Jak w nietypowy sposób spędzić czas wolny w gronie rodziny oraz przyjaciół? Miłośnicy niecodziennych atrakcji mogą wybrać się na wycieczkę kamperem albo lot balonem. Obie te aktywności można jednak połączyć!
Mianem caravaningu określa się formę turystyki motorowej polegającą na podróżowaniu pojazdami campingowymi (przyczepy oraz kampery) w celach wypoczynkowych i krajoznawczych. Osoby chcące w niestandardowy sposób spędzić urlop czy majówkę, mogą wypożyczyć lub zakupić tego typu sprzęt.
Decydując się na pierwsze z rozwiązań, należy udać się do wypożyczalni. Aby móc poruszać się kamperem, należy mieć ukończone 21 lat i mieć prawo jazdy kategorii B od co najmniej 1 roku. Wypożyczając przyczepę, trzeba zapłacić kaucję w wysokości 500-1000 złotych. W przypadku kampera może ona wynosić nawet 3000 złotych. Opłata serwisowa to koszt około 150-350 złotych. Obejmuje ona między innymi przegląd techniczny i nabicie butli gazowej. Jaki jest koszt wynajęcia kampera? W sezonie niskim, za wypożyczenie niewielkiego pojazdu zapłacimy około 120-150 złotych. Jeżeli chodzi natomiast o sezon wysoki i wynajem dużego, komfortowego kampera, koszty sięgnąć mogą nawet 700 złotych za 1 dzień. Wypożyczalnie kamperów oferować mogą także dodatkowe wyposażenie, takie jak krzesła, stoliki, ręczniki czy pościel. Cena za ich wyposażenie to około 50-150 złotych za 1 rzecz za tydzień.
W ofercie wypożyczalni znaleźć można od kilkunastu do kilkudziesięciu modeli kamperów i przyczep. Na którą z nich się zdecydować? Wszystko zależy tutaj od celu wycieczki, jej planu i indywidualnych preferencji. Osoby, które w czasie urlopu lubią zwiedzać dużo miejsc, powinny wypożyczyć skrętnego i zwinnego kampera. Ci, którzy nastawiają się na spokojny wypoczynek, mogą wypożyczyć przyczepę.
Osoby chcące rozpocząć przygodę ze sportami lotniczymi mogą spróbować swoich sił w baloniarstwie. Aby przekonać się, czy jest to odpowiednia dla nas forma spędzania wolnego czasu, w pierwszej kolejności warto umówić się na lot turystyczny. Cena takiej atrakcji to około 500-600 złotych od osoby. Balon turystyczny jest w stanie zabrać średnio od 2 do 4 pasażerów.
W drugiej kolejności można zapisać się na kurs balonowy. Można go odbyć w aeroklubie lub innym ośrodku mającym w swojej ofercie loty balonem. Do takiego kursu przystąpić można po ukończeniu 16. roku życia. Egzamin na pilota balonu zdać może natomiast osoba powyżej 17. roku życia. Niezbędne jest tutaj wykonanie badań lotniczo-lekarskich klasy 1 lub 2.
Kurs składa się z części teoretycznej (w jej trakcie poznaje się konstrukcję balonu, prawo lotnicze, zasady lotu, procedury organizacyjne oraz krajowe i międzynarodowe przepisy eksploatacji statków powietrznych) oraz praktycznej (obejmuje ona przygotowanie balonu do lotu, start, wznoszenie, wykonywanie podstawowych manewrów, podejście do lądowania i lądowanie). Pierwsza z nich kosztuje około 1-1,5 tys. złotych, druga – między 3 a 5 tys. złotych.
Wiemy już, czym jest caravaning i baloniarstwo. A co łączy ze sobą te dwie aktywności? Przyczepa oraz samochód campingowy to sprawdzony sposób na to, aby móc w pełni docenić balonowe atrakcje. Znacząca część imprez tego typu organizowana jest na trawiastych lotniskach lub odpowiednio przystosowanych strefach. Bardzo często możliwe jest ustawienie kamperów na miejscu startu dzień przed rozpoczęciem wydarzenia. Jedyne, co należy zrobić kilka godzin przed imprezą, to ustawić się na początku strefy i podziwiać starty balonów. W Stanach Zjednoczonych jest to najpopularniejszy sposób oglądania zawodów balonowych. Co więcej, z kamperów regularnie korzystają profesjonalni baloniarze.
Zdjęcie wyróżniające: Adobe Stock