Czysta woda w akwarium – sprawdzone sposoby
AkwarystykaZajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czysta woda w akwarium – sprawdzone sposoby

Na pewno każdemu akwaryście zależy na tym, aby jego akwarium efektownie się prezentowało i dostarczało wielu przyjemnych doznań związanych z niczym niezmąconą możliwością podziwiania piękna podwodnego świata. Owa przyjemność rzeczywiście może zostać dosłownie zmącona, kiedy woda straci swą przejrzystość na skutek nadmiernego rozwoju glonów i pierwotniaków. Oto kilka wskazówek, które pozwolą utrzymać krystaliczną wodę w akwarium.

Co zrobić, aby cieszyć się odpowiednią jakością wody?

Odpowiedź wydaje się oczywista – należy kompetentnie zaopiekować się akwarium. Wymaga to rzecz jasna naszego zaangażowania, a więc również wkładu pracy i systematyczności związanej z pielęgnacją.

Zakładając akwarium musimy zadbać przede wszystkim o należyte oświetlenie i skuteczną filtrację. Aby zbiornik prezentował się atrakcyjnie, światło powinno mieć optymalną moc i spektrum właściwe dla dobrego rozwoju roślin (np. o temperaturze barwowej 6500 K, połączone ze światłem czerwonym 600–700 nm, uzupełnione światłem białym o dużym współczynniku oddawania barw Ra >90). Zadbane, zdrowe rośliny także mają wpływ na klarowność wody, gdyż pobierają dwutlenek węgla, a produkują tlen. Dlatego też należy zadbać o dobrą kondycję roślin i wspomóc ich rozwój dostarczając odpowiedniej ilości mikro i makro elementów (żelaza, potasu, azotu, fosforu), a także C02.

Wydajna filtracja

Doświadczeni akwaryści zalecają, aby filtr był odpowiednio duży (np. kubełkowy, najlepiej o wydajności dwa razy większej od zalecanej przez producenta) z gąbką i ceramiką – mediami filtracyjnymi, które należy systematycznie czyścić (gąbkę raz w miesiącu przepłukać wodą pobraną z akwarium, a cały filtr co pół roku).

Zanieczyszczenia, które istotnie wpływają na klarowność wody, a więc wszelkie resztki pożywienia, rybie odchody, rozkładające się rośliny, może skutecznie usunąć dobrej jakości filtr. Niektórzy, aby zwiększyć wydajność i zapewnić pożądany ruch wody, stosują dwa lub więcej filtrów zewnętrznych, z których jeden jest stosowany jako prefiltr służący do wstępnego oczyszczania wody. Dobra filtracja jest więc podstawą prawidłowo funkcjonującego akwarium.

Odpowiednia obsada i karmienie ryb

Nawet najbardziej wydajna filtracja nie będzie jednak skuteczna, jeżeli nie ograniczymy zanieczyszczeń (sterty odchodów i zalegających na dnie akwarium resztek pożywienia) wynikających z przerybienia oraz przekarmienia ryb. Warto zatem umieścić w naszym zbiorniku odpowiednią ilość ryb, a także dostarczać im pożywienia w stosownych dawkach, karmiąc tylko 1-2 razy dziennie. Dobrze byłoby też zainwestować w kiryski albo glonojady, które pobierałyby pożywienie z dna. Ponadto potrzebne są regularne podmiany wody (np. raz w tygodniu 10-20% pojemności akwarium) i przy tej okazji zabiegi pielęgnacyjne połączone z odmulaniem podłoża.

Jeśli tylko odpowiednio zatroszczymy się o kawałek natury znajdujący się w akwarium, to ona szybko zrewanżuje się nam, prezentując całą swoją krasę. Czysta i klarowna woda znacząco ułatwi ten proces.

Zdjęcie wyróżniające: Delbert Pagayona / unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Osadnicy z Catanu – zbuduj swoją kolonię na niezamieszkałej wyspie
Osadnicy z Catanu – zbuduj swoją kolonię na niezamieszkałej wyspie
Osadnicy z Catanu (Catan) to gra planszowa, która podbiła serca milionów entuzjastów tego rodzaju rozrywki na całym świecie. Nic dziwnego […]
Składniki warte dodania do sportowej diety
Składniki warte dodania do sportowej diety
Chcesz cieszyć się wymarzoną sylwetką w jak najkrótszym czasie? Zobacz, jakie suplementy i dodatki powinny znaleźć się w diecie sportowca, by efekty ćwiczeń były widoczne jak najszybciej.
Jak wybrać odpowiednie narzędzia do terapii integracji sensorycznej dla twojego dziecka?
Jak wybrać odpowiednie narzędzia do terapii integracji sensorycznej dla twojego dziecka?
Podpowiadamy, jakie sensoryczne narzędzia terapeutyczne mogą pomóc Twojemu dziecku. Dowiedz się, jak je dobierać, by wspierać rozwój i poprawiać komfort życia Malucha.
Ostatnie wpisy