Słonecznik – co trzeba wiedzieć o jego uprawie, nasiona słonecznika
InneSporty umysłowe
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Słonecznik – co trzeba wiedzieć o jego uprawie, nasiona słonecznika

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Słoneczniki są uprawiane w wielu polskich ogrodach. Duże żółte płatki sprawiają, że kwiaty te przypominają słońce i kojarzą się nam z latem. Co warto wiedzieć o słonecznikach? Jak uprawiać te rośliny? Czym się kierować przy zakupie nasion słonecznika?

Słonecznik – podstawowe informacje

Pod nazwą słonecznik kryje się nawet 70 gatunków roślin zaliczanych do rodziny astrowatych. Choć słoneczniki wpisały się na dobre w polski krajobraz, w rzeczywistości wywodzą się z Ameryki Północnej. W polskich ogrodach są one uprawiane jako byliny lub rośliny jednoroczne (choć spotkamy także odmiany, które mogą rosnąć w ogrodzie przez wiele lat). Słoneczniki posiadają lepkie, owłosione, pojedyncze liście. Ich ozdobne kwiaty są zebrane w koszyczki, których średnica jest uzależniona od odmiany. Płatki kwiatów posiadają intensywnie żółte zabarwienie (niektóre odmiany ozdobne występują również w innych kolorach). Owocem słonecznika jest niełupka o owocni skórzastej zawierająca pojedyncze nasienie. Słoneczniki to ważne dla przemysłu rośliny oleiste. Część gatunków uprawiana jest jedynie ze względu na swoje walory ozdobne. Niektóre odmiany słoneczników wykorzystywane są jako pasza dla zwierząt, jeszcze inne wyróżniają się właściwościami leczniczymi. Okres kwitnienia słoneczników trwa zazwyczaj od lipca do października.

Słoneczniki w ogrodzie – co musimy wiedzieć o ich uprawie?

Ogrodnicy sadzą w Polsce słoneczniki z dwóch powodów. Są one cenione ze względu na smaczne i pełne wartości odżywczych pestki. Wybieramy je również ze względu na wyjątkowe walory dekoracyjne. Słoneczniki są roślinami odpowiednimi nawet dla początkujących ogrodników, gdyż ich uprawa nie jest szczególnie skomplikowana.

Nasiona słonecznika na kwiaty należy sadzić na stanowiskach ciepłych i słonecznych. Zadbajmy jednocześnie o to, żeby były to miejsca osłonięte od wiatru (silny podmuch wiatru mógłby połamać wysokie łodygi słoneczników). Podłoże, w którym słoneczniki będą czuły się najlepiej jest lekko wilgotne, przepuszczalne i żyzne. Jeżeli zależy nam na bardzo obfitych plonach, powinniśmy pomyśleć o dodatkowym nawożeniu słoneczników. Warto wybierać nawozy, które charakteryzują się wysoką zawartością potasu.

Zanim posadzimy nasiona słonecznika, zastanówmy się dobrze, gdzie chcemy, żeby rośliny te rosły. Jest to istotne, gdyż słoneczniki źle znoszą przesadzanie (podczas przesadzania łatwo jest o uszkodzenie delikatnych korzeni).

Osoby decydujące się na uprawę słoneczników muszą pamiętać, że rośliny te mogą być zagrożone przez mszyce i ślimaki. Zdarza się, że słoneczniki zostają zaatakowane przez choroby grzybowe (do najpopularniejszych chorób słoneczników zaliczamy mączniaka i szarą pleśń.

Słoneczniki różnią się między sobą walorami estetycznymi i rozmiarami, dlatego należy dobrze wybrać odmianę, którą chcemy posadzić w przydomowym ogrodzie. W Polsce dużą popularnością cieszą się takie odmiany jak słonecznik dziesięciopłatkowy, słonecznik szorstki, słonecznik bulwiasty, słonecznik miękki, słonecznik wierzbolistny, słonecznik bylinowy, słonecznik olbrzymi.

Jak wybrać najlepsze nasiona słonecznika?

Jednych z gwarantów sukcesu jeżeli chodzi o uprawę słoneczników jest wybór wysokogatunkowych nasion. Ekologiczne nasiona od renomowanych producentów to konieczność, jeżeli słonecznik ma być dla nas nie tylko ozdobą, ale też źródłem pożywienia. Przed zakupem nasion sprawdźmy ich termin ważności, przeczytajmy także jakie są zasady uprawy wybranej przez nas rośliny.

Zdj. główne: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Sepak takraw – siatkonoga w wydaniu akrobatycznym
Sepak takraw – siatkonoga w wydaniu akrobatycznym
Ta niezwykle efektowna dyscyplina sportu pochodzi z Dalekiego Wschodu i łączy w sobie elementy siatkówki, gimnastyki, piłki nożnej, karate, a […]
Odkrywając tajniki minikomputerów: przewodnik dla początkujących i zaawansowanych na electronicsafterhours.com
Odkrywając tajniki minikomputerów: przewodnik dla początkujących i zaawansowanych na electronicsafterhours.com
Zanurz się w fascynującym świecie minikomputerów. Poznaj ich sekrety, zastosowania i potencjał w naszym szczegółowym przewodniku dla początkujących i doświadczonych użytkowników.
Nietypowe hobby – kolekcjonowanie nasion marihuany
Nietypowe hobby – kolekcjonowanie nasion marihuany
Kolekcjonowanie nasion marihuany - nietypowe hobby pełne fascynacji różnorodnością i estetyką roślin.
Ostatnie wpisy