Jakie są rodzaje aquascapingu?
AkwarystykaZajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jakie są rodzaje aquascapingu?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Coraz popularniejsza w Polsce staje się akwarystyka. Każdy entuzjasta tego hobby chce, żeby jego akwarium było rozwijane i stawało się coraz piękniejsze.

Tu z pomocą przychodzi aquascaping, który jest swoistą sztuką tworzenia podwodnych krajobrazów. Jakie są jego rodzaje i gdzie można się dowiedzieć o nim trochę więcej? O tym dowiesz się z poniższego artykułu.

Akwarystyka holenderska (roślinna)

Aquascaping dzieli na dwie, najpopularniejsze formy. Pierwszą z nich jest akwarystyka holenderska, zwana potocznie roślinną. Polega na tworzeniu akwariów, które swoje piękno opierają na, jak nazwa wskazuje, bujnej roślinności. Ta sztuka jest również oparta o liczne zasady, które polegają na umieszczaniu lub nie roślin w konkretnych miejscach, na określonym planie etc. Jest to z pewnością bardziej wymagająca sztuka, gdyż uprawa i pielęgnacja roślin jest bardzo istotna podczas trwania całego cyklu wystawienniczego tejże ekspozycji. Obecnie na świecie co roku odbywają się dziesiątki festiwali i wystaw aquascapingowych poświęconych akwarium typu holenderskiego.

Akwarystyka japońska (krajobrazowa)

Przy kreowaniu takich dzieł, aquascaperzy komponują najpierw tzw. hardscape. Jest to swoista aranżacja podwodnego krajobrazu “na sucho” – czyli przed zalaniem zbiornika wodą. Buduje się go bezpośrednio w szkle lub poza nim. Można również wykorzystać do tego piaskownicę, która służy jako podstawa do stworzenia krajobrazu. Aquascaping japoński jest również niezwykle popularny, a przeróżne wariacje na ten temat zdobywają ogromny rozgłos w Internecie.

Gdzie można dowiedzieć się więcej o aquascapingu?

Aquascaping to sztuka, tak jak każda inna. Ma swoje grono odbiorców, które z roku na rok rośnie. Jeśli jesteśmy zmobilizowani, żeby dowiedzieć się nieco więcej na ten temat, to z pewnością warto dowiedzieć się o kilku sprawach.

Po pierwsze, obecne i zeszłe festiwale aquascapingowe to prawdziwa uczta dla każdego entuzjasty. Można z nich zyskać ogromną inspirację do tworzenia własnych podwodnych krajobrazów i podpatrzeć sztukę wprost od mistrzów.

Drugim miejscem jest oczywiście Internet – Youtube, fora akwarystyczne oraz e-booki. W ostatnich latach wysypały się dziesiątki poradników i tutoriali związanych z aquascapingiem.

Trzecim miejscem jest oczywiście nauka na własnych zbiornikach. Tutaj oczywiście musimy liczyć się z wieloma porażkami, modyfikacjami i poświęceniem sporej ilości czasu, jednakże tylko w taki sposób możemy wprawić się w nurt aquascapingu.

Zdjęcia: materiały od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Składniki warte dodania do sportowej diety
Składniki warte dodania do sportowej diety
Chcesz cieszyć się wymarzoną sylwetką w jak najkrótszym czasie? Zobacz, jakie suplementy i dodatki powinny znaleźć się w diecie sportowca, by efekty ćwiczeń były widoczne jak najszybciej.
Jak dobrać idealne okulary przeciwsłoneczne do kształtu twarzy i stylu życia?
Jak dobrać idealne okulary przeciwsłoneczne do kształtu twarzy i stylu życia?
Odkryj sekrety dobrania idealnych okularów przeciwsłonecznych, które podkreślą Twoją unikalność i dodadzą stylu. Dowiedz się, jak kształt twarzy i styl życia determinują wybór odpowiedniej pary!
Turnieje snookera i bilarda dla amatorów – zobacz nasze propozycje na najbliższe miesiące!
Turnieje snookera i bilarda dla amatorów – zobacz nasze propozycje na najbliższe miesiące!
Gdzie będą mogli spróbować swoich sił w przyszłym roku amatorzy snookera i bilarda? Oto nasze propozycje!
Ostatnie wpisy