Kierki – tradycyjna gra karciana z nowymi odmianami. Poznaj najważniejsze zasady!
Gry karcianeZajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kierki – tradycyjna gra karciana z nowymi odmianami. Poznaj najważniejsze zasady!

Rozmaite gry karciane od zarania dziejów stanowią powszechny i lubiany sposób spędzania wolnego czasu. Dziś opowiemy o klasycznej karciance, która skradła serca tysięcy, czyli popularnych kierkach. Co warto o nich wiedzieć?

Kierki tradycyjne – zasady gry

Kierki to gra karciana przeznaczona dla czterech osób. Co ciekawe – w przeciwieństwie do większości karcianek – celem gry jest zdobycie… jak najmniejszej liczby punktów. Krótko mówiąc, w rozgrywce chodzi o regularne pozbywanie się kart w kolorze czerwo, czyli francuskiego kiera – stąd zresztą nazwa tej gry.

Podczas tradycyjnej gry w kierki wykorzystuje się pełną talię, a więc 52 karty. Jak nietrudno zatem obliczyć, każdy z uczestników otrzymuje 13 kart. Hierarchia poszczególnych kart jest standardowa i przebiega od dwójki do asa. Od razu po rozdaniu każdy gracz musi wybrać trzy karty ze swojej talii, a następnie przekazać je sąsiadowi z lewej strony. Rozgrywkę rozpoczyna gracz posiadający dwójkę trefl. Każdą lewę zdobywa gracz rzucający najwyższą kartę o tym samym kolorze, co karta rozpoczynająca rundę. Po rozegraniu w ten sposób 13 lew zostają podliczone punkty – uczestnicy otrzymują jedno „oczko” za każdą kartę w kolorze kier, zaś na konto gracza, który ma damę pik, trafia aż 13 punktów.

Rozgrywka dobiega końca, gdy któryś z graczy przekroczy ustaloną wcześniej granicę, która najczęściej wynosi 100 punktów. Jak wspomnieliśmy na początku, wygrywa osoba z najmniejszą liczbą punktów. Wyjątkiem jest sytuacja, w której któremuś z uczestników uda się zgromadzić wszystkie spośród punktowanych kart – wówczas zostaje mu odjęte całe 26 punktów!

Kierki – warianty

Jak prawie każda popularna karcianka, kierki na przestrzeni lat doczekały się pokaźnego szeregu odmian. Jednym z najbardziej znanych wariantów jest odmiana stosowana w serwisie Kurnik.pl. Już na wstępie mamy do czynienia ze sporą różnicą, jeśli chodzi o obowiązujące zasady, wygrywa tu bowiem gracz z największą liczbą punktów. Dodatkowo w tej wersji na jedną rozgrywkę przypada 11 rund. Ciekawostkę stanowi zaś fakt, że po 7 zakończonych lewach, w których zdobywa się jedynie punkty ujemne, następuje tzw. odgrywka pozwalająca zdobycie punktów dodatnich.

Na świecie można spotkać jeszcze mnóstwo innych odmian gry w kierki, których zasady w mniejszym lub większym stopniu różnią się od siebie. Najczęściej występujące innowacje to m.in. pozbawienie graczy możliwości zagrania karty punktowanej w pierwszej lewie, możliwości rozpoczęcia lewy od zagrania kiera czy konieczność zagrania damy pik przy pierwszej okazji. Ilu ludzi, tyle różnych wariantów gry w kierki, w związku z czym przed rozpoczęciem danej rozgrywki warto ustalić zasady, które będą w niej obowiązywały – w przeciwnym razie może dojść do niepotrzebnych nieporozumień.

Zdj. główne: Jack Hamilton/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jan Krzysztof Duda przed kolejnymi startami. Jakie są plany polskiego mistrza?
Jan Krzysztof Duda przed kolejnymi startami. Jakie są plany polskiego mistrza?
Krzysztof Duda właśnie odebrał medal od prezydenta i szykuje się na kolejne mistrzowskie starcia – z kim tym razem?
Natalia Partyka najlepsza w turnieju TOP 16
Natalia Partyka najlepsza w turnieju TOP 16
W weekend w gdańskim Centrum Szkolenia Polskiego Związku Tenisa Stołowego im. Andrzeja Grubby rozegrany został turniej TOP 16 w tenisie […]
Brydż dla początkujących: punktacja i zapis w brydżu
Brydż dla początkujących: punktacja i zapis w brydżu
Brydż jest fascynującą grą karcianą, jednak jej zasady nie należą do najprostszych. Z tego artykułu dowiesz się między innymi, jak […]
Ostatnie wpisy