Samotne wieczory już nigdy nie będą nudne! Gry planszowe dla singli
Gry planszoweZajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Samotne wieczory już nigdy nie będą nudne! Gry planszowe dla singli

Mogłoby się zdawać, że gry planszowe są przeznaczone dla minimum dwóch graczy. Otóż producenci planszówek wyszli naprzeciw potrzebom współczesnego gracza i stworzyli propozycje gier dla singli. Oto lista najciekawszych.

Gry planszowe, które dają możliwość rozgrywki solo, to coraz popularniejszy nurt w świecie planszówek. Przeglądając liczne oferty gier, można podzielić specyfikę i charakter rozgrywek na 5 podstawowych typów gier planszowych przygotowanych także dla osób grających samodzielnie.

Gry logiczne

Do grupy gier z trybem jednoosobowym można zaliczyć te, które opierają się na logicznym myśleniu. Najpopularniejszym typem takiej gry jest pokój zagadek, który opiera się na tym samym koncepcie, co tradycyjny escape room, z którego można skorzystać stacjonarnie.

Bohater i jednocześnie uczestnik jest zamknięty w pomieszczeniu, a jego zadaniem jest prawidłowe rozwiązanie wszystkich zagadek – tak, aby bezpiecznie uciec z pokoju. Do najpopularniejszych gier tego typu należą: „Escape Room: Magiczna sztuczka”, „Unlock! Wielka Ucieczka”, czy „Escape Tales: Rytuał Przebudzenia”. Planszówki związane z escape roomem mają nie tylko formę planszy, ale także kart czy aplikacji mobilnej.

Gry paragrafowe

Ten typ planszówki odbywa się na kartach komiksu lub książki. Fabuła gry toczy się głównie w wyobraźni gracza, którego zadaniem jest współprowadzenie losów bohaterów zgodnie z wszystkimi instrukcjami zamieszczonymi w grze. Osoba grająca czyta kolejne etapy dziejów i samodzielnie podejmuje decyzje, co dalej będzie działo się z fabułą. W tego typu grach popularny jest motyw kryminalny, w szczególności Sherlocka Holmesa. Istnieje także sporo wersji gier paragrafowych dla dzieci, które mają za zadanie rozwijać ich kreatywność i pobudzać logiczne myślenie.

Gry zręcznościowe

Większość gier zręcznościowych jest stworzona tak, by można było korzystać z nich także samodzielnie. Samotna gra zręcznościowa pozwala na ćwiczenie umiejętności wykonywania precyzyjnych ruchów i trenowanie cierpliwości. Zaletą gier zręcznościowych rozgrywanych w pojedynkę jest też możliwość wyciszenia się i zaznania spokoju. Planszówki wymagające od gracza zręczności pozwalają na uzyskanie odpowiedniego poziomu skupienia, a samodzielne ćwiczenie tej umiejętności z pewnością przyda się w pokonaniu innych graczy w przyszłości. Do tego typu gier można zaliczyć popularne bierki, jengę czy trening pamięci z grą memo.

Gry przygodowe

Klasyczna wersja gry przygodowej i fabularnej jest stworzona dla wielu graczy, jednak współcześnie projektowane gry zakładają możliwość samodzielnego przejścia całej rozgrywki. Zadaniem gracza jest wykonanie konkretnej misji lub celu, który został przypisany grze. Po drodze bohater mierzy się z wieloma przeszkodami, poznaje nowe postaci, zbiera potrzebne punkty i staje przed skomplikowanymi wyborami. Wszystkie akcje podejmowane przez gracza ostatecznie doprowadzą go do ukończenia misji lub poddania się.

Tego typu gier jest wiele, a jedną z najpopularniejszych jest „Discover: Nieznane lądy”. Planszówka jest o tyle ciekawa, że choć ma wspólną z innymi wydaniami fabułę i reguły, to jednak w każdym egzemplarzu znajduje się inna przygoda.

Gry strategiczne

Grupa gier strategicznych opiera się na założeniu, że gracz może wygrać tylko wtedy, gdy przyjmie prawidłową taktykę prowadzenia rozgrywki. Wszystkie jego ruchy, a także podejmowane decyzje mogą doprowadzić do zwycięstwa lub klęski. Gry strategiczne są idealną rozrywką dla osób lubiących samotne rozgrywki, bowiem to, jak potoczy się gra, zależy wyłącznie od nich. Mechanizmy gier strategicznych są podobne, jednak ich fabuły znacznie się od siebie różnią.

Do tych gier, na które warto zwrócić uwagę, należy zaliczyć planszówkę opartą na historii Robinsona Cruzoe – grę „Architekci Zachodniego Królestwa” umiejscowioną w 850 roku naszej ery, u schyłku Imperium Karolińskiego – oraz propozycję stworzoną dla miłośników kosmosu: „Terraformację Marsa”, w której głównym zadaniem jest stworzenie warunków umożliwiających zasiedlenie planety przez ludzi.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak technologia masażu próżniowego Hi-Tech może poprawić estetykę i regenerować skórę
Jak technologia masażu próżniowego Hi-Tech może poprawić estetykę i regenerować skórę
Odkryj zalety technologii masażu próżniowego Hi-Tech w poprawie wyglądu skóry i jej regeneracji.
Jak wygrać partię paintballa w lesie? Oto 6 praktycznych wskazówek!
Jak wygrać partię paintballa w lesie? Oto 6 praktycznych wskazówek!
Jak wygrać partię paintballa w lesie? Poznaj praktyczne wskazówki i nie daj się trafić przeciwnikom podczas terenowej rozgrywki!
Jak przygotować motocykl do sezonu letniego?
Jak przygotować motocykl do sezonu letniego?
Planujesz pierwszą jazdę motocyklem po zimowaniu? Dokonaj szczegółowego przeglądu i przygotuj maszynę do sezonu letniego.
Ostatnie wpisy