Czysta woda w akwarium – sprawdzone sposoby
AkwarystykaZajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czysta woda w akwarium – sprawdzone sposoby

Na pewno każdemu akwaryście zależy na tym, aby jego akwarium efektownie się prezentowało i dostarczało wielu przyjemnych doznań związanych z niczym niezmąconą możliwością podziwiania piękna podwodnego świata. Owa przyjemność rzeczywiście może zostać dosłownie zmącona, kiedy woda straci swą przejrzystość na skutek nadmiernego rozwoju glonów i pierwotniaków. Oto kilka wskazówek, które pozwolą utrzymać krystaliczną wodę w akwarium.

Co zrobić, aby cieszyć się odpowiednią jakością wody?

Odpowiedź wydaje się oczywista – należy kompetentnie zaopiekować się akwarium. Wymaga to rzecz jasna naszego zaangażowania, a więc również wkładu pracy i systematyczności związanej z pielęgnacją.

Zakładając akwarium musimy zadbać przede wszystkim o należyte oświetlenie i skuteczną filtrację. Aby zbiornik prezentował się atrakcyjnie, światło powinno mieć optymalną moc i spektrum właściwe dla dobrego rozwoju roślin (np. o temperaturze barwowej 6500 K, połączone ze światłem czerwonym 600–700 nm, uzupełnione światłem białym o dużym współczynniku oddawania barw Ra >90). Zadbane, zdrowe rośliny także mają wpływ na klarowność wody, gdyż pobierają dwutlenek węgla, a produkują tlen. Dlatego też należy zadbać o dobrą kondycję roślin i wspomóc ich rozwój dostarczając odpowiedniej ilości mikro i makro elementów (żelaza, potasu, azotu, fosforu), a także C02.

Wydajna filtracja

Doświadczeni akwaryści zalecają, aby filtr był odpowiednio duży (np. kubełkowy, najlepiej o wydajności dwa razy większej od zalecanej przez producenta) z gąbką i ceramiką – mediami filtracyjnymi, które należy systematycznie czyścić (gąbkę raz w miesiącu przepłukać wodą pobraną z akwarium, a cały filtr co pół roku).

Zanieczyszczenia, które istotnie wpływają na klarowność wody, a więc wszelkie resztki pożywienia, rybie odchody, rozkładające się rośliny, może skutecznie usunąć dobrej jakości filtr. Niektórzy, aby zwiększyć wydajność i zapewnić pożądany ruch wody, stosują dwa lub więcej filtrów zewnętrznych, z których jeden jest stosowany jako prefiltr służący do wstępnego oczyszczania wody. Dobra filtracja jest więc podstawą prawidłowo funkcjonującego akwarium.

Odpowiednia obsada i karmienie ryb

Nawet najbardziej wydajna filtracja nie będzie jednak skuteczna, jeżeli nie ograniczymy zanieczyszczeń (sterty odchodów i zalegających na dnie akwarium resztek pożywienia) wynikających z przerybienia oraz przekarmienia ryb. Warto zatem umieścić w naszym zbiorniku odpowiednią ilość ryb, a także dostarczać im pożywienia w stosownych dawkach, karmiąc tylko 1-2 razy dziennie. Dobrze byłoby też zainwestować w kiryski albo glonojady, które pobierałyby pożywienie z dna. Ponadto potrzebne są regularne podmiany wody (np. raz w tygodniu 10-20% pojemności akwarium) i przy tej okazji zabiegi pielęgnacyjne połączone z odmulaniem podłoża.

Jeśli tylko odpowiednio zatroszczymy się o kawałek natury znajdujący się w akwarium, to ona szybko zrewanżuje się nam, prezentując całą swoją krasę. Czysta i klarowna woda znacząco ułatwi ten proces.

Zdjęcie wyróżniające: Delbert Pagayona / unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ile może kosztować amatorski stół do tenisa stołowego i jak go wybrać?
Ile może kosztować amatorski stół do tenisa stołowego i jak go wybrać?
O czym warto wiedzieć przed zakupem stołu do tenisa stołowego i z jakim wydatkiem należy się liczyć? Sprawdzamy!
Co to jest snooker i czym różni się od bilarda?
Co to jest snooker i czym różni się od bilarda?
Snooker i bilard to gry, które rządzą się odmiennymi zasadami. Jakie są najważniejsze różnice w obu rozgrywkach?
Jan-Krzysztof Duda zaproszony do turnieju w Wijk aan Zee!
Jan-Krzysztof Duda zaproszony do turnieju w Wijk aan Zee!
Jan-Krzysztof Duda już po raz trzeci z rzędu weźmie udział w prestiżowym turnieju szachowym w holenderskim Wijk aan Zee (15-31 […]
Ostatnie wpisy