SPS-y, LPS-y i inne, czyli co trzeba wiedzieć o koralowcach
AkwarystykaZajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

SPS-y, LPS-y i inne, czyli co trzeba wiedzieć o koralowcach

Koralowce to morskie zwierzęta zaliczane do parzydełkowców. Żyją na niewielkich głębokościach i są przytwierdzone do dna morskiego, tworząc wielobarwne kolonie. Zamieszkują ciepłe i gorące strefy przybrzeżne, dobrze naświetlone oraz natlenione. Ich bogactwo jest ogromne, dlatego warto poznać je bliżej przed implementacją do swojego akwarium.

Podział koralowców

Wśród koralowców wyróżnia się prawie 7,5 tys. różnych gatunków. Akwaryści zwyczajowo dzielą korale na kilka podstawowych grup:

•  miękkie – są to wszystkie koralowce, które nie tworzą szkieletu wapiennego (Sarcophyton, Sinularia, Capnella, Zoanthus, Ricordea itp.);

•  LPS (Large Polyp Stony corals) – to korale twarde z długimi polipami (euphyllia, plerygora, lobophylia, itp.);

•  SPS (Small Polyp Stony corals) – do tej grupy należą korale twarde z niewielkimi polipami (acropora, montipora, hydnopara itp.);

•  koralowce niefotosyntezujące – charakteryzują się brakiem zooxantelli, czyli symbiotycznych glonów mieszkających w tkance korala (Gorgonia, Menella);

•  ukwiały (stanowią osobną grupę).

Powyższa klasyfikacja pozwala dopasować korale do pewnych wymagań środowiskowych, aczkolwiek nie odpowiada w pełni ich oficjalnej systematyce.

Koralowce miękkie

Koralowce miękkie nie tworzą wapiennego szkieletu, a ich polipy zespolone są ze sobą za pomocą tkanki. Zdecydowana ich większość to korale łatwe w hodowli, dlatego polecane są początkującym akwarystom (zwłaszcza gatunki posiadające zooksantelle). Korale miękkie nie wymagają bowiem krystalicznie czystej wody, nazbyt silnego światła, cyrkulacji, ani nakładów związanych z super wydajną filtracją. Niekiedy wystarczą nawet same regularne podmiany wody.

Najbardziej wytrzymałymi są korale z rodzaju Sarcophyton (skórzaste), natomiast o wiele piękniejsze i delikatniejsze – a tym samym trudniejsze w hodowli – są korale z rodzaju Dendronephthya. Mają one wiele odmian barwnych, od żółtawo-pomarańczowych po różne odcienie czerwieni. Jeżeli zapewnimy im odpowiednie warunki, to swoją urodą będą długo cieszyły nasze oko. Z kolei akwaryści, którzy będą chcieli zmierzyć się z hodowlą trudniejszych gatunków, mogą sięgnąć po Zoanthusy czy Ricordee.

Koralowce LPS

Korale LPS są znacznie trudniejsze w hodowli od koralowców miękkich. Wymagają czystej wody, suplementacji (wapń, stront, pierwiastki śladowe) oraz stałego dokarmiania (fitoplankton, plankton, zooplankton). Ponadto należy także uwzględnić tzw. pompowanie się korali. Wielokrotnie zwiększają one swoją wielkość i wówczas mogą „parzyć” inne korale znajdujące się w pobliżu.

LPS-y są bardziej wrażliwe na wahania parametrów wody oraz jakość oświetlenia. Dlatego tak istotna jest odpowiednia cyrkulacja, która musi być intensywna, lecz nie na tyle, aby szarpała długie polipy korali.

Nowe świeżutkie koralowce LPS/ SPS i miękkie dodane do strony 💪😍👍

New fresh stock added to the website. 😍😍🥰

https://crazycoral.pl/pl/142-koralowce-lps

Opublikowany przez Crazy Coral Piątek, 23 października 2020

Koralowce SPS

SPS-y są polecane doświadczonym akwarystom, ponieważ ich hodowla stanowi niemałe wyzwanie. Woda musi być wyjątkowo czysta, a utrzymanie niskich nutrientów wymaga stosowania np. odpieniacza oraz dobrej jakości filtrów. Do tego dochodzi jeszcze reaktor wapnia czy refugium. Bogata jest też suplementacja, którą należy stosować (mikroelementy, bakterie, pożywki, płyny do metody Ballinga). Dodatkowo potrzebna jest dobrej jakości lampa o odpowiedniej mocy, dająca wystarczającą ilość światła. To wszystko przekłada się na zdecydowanie większe koszty prowadzenia akwarium. Można więc wyciągnąć wniosek, że korale twarde małopolipowe są nie tylko najtrudniejsze w utrzymaniu, ale i najdroższe.

Warto też nadmienić, że korale SPS istotnie różnią się, jeśli chodzi o wymagania. Do łatwiejszych w hodowli gatunków należą montipory, seriatopory oraz stylophory, a najtrudniejsze w utrzymaniu są przeważnie acropory.

Korale niefotosyntezujące

Ze względu na brak zooksantelli, korale tego typu odżywiają się heterotroficznie i właśnie z tego powodu wynika największa trudność w ich utrzymaniu. Większość z nich trafiając do akwarium zaczyna głodować i ostatecznie umiera. Do najtrudniejszych należą korale miękkie z rodzaju Dendronephtya i Scleronephtya, natomiast Gorgonie czy Dendrophylie potrafią znacznie szybciej zaaklimatyzować się w akwarium i pozostać w nim na dłuższy okres.

Ukwiały

Pod względem różnorodności form czy kolorów, ukwiały nie ustępują pozostałym koralowcom. Do najpopularniejszych należą Quadricolor i Crispa. Mimo że wiele ukwiałów posiada zooksantelle, to jednak zazwyczaj wymagają one regularnego karmienia.

Akwarystyka morska – mierz siły na zamiary

Prowadzenie akwarium morskiego nie jest zatem sprawą łatwą. Wymaga cierpliwości i wytrwałości. Już na etapie planowania akwarium musimy zadecydować, jakie koralowce chcemy w nim trzymać, wszak jest to jeden z czynników warunkujących stopień trudności. Pośród korali znajdziemy gatunki mniej lub bardziej wymagające i tylko od naszych aspiracji zależy, z jakim wyzwaniem przyjdzie nam się mierzyć.

Zdjęcie wyróżniające: Wikipedia

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
7 nietypowych dyscyplin sportu nieznanych w Polsce
7 nietypowych dyscyplin sportu nieznanych w Polsce
Znudziły Ci się tradycyjne sporty, takie jak piłka nożna, koszykówka czy siatkówka? Poznaj siedem najbardziej nietypowych dyscyplin, które z pewnością […]
Znaczenie i korzyści stosowania oznaczników kabli ziemnych w branży energetycznej
Znaczenie i korzyści stosowania oznaczników kabli ziemnych w branży energetycznej
Sprawdź, jak oznaczniki kabli ziemnych przyczyniają się do efektywności i bezpieczeństwa w branży energetycznej. Dowiedz się o ich znaczeniu i korzyściach z ich stosowania.
Kamera sportowa – jaką wybrać?
Kamera sportowa – jaką wybrać?
Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jakie kamery sportowe są dostępne na rynku, na co zwrócić uwagę przy zakupie, sprawdź cechy dobrego sprzętu tego rodzaju i zobacz jakie główne zalety takiej kamery wyróżniamy.
Ostatnie wpisy