Jakie są rodzaje aquascapingu?
AkwarystykaZajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jakie są rodzaje aquascapingu?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Coraz popularniejsza w Polsce staje się akwarystyka. Każdy entuzjasta tego hobby chce, żeby jego akwarium było rozwijane i stawało się coraz piękniejsze.

Tu z pomocą przychodzi aquascaping, który jest swoistą sztuką tworzenia podwodnych krajobrazów. Jakie są jego rodzaje i gdzie można się dowiedzieć o nim trochę więcej? O tym dowiesz się z poniższego artykułu.

Akwarystyka holenderska (roślinna)

Aquascaping dzieli na dwie, najpopularniejsze formy. Pierwszą z nich jest akwarystyka holenderska, zwana potocznie roślinną. Polega na tworzeniu akwariów, które swoje piękno opierają na, jak nazwa wskazuje, bujnej roślinności. Ta sztuka jest również oparta o liczne zasady, które polegają na umieszczaniu lub nie roślin w konkretnych miejscach, na określonym planie etc. Jest to z pewnością bardziej wymagająca sztuka, gdyż uprawa i pielęgnacja roślin jest bardzo istotna podczas trwania całego cyklu wystawienniczego tejże ekspozycji. Obecnie na świecie co roku odbywają się dziesiątki festiwali i wystaw aquascapingowych poświęconych akwarium typu holenderskiego.

Akwarystyka japońska (krajobrazowa)

Przy kreowaniu takich dzieł, aquascaperzy komponują najpierw tzw. hardscape. Jest to swoista aranżacja podwodnego krajobrazu “na sucho” – czyli przed zalaniem zbiornika wodą. Buduje się go bezpośrednio w szkle lub poza nim. Można również wykorzystać do tego piaskownicę, która służy jako podstawa do stworzenia krajobrazu. Aquascaping japoński jest również niezwykle popularny, a przeróżne wariacje na ten temat zdobywają ogromny rozgłos w Internecie.

Gdzie można dowiedzieć się więcej o aquascapingu?

Aquascaping to sztuka, tak jak każda inna. Ma swoje grono odbiorców, które z roku na rok rośnie. Jeśli jesteśmy zmobilizowani, żeby dowiedzieć się nieco więcej na ten temat, to z pewnością warto dowiedzieć się o kilku sprawach.

Po pierwsze, obecne i zeszłe festiwale aquascapingowe to prawdziwa uczta dla każdego entuzjasty. Można z nich zyskać ogromną inspirację do tworzenia własnych podwodnych krajobrazów i podpatrzeć sztukę wprost od mistrzów.

Drugim miejscem jest oczywiście Internet – Youtube, fora akwarystyczne oraz e-booki. W ostatnich latach wysypały się dziesiątki poradników i tutoriali związanych z aquascapingiem.

Trzecim miejscem jest oczywiście nauka na własnych zbiornikach. Tutaj oczywiście musimy liczyć się z wieloma porażkami, modyfikacjami i poświęceniem sporej ilości czasu, jednakże tylko w taki sposób możemy wprawić się w nurt aquascapingu.

Zdjęcia: materiały od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co jeść przy aktywnym trybie życia?
Co jeść przy aktywnym trybie życia?
Prowadzisz aktywny tryb życia? Zobacz, z czego powinna składać się twoja dieta.
Akwarium biotopowe – ambitne wyzwanie dla sumiennego akwarysty
Akwarium biotopowe – ambitne wyzwanie dla sumiennego akwarysty
W pogoni za atrakcyjnością zakłada się akwaria z pokaźną liczbą kolorowych ryb, z ładną, gęstą roślinnością ułożoną w piękne kobierce, […]
Najtrudniejsze ściany wspinaczkowe na świecie
Najtrudniejsze ściany wspinaczkowe na świecie
Czym różnią się trudne ściany wspinaczkowe od tych absolutnie najtrudniejszych? Jest zaledwie garstka śmiałków na świecie, którzy decydują się podjąć […]
Ostatnie wpisy