Kierki – tradycyjna gra karciana z nowymi odmianami. Poznaj najważniejsze zasady!
Gry karcianeZajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kierki – tradycyjna gra karciana z nowymi odmianami. Poznaj najważniejsze zasady!

Rozmaite gry karciane od zarania dziejów stanowią powszechny i lubiany sposób spędzania wolnego czasu. Dziś opowiemy o klasycznej karciance, która skradła serca tysięcy, czyli popularnych kierkach. Co warto o nich wiedzieć?

Kierki tradycyjne – zasady gry

Kierki to gra karciana przeznaczona dla czterech osób. Co ciekawe – w przeciwieństwie do większości karcianek – celem gry jest zdobycie… jak najmniejszej liczby punktów. Krótko mówiąc, w rozgrywce chodzi o regularne pozbywanie się kart w kolorze czerwo, czyli francuskiego kiera – stąd zresztą nazwa tej gry.

Podczas tradycyjnej gry w kierki wykorzystuje się pełną talię, a więc 52 karty. Jak nietrudno zatem obliczyć, każdy z uczestników otrzymuje 13 kart. Hierarchia poszczególnych kart jest standardowa i przebiega od dwójki do asa. Od razu po rozdaniu każdy gracz musi wybrać trzy karty ze swojej talii, a następnie przekazać je sąsiadowi z lewej strony. Rozgrywkę rozpoczyna gracz posiadający dwójkę trefl. Każdą lewę zdobywa gracz rzucający najwyższą kartę o tym samym kolorze, co karta rozpoczynająca rundę. Po rozegraniu w ten sposób 13 lew zostają podliczone punkty – uczestnicy otrzymują jedno „oczko” za każdą kartę w kolorze kier, zaś na konto gracza, który ma damę pik, trafia aż 13 punktów.

Rozgrywka dobiega końca, gdy któryś z graczy przekroczy ustaloną wcześniej granicę, która najczęściej wynosi 100 punktów. Jak wspomnieliśmy na początku, wygrywa osoba z najmniejszą liczbą punktów. Wyjątkiem jest sytuacja, w której któremuś z uczestników uda się zgromadzić wszystkie spośród punktowanych kart – wówczas zostaje mu odjęte całe 26 punktów!

Kierki – warianty

Jak prawie każda popularna karcianka, kierki na przestrzeni lat doczekały się pokaźnego szeregu odmian. Jednym z najbardziej znanych wariantów jest odmiana stosowana w serwisie Kurnik.pl. Już na wstępie mamy do czynienia ze sporą różnicą, jeśli chodzi o obowiązujące zasady, wygrywa tu bowiem gracz z największą liczbą punktów. Dodatkowo w tej wersji na jedną rozgrywkę przypada 11 rund. Ciekawostkę stanowi zaś fakt, że po 7 zakończonych lewach, w których zdobywa się jedynie punkty ujemne, następuje tzw. odgrywka pozwalająca zdobycie punktów dodatnich.

Na świecie można spotkać jeszcze mnóstwo innych odmian gry w kierki, których zasady w mniejszym lub większym stopniu różnią się od siebie. Najczęściej występujące innowacje to m.in. pozbawienie graczy możliwości zagrania karty punktowanej w pierwszej lewie, możliwości rozpoczęcia lewy od zagrania kiera czy konieczność zagrania damy pik przy pierwszej okazji. Ilu ludzi, tyle różnych wariantów gry w kierki, w związku z czym przed rozpoczęciem danej rozgrywki warto ustalić zasady, które będą w niej obowiązywały – w przeciwnym razie może dojść do niepotrzebnych nieporozumień.

Zdj. główne: Jack Hamilton/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
ABC survivalu: Jak pozyskać i uzdatnić wodę w terenie?
ABC survivalu: Jak pozyskać i uzdatnić wodę w terenie?
Bez wody nie ma życia. Co zrobić, gdy na wyprawie skończy się woda butelkowana? Jak pozyskać krople niezbędne do przetrwania? Sprawdź nasze wskazówki!
Poznaj najważniejsze typy kijów do golfa!
Poznaj najważniejsze typy kijów do golfa!
Odpowiednio dobrane kije to sprzymierzeńcy każdego golfisty. Oto ich najważniejsze rodzaje!
Rafting w Polsce – przygoda dla każdego
Rafting w Polsce – przygoda dla każdego
Rafting to popularny sport wodny, który w Polsce zyskuje coraz większą popularność. Oferuje on niezapomniane wrażenia i wyzwania, jednocześnie pozwala na aktywny wypoczynek i kontakt z naturą. W tym artykule przedstawimy, gdzie w Polsce można uprawiać rafting oraz jak się do niego przygotować.
Ostatnie wpisy