Tęczanki – akwariowe fotometeory
AkwarystykaZajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Tęczanki – akwariowe fotometeory

Tęczanki są niezmiernie intrygującymi rybami należącymi do licznej gromady tęczankowatych (Melanotaeniidae). Ze względu na dość oryginalny kształt, piękne ubarwienie, łagodne usposobienie i fakt, że nie są zbyt wymagające, a przez to łatwe w hodowli, stały się niezwykle popularne wśród akwarystów. Oto najpopularniejsze odmiany tęczanek.

Tęczanka neonowa

W środowisku naturalnym tęczankę neonową możemy spotkać w dorzeczu Mamberamo w Nowej Gwinei. Wyróżnia się ona charakterystycznym kształtem ciała, jasno-niebieskim, opalizującym ubarwieniem, a także płetwami z odcieniem czerwonym (samiec) i pomarańczowym (samica). Jest rybą ławicową, toteż najlepiej czuje się w grupie powyżej dziesięciu osobników.

Mimo że gatunek ten osiąga wielkość do 6 cm, wymaga stosunkowo dużego zbiornika o pojemności co najmniej 150 litrów, w dodatku dobrze obsadzonego roślinami i z niezbędną przestrzenią do pływania. Tęczanka neonowa nie jest wprawdzie przesadnie wrażliwa na zmiany parametrów wody, tym niemniej woda w akwarium powinna być dobrze filtrowana i systematycznie podmieniana. Ponadto należy dbać o utrzymywanie temperatury oscylującej w granicach 24-27°C oraz pH na poziomie 7.0.

Tęczanka neonowa nie jest wymagająca w hodowli i bardzo chętnie przyjmuje różne rodzaje pokarmu – zarówno suchego, mrożonego, jak i żywego. Stanowi więc dobry wybór dla hobbystów posiadających akwarium słodkowodne.

Tęczanka Boesemana

Tęczanka Boesemana, określana również mianem „tęczanki wspaniałej” (zapewne ze względu na jej wyjątkowe ubarwienie), zasiedla w naturze przybrzeżne strefy jezior Ayamaru w Papui Zachodniej. Jej ciało jest bocznie spłaszczone z charakterystycznymi płetwami górną i dolną, ciągnącymi się od ogona do połowy tułowia. Wyróżnia się efektownym, intensywnym ubarwieniem, przechodzącym od ciemno pomarańczowego, niemalże czerwonego koloru w tylnej części ciała, poprzez opalizujący żółto-niebieski w części środkowej, aż do niebiesko-szarej głowy. Standardowo osiąga długość do 12 cm.

Akwarium dla tęczanki Boesemana powinno być jak największe – najlepiej ponad 120-litrowe, z gęstą roślinnością oraz sporą ilością miejsca do pływania. Jest to typowa ryba ławicowa, dlatego najlepiej czuje się w otoczeniu innych osobników tego samego gatunku (co najmniej 8-10). Nie zachowuje się agresywnie wobec innych ryb, więc można ją umieścić także w akwarium towarzyskim. Jest natomiast wrażliwa na wszelkie zanieczyszczenia wody, dlatego należy dobrze filtrować i często podmieniać wodę. Najlepsza temperatura to w tym przypadku 25–29°C, zaś pH od 7,0 do 8,0.

Tęczanka Boesemana żywi się większością pokarmów: suchym, mrożonym oraz żywym, jednak jej dieta powinna być urozmaicona.

Tęczanka czerwona

Tęczanka czerwona (Glossolepis incisus) jest gatunkiem endemicznym zasiedlającym niemal wyłącznie jezioro Sentani oraz jego dopływy w Indonezji. Zamieszkuje strefy przybrzeżne wód wpływających do tego tropikalnego jeziora, w miejscach obficie porośniętych roślinnością. Samiec ma rdzawoczerwone, metaliczne ubarwienie, z kolei u samiczki dominują odcienie brązowe. Ciało tych ryb jest bocznie spłaszczone, a ich wielkość nie przekracza raczej 15 cm.

Tęczanka czerwona należy do ryb o pokojowym usposobieniu, zatem może być hodowana w akwarium towarzyskim. Ponieważ należy do ryb ławicowych, należy umieścić w zbiorniku około 8-10 osobników. Im lepsze będą warunki i bardziej zbliżone do naturalnych, tym zdrowsze oraz intensywniej wybarwione będą nasze okazy.

Akwarium dla tego gatunku powinno być duże (ok. 200 litrow), z gęstą roślinnością, a także znaczącym obszarem do pływania. Jeśli chodzi o parametry wody, wskazana jest średnio twarda o temperaturze 23-28°C.

W jadłospisie tęczanki czerwonej warto uwzględnić zwłaszcza pokarm żywy, który ta ryba preferuje, aczkolwiek nie pogardzi też pokarmem w innej postaci.

Nietuzinkowym rozwiązaniem może być akwarium z obsadą złożoną z wielu gatunków ryb z rodziny tęczankowatych. Taka kompozycja prezentuje się doprawdy spektakularnie!

Foto wyróżniające: Claudia Wollesen / Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ryby ławicowe w akwarium
Ryby ławicowe w akwarium
Z pewnością na długo pozostaje w pamięci zjawiskowy widok dużej ilości ryb połyskujących odbitym światłem, pływających w ciasnych skupiskach i […]
Najpopularniejsze manewry podczas rozgrywki brydżowej
Najpopularniejsze manewry podczas rozgrywki brydżowej
Podzielona na dwie główne części gra pozwala na wykonywanie w drugiej partii licznych manewrów prowadzących do wygrania całej rozgrywki. W […]
Najpierw rozbicie, a później kombinacje – poznaj najważniejsze rodzaje uderzeń w bilardzie
Najpierw rozbicie, a później kombinacje – poznaj najważniejsze rodzaje uderzeń w bilardzie
Jak poprawnie przygotować się do uderzenia bilardowego i o jakich kombinacjach trzeba wiedzieć? Przekonaj się sam!
Ostatnie wpisy