli będzie on czyjąś własnością, to zapytaj o zgodę na postój. W przeciwnym razie możesz spodziewać się nieprzyjemności.

Znalezienie bezpiecznego miejsca na nocleg w kamperze jest dziś zadaniem o wiele prostszym niż jeszcze kilka lat temu. Z pomocą przychodzą aplikacje, do których dostęp można uzyskać przy pomocy urządzeń mobilnych. Takie aplikacje zrzeszają miłośników caravaningu, którzy wymieniają się między sobą informacjami dotyczącymi urokliwych miejsc na nocleg.

Zostaw miejsce w takim stanie, w jakim je zastałeś

Główną motywacją do spania na dziko jest chęć obcowania z naturą. Jeżeli chcesz spędzić kilka nocy poza campingiem, to pamiętaj, aby po sobie posprzątać. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj żadnych śmieci. Nie wylewaj także nieczystości w miejscach, które nie są do tego przystosowane. Przestrzegając podstawowych reguł, okażesz szacunek przyrodzie, która odwdzięczy Ci się wspaniałymi widokami podczas całej podróży. Zastanów się przez chwilę – gdyby każda osoba, która podróżuje kamperem i śpi na dziko, zostawiała po sobie śmieci, to już po kilku tygodniach teren wokół zamieniłby się w wysypisko śmieci.

Przed wyjazdem sprawdź, czy masz wszystko, co potrzebne

Jadąc w miejsce odległe od cywilizacji, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że sklep spożywczy nie będzie czekał na Ciebie za każdym rogiem. Zrób zapasy – zabierz ze sobą tyle jedzenia, ile będziesz potrzebować. I jeszcze trochę, na wypadek, gdyby okolica tak Cię oczarowała, że postanowisz przedłużyć wyjazd o kilka dni.

facetpo40.pl objaśnia jak wygląda nocowanie na dziko w Polsce i poza jej granicami

Opublikowany przez RODEO Campers Czwartek, 1 kwietnia 2021

Zdjęcie wyróżniające: pxhere.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Klapkowa moda
Klapkowa moda
Już od wielu lat przyjęło się, że klapki sportowe i krótkie spodenki to całkiem normalny ubiór, nie tylko podczas wycieczki na plażę.
Dlaczego przed podróżą należy wykupić ubezpieczenie turystyczne?
Dlaczego przed podróżą należy wykupić ubezpieczenie turystyczne?
Dlaczego tak ważne jest to, aby wykupić dobre ubezpieczenie turystyczne przed wybraniem się w podróż – gdzie znaleźć najlepsze oferty?
Metody oceny siły ręki w brydżu
Metody oceny siły ręki w brydżu
Każda osoba mająca jakiekolwiek doświadczenie w grach karcianych wie, że dana karta może być zarówno silna, jak i słaba, dobra […]
Ostatnie wpisy