Akcesoria przydatne w czyszczeniu akwarium
AkwarystykaZajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Akcesoria przydatne w czyszczeniu akwarium

Artykuł sponsorowany

Celem każdego akwarysty jest takie ustawienie parametrów wody oraz dobranie takiej obsady i roślin, by akwarium czyścić jak najrzadziej. Owszem, duże i dojrzałe akwarium z przemyślanymi lokatorami pozwala na czyszczenie go rzadko, jednak nie ma możliwości, by nie czyścić akwarium w ogóle. Zobacz, jakie akcesoria przydadzą Ci się w procesie podmiany wody i mycia akwarium.

Akcesoria i preparaty

Podstawowym gadżetem potrzebnym przy podmianach wody, zwłaszcza przy dużych pojemnościach zbiornika, jest odmulacz do akwarium. Ten przyrząd pozwala na oczyszczenie podłoża w baniaku oraz odlanie wody bez większego wysiłku. Odmulacz jest bardzo łatwy w użyciu oraz bardzo praktyczny. Nawet najbardziej podstawowe modele sprawdzą się zarówno w małych, jak i większych akwariach, a można kupić już za kilkanaście złotych.

Czyścik do szkła jest równie przydatnym akcesorium. Pozwala bowiem na zdjęcie z wewnętrznej strony akwarium warstwy alg, kamienia lub osadu z piasku kwarcowego. Szyby w zbiorniku powinno się czyścić przy każdej podmianie wody, by uniknąć inwazji alg oraz glonów. Idealny czyścik do każdego rodzaju akwarium ma w swojej internetowej ofercie LUNA sklep zoologiczny.

Jeśli zmagasz się z twardą, tworzącą osad z kamienia wodą lub inwazją zielonych alg, możesz wspomóc się specjalnymi preparatami, zmieniającymi parametry wody. Przy dużej ilości glonów przydatny może okazać się także filtr odwróconej osmozy, który podwyższy pH wody i tym samym zwalcza nieestetycznie wyglądające algi.

Obsada czyszcząca do akwarium

By zredukować ilość podmian wody w miesiącu, możesz dobrać do swojego szkła pewne gatunki ryb i skorupiaków, które będą czyścić zarówno dno, jak i ścianki akwarium. Do utrzymania porządku na dnie akwarium, zwłaszcza w kamieniach i piasku, niezawodne są oczywiście krewetki. Są to najpopularniejsi sprzątacze akwariów, ponieważ nie mają zbyt dużych wymagań, nie zanieczyszczają wody, mogą być mieszkańcami niewielkich baniaków oraz bez problemu dzielą zbiornik z większością gatunków ryb.

Jeśli nie chcesz hodować krewetek, resztki pokarmu z dna akwarium świetnie zbiorą także ryby denne, takie jak kiryski czy otoski. Nie nadają się jednak do akwariów wysypanych kamieniami czy grubym żwirem, gdyż mogą się o nie poranić oraz nie będą w stanie wydobyć pokarmu spomiędzy kamyczków.

Do utrzymania w czystości ścianek akwarium niesamowicie skuteczne są ślimaki. Tutaj trzeba jednak uważać, ponieważ niektóre ich gatunki są bardzo inwazyjne. Odmiany takie jak helmet, ampularia czy helenka mogą jednak z powodzeniem czyścić szkło z alg i osadów, bez obaw o inwazję. Należy tylko pamiętać, by ich nie przekarmiać, bo wtedy ryzyko rozmnożenia wzrasta. Ślimaki, podobnie jak krewetki, nie potrzebują dużo miejsca oraz nie mają wyjątkowych wymagań, jeśli chodzi o parametry.

Nie można rozmawiać o stworzeniach czyszczących akwarium bez wspominania o zbrojnikach, czyli popularnych glonojadach. Owszem, są one bardzo skuteczne w utrzymywaniu czystości zarówno dna, jak i ścianek szkła, jednak potrzebują bardzo dużo miejsca, ponieważ dorastają do bardzo dużych rozmiarów. Mówi się, że absolutnie minimalną pojemnością zbiornika dla „glonojada” jest 60l, jednak, żeby zapewnić mu komfort życia i dobre warunki do wzrostu, akwarium powinno mieć przynajmniej 112l pojemności.

Do utrzymania czystości w akwarium przede wszystkim potrzebny jest dojrzały filtr oraz stabilny cykl azotowy. Dobre paramerty wody sprawiają, że jest ona przejrzysta, nie „brudzi się”, nie zmienia swojego koloru ani nie tworzy osadów. Regularne podmiany wody, czyszczenie ścianek i dna akwarium sprawią, że Twój zbiornik będzie robił duże wrażenie!

MAMY DO SPRZEDANIA FILTR KUBEŁKOWY 🙂

Hagen Fluval FX6 – Filtr Kubełkowy 3500L/h do 1500L
Największy z oferty filtrów…

Opublikowany przez Sklepy Zoologiczno-Wędkarski LUNA Czwartek, 8 października 2020

Foto wyróżniające: Robert Cianflone / Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego warto uczyć się tańca towarzyskiego?
Dlaczego warto uczyć się tańca towarzyskiego?
Na naukę tańca nigdy nie jest ani za wcześnie, ani za późno - każdy dojrzewa do tej decyzji w swoim własnym tempie.
Kiedy skontaktować się z ortopedą?
Kiedy skontaktować się z ortopedą?
Zastanawiasz się, kiedy powinieneś wybrać się do ortopedy? Dowiedz się, jakie sytuacje wymagają konsultacji specjalisty, jakie objawy mogą wskazywać na problemy z układem kostnym oraz kiedy niewłaściwe leczenie może prowadzić do poważnych konsekwencji.
Akwaria Amano – akwarystyka wyniesiona do poziomu dzieła sztuki
Akwaria Amano – akwarystyka wyniesiona do poziomu dzieła sztuki
Sztuką może być wszystko, co dostarcza nam przyjemnych doznań, porusza ducha, jest źródłem relaksu, uwalnia od stresu oraz daje możliwość […]
Ostatnie wpisy