Co zrobić, gdy w betonie pojawią się pęknięcia?
InneSporty umysłowe
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Co zrobić, gdy w betonie pojawią się pęknięcia?

Artykuł sponsorowany

Uszkodzenia i pęknięcia w betonie pojawiają się stosunkowo często. Spowodowane są na przykład zbyt szybkim wysychaniem materiału, nadmiaru wody w podkładzie podłogowym czy też stykaniem się materiałów o różnej wydłużalności. Co zrobić, gdy uszkodzenia się pojawią? Jak je naprawić?

Uszkodzenia w betonie – przyczyny

Beton nie jest niezniszczalny, szczególnie jeśli jego jakość podczas wylewania była niedostateczna lub samo rozprowadzenie i proces wysychania, nie taki, jaki powinien być. Stąd mogą pojawiać się na przykład spękania, których przyczyną jest zbyt szybkie wyschnięcie materiału. Tego rodzaju uszkodzenia powstają najczęściej we wstępnej fazie wiązania, gdy woda odparowuje zbyt szybko. Mają na to wpływ również warunki atmosferyczne, a mianowicie słońce czy też zbyt wysoka temperatura powietrza. Pęknięcia skurczowe także występują stosunkowo często, tutaj przyczyny należy szukać w nadmiarze wody w podkładzie podłogowym.

Pękanie między różnymi materiałami, na przykład przy styku drewna z cementowym podkładem podłogowym również występują w betonie. Tutaj przyczyną jest ingerencja jednego materiału w drugi. Pękanie wokół szczelin dylatacyjnych pojawia się stosunkowo często, a to ze względu na duże obciążenia dla betonu, jakie występują w tych miejscach. Zanim przejdziesz do usuwania konkretnych pęknięć w materiale, zbadaj powierzchnię i sprawdź, czym uszkodzenia są spowodowane.

Naprawa pęknięć powierzchniowych w betonie

Istnieje możliwość naprawy powierzchniowych pęknięć w betonie. Żywica do pęknięć betonu to jeden z przykładów, jak szybko i skutecznie poradzić sobie z takimi uszkodzeniami. Podkład podłogowy musi być wtedy suchy, pęknięcie należy poszerzyć szlifierką, a następnie zagruntować żywicą przy pomocy pędzla. Następnie do poziomu podkładu, stalową tacą wypełnić pęknięcie. Aby uzyskać lepszą przyczepność kolejnych warstw posadzkowych, warto do żywicy dosypać piasek kwarcowy, całość należy pozostawić do związania się na minimum jedną dobę. Wtedy wystarczy usunąć nadmiar piasku, który nie został związany, oczyścić miejsce pracy i dokładnie obejrzeć je pod kątem ewentualnych niedociągnięć.

Jak naprawić pęknięcia konstrukcyjne w betonie?

Jeśli pęknięcia powstały z przyczyn konstrukcyjnych, proces ich naprawy jest nieco trudniejszy i dłuższy. Tutaj także należy zacząć od poszerzenia i wykonania nacięć pod kątem 90 stopni w lewą i prawą stronę od pęknięcia. Całość warto dokładnie odkurzyć, a następnie nałożyć warstwę żywicy epoksydowej o niskiej lepkości przy pomocy pędzla. W nacięcia włożyć pręty stalowe, a następnie wypełnić pęknięcia oraz nacięcia do poziomu podkładu podłogowego żywicą epoksydową wraz z dodatkiem tiksotropowym. Pozostanie już tylko wykonać czynności, które miałyby miejsce w przypadku pęknięć powierzchniowych, a więc użyć piasku kwarcowego i pozostawić do wyschnięcia. Również przy pęknięciach konstrukcyjnych jedna doba powinna wystarczyć do tego, aby żywica wraz z piaskiem związała się z betonem.

Fot.: Scott Webb/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać optymalną polisę dla swojego domu – poradnik dla początkujących
Jak wybrać optymalną polisę dla swojego domu – poradnik dla początkujących
Zastanawiasz się, jakie ubezpieczenie domu jest dla Ciebie najkorzystniejsze? Przeczytaj nasz przewodnik i dowiedz się, jak wybrać polisę, która spełni Twoje oczekiwania i zapewni Ci bezpieczeństwo.
Jak peeling chemiczny może poprawić kondycję twojej skóry?
Jak peeling chemiczny może poprawić kondycję twojej skóry?
Dowiedz się, jak peeling chemiczny może zrewolucjonizować Twoją pielęgnację twarzy, przynosząc ulgę skórze i poprawiając jej wygląd.
Stacjonarne komputery poleasingowe – dlaczego warto rozważyć ich zakup?
Stacjonarne komputery poleasingowe – dlaczego warto rozważyć ich zakup?
Stacjonarne komputery poleasingowe to temat, który zdobywa coraz większą popularność wśród osób poszukujących wydajnych i przystępnych cenowo rozwiązań do pracy, rozrywki czy nauki.
Ostatnie wpisy