Rośliny akwariowe łatwe w uprawie
AkwarystykaZajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rośliny akwariowe łatwe w uprawie

Optymalne akwarium to czysta, klarowna woda pozbawiona glonów, aktywne i wielobarwne ryby oraz piękne rośliny. Ale czy rośliny nie powinny znaleźć się na pierwszym miejscu? W dużej mierze to właśnie od nich zależy bowiem, czy woda w naszym zbiorniku będzie czysta i pozbawiona glonów, a ryby zdrowe oraz w dobrej kondycji. Dzieje się tak, ponieważ rośliny pobierają z wody dwutlenek węgla oraz neutralizują szkodliwe substancje pochodzenia organicznego, takie jak związki azotowe i fosforowe, a wzbogacają wodę w tlen. Warto zatem zadbać o to, aby w naszym akwarium znalazło się choćby kilka roślin, zwłaszcza że niektóre z nich łatwo pielęgnować. Oto nasze propozycje dla początkujących akwarystów.

Zwartka Wendta / Kryptokoryna Wendta (Cryptocoryne wendtii)

Zwartka Wendta to atrakcyjna, zielona roślina bagienna z odcieniami brązu pochodząca z rejonów azjatyckich. Jest mało wymagająca co do oświetlenia (może rosnąć nawet w słabiej oświetlonych miejscach) i nawożenia, dlatego zalecana jest nawet początkującym akwarystom. Rozrasta się przez kłącza, tworząc gęste kępy o wysokości około 15-20 cm. Efektownie prezentuje się właśnie sadzona w kępach, razem z innymi odmianami zwartek, jako roślina drugiego planu.

Żabienica Amazońska (Echinodorus Amazonicus)

Żabienica Amazońska to jasnozielona roślina o dużych i długich lancetowatych liściach, pochodząca z Ameryki Południowej. Osiąga wysokość 35 cm oraz szerokość do około 40 cm. Potrzebuje stosunkowo dobrego oświetlenia, dlatego należy ją umieszczać w środkowej części akwarium (słabo rośnie w miejscach zacienionych). Powinna być sadzona pojedynczo, jako roślina trzeciego planu. Występuje głównie na terenach podmokłych i bagnistych, a więc wymaga żyznego podłoża.

Nurzaniec śrubowy (Vallisneria spirali)

Pospolity gatunek, który w naturze występuje prawie na całym świecie. Dlatego też nurzaniec śrubowy jest jedną z najbardziej znanych i rozpowszechnionych roślin akwariowych. Posiada długie, wąskie, taśmowate liście koloru jasnozielonego i jest bardzo łatwy w uprawie. Nie ma szczególnych wymagań świetlnych, toteż może zajmować boczne strefy zbiornika. Osiąga nawet do pół metra długości.

Strzałka skrzydlasta (Sagittaria subulata)

Strzałka skrzydlasta to roślina błotna z rodziny żabienicowatych występująca powszechnie na obszarze obu Ameryk. Charakteryzują ją wąskie, jasnozielone liście o rozpiętości od 5 do nawet 45 cm. Długość liści zależy od oświetlenia – im lepsze oświetlenie, tym dłuższe liście. Sagittaria subulata szybko rozrasta się poprzez rozłogi, tworząc gęsty trawnik. Z powodzeniem może być więc wykorzystana jako roślina pierwszego planu.

Rośliny do akwarium dla początkujących – jak stworzyć atrakcyjną kompozycję?

Z proponowanych, łatwych w uprawie roślin da się stworzyć ciekawą i efektowną kompozycję. Strzałkę skrzydlastą można umieścić na pierwszym planie, na drugim – Zwartkę Wendta, w części środkowej Żabienicę Amazońską, natomiast w bocznych lub tylnych strefach akwarium posadzić Nurzaniec śrubowy. Są to rośliny błotne, więc wymagają odpowiedniego podłoża na bazie drobnego żwirku z dodatkiem gliny (kulek glinianych), torfu albo ziemi ogrodowej.

Dla tego typu roślin zalecane jest oświetlenie na bazie T5, około 0,4 W na litr wody o temperaturze barwowej 6500 K, uzupełnione świetlówkami o wysokim współczynniku oddawania barw Ra > 90 i o czerwonym spektrum. Można też zastosować gotowe panele LED GROW o mocy odpowiedniej do wielkości zbiornika. Woda może pochodzić z kranu, wszak wymienione rośliny tolerują dość duży zakres jej parametrów (twardość 2–15°dGH, odczyn pH 6,0–8,0, temperatura 23-28°C).

Foto wyróżniające: Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
5 rad, dzięki którym udoskonalisz grę w kręgle
5 rad, dzięki którym udoskonalisz grę w kręgle
Zasady gry w kręgle są proste i przejrzyste. Ten sport to idealna rozrywka dla rodziny czy grupy przyjaciół. Oto pięć […]
Nęcenie punktowe – kiedy warto zastosować tą metodę?
Nęcenie punktowe – kiedy warto zastosować tą metodę?
Niewielki obszar połowu i odpowiednia zanęta mogą okazać się bardzo przydatne podczas łowienia karpi. Poznaj zasady stosowania metody nęcenia punktowego […]
Czym się kierować przy wyborze roweru dziecięcego? Sprawdź nasz krótki poradnik!
Czym się kierować przy wyborze roweru dziecięcego? Sprawdź nasz krótki poradnik!
Rower jest pierwszym pojazdem, który samodzielnie może poprowadzić każdy maluch.
Tagi
Ostatnie wpisy