Zasady gry w Uno i Pana – podobieństwa i różnice
Gry karcianeZajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zasady gry w Uno i Pana – podobieństwa i różnice

Uno oraz Pan to jedne z najpopularniejszych gier karcianych. Jak prawidłowo rozegrać partię w Uno i Pana? Podpowiadamy!

Uno – zasady gry

To gra karciana dla dzieci i dorosłych od 7 roku życia. W skład specjalnie przygotowanej talii wchodzi 109 kart w 4 różnych kolorach. Podstawowe karty to liczby od 0 do 9 oraz karty specjalne. Znajdziemy w nich karty: stop/ pominięcia, zmiana kolejki/rewers, +2 w konkretnym kolorze, dzika karta oraz dzika karta +4.

Gra polega na pozbyciu się wszystkich kart – osoba, która pierwsza wyłoży wszystkie karty i kładąc ostatnią, krzyknie: „uno”, wygrywa. Karta +2 wymaga od kolejnego zawodnika odbicia, czyli położenia karty +2 lub pobrania dwóch dodatkowych kart. Karta pominięcia sprawia, że kolejny gracz omija swoją turę, natomiast rewers odwraca kolejność rozgrywania partii. Dzika karta umożliwia zmianę koloru na dowolny, a wersja z +4 dodatkowo wymaga od następnego zawodnika pobrania czterech kolejnych kart.

Każdą partię gracze rozpoczynają od rozdania po 7 kart i umieszczeniu jednej z nich na środku stołu. Podobnie jak w makao zawodnicy muszą układać karty analogicznie do aktualnej liczby lub koloru głównej karty. Dodatkowe karty akcji pomagają w utrudnianiu gry reszcie zawodnikom i doprowadzeniu do zwycięskiego wyniku na swoją korzyść.

Pan – zasady gry

Druga z omawianych gier bazuje na tradycyjnej małej talii kart od 9 do asa. Rozpoczynając grę, talię dzieli się równo między wszystkich zawodników, tak by rozdać wszystkie karty. Grę rozpoczyna gracz posiadający 9 kier, którą kładzie na środku wierzchem do góry. Zadaniem zawodników jest pozbycie się wszystkich kart w jak najkrótszym czasie.

Karty dokłada się według kilku głównych zasad. Na kartę 9 kier można położyć następną o takiej samej lub wyższej wartości. Podczas gry istnieje możliwość oszustwa, gdy zawodnik zamiast jednej karty, niezauważony dołoży więcej kart. Jeśli zostanie przyłapany, musi wziąć ze stołu wszystkie karty oprócz 9 kier. Jeżeli nikt go nie przyłapie, ruch zostaje uznany, a gra toczy się dalej. Pana wygrywa gracz, który jako pierwszy pozbędzie się wszystkich posiadanych kart.

Podobieństwa gier Pan i Uno

Głównym celem obu gier jest jak najszybsze pozbycie się wszystkich kart. Pan i Uno są dostosowane do możliwości najmłodszych graczy, dlatego rozgrywkę można prowadzić całą rodziną. Gry mają podobne zasady, dlatego łatwo opanować ich najważniejsze założenia. Podczas obu rozgrywek gracze nie mogą wymieniać się między sobą kartami ani sobie podpowiadać, a za złamanie regulaminu należy pobierać dodatkowe karty.

Pan i Uno – najważniejsze różnice

Najbardziej widoczną różnicą między obiema grami jest talia kart. Do Uno przygotowana jest specjalna talia, która zawiera dodatkowe karty akcji, mające urozmaicić całą grę. Natomiast w grze Pan korzysta się z tradycyjnych kart do gry, pomniejszonych o liczby od 2 do 8. Uno przed zakończeniem partii wymaga od zawodnika okrzyku „uno” przy pozbywaniu się ostatniej karty. Jeśli zawodnik zapomni o okrzyku, a jego pominięcie zostanie zauważone, przeciwnik może zapukać w stół, a dany zawodnik musi pobrać dwie dodatkowe karty. Jeżeli żaden z przeciwników nie zauważy błędu, gracz może bez przeszkód wygrać partię. W przypadku Pana istnieje możliwość oszukiwania, co może doprowadzić danego zawodnika do szybszego wygrania całej rozgrywki.

Foto wyróżniające: pxfuel.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kabaddi, czyli azjatycka wariacja polskiego berka
Kabaddi, czyli azjatycka wariacja polskiego berka
Zabawę w berka znają wszyscy. Nie ma chyba na świecie osoby, która za dzieciaka by się w nią nie bawiła. […]
Gra o Tron – strategiczna gra planszowa osadzona w świecie fantasy
Gra o Tron – strategiczna gra planszowa osadzona w świecie fantasy
Niewiele jest planszówek, które już samym tytułem zachęcałyby potencjalnego nabywcę do jak najszybszego kupna, ale trzeba przyznać, że „Gra o […]
Dlaczego warto grać w szachy?
Dlaczego warto grać w szachy?
Gra w szachy to jedna z najstarszych i najbardziej popularnych gier strategicznych na świecie. Oprócz samej rozrywki, gra w szachy przynosi wiele korzyści, takich jak poprawa koncentracji, kreatywności, pamięci czy umiejętności logicznego myślenia. Dlaczego warto grać w szachy?
Tagi
Ostatnie wpisy