Krewetkarium krok po kroku – jak założyć akwarium dla krewetek?
AkwarystykaZajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Krewetkarium krok po kroku – jak założyć akwarium dla krewetek?

Hobby związane z akwarystyką daje szeroki zakres możliwości, zatem każdy, kto chciałby spróbować swoich sił, znajdzie tu na pewno coś dla siebie. Akwarium może być przecież duże lub małe, roślinne, biotopowe, jednogatunkowe, ale także… nietypowe. Dla początkujących akwarystów bardzo ciekawe rozwiązanie stanowi krewetkarium. Nie wymaga ono bowiem zbyt dużych nakładów finansowych i jest stosunkowo proste w założeniu oraz utrzymaniu.

Akwarium dla krewetek – jaki wybrać zbiornik?

Krewetki – także ze względu na swoje filigranowe rozmiary – nie wymagają przesadnie dużego zbiornika. Wystarczy już niewielka kostka o pojemności 10-50 litrów. Można zakupić gotowe, w pełni wyposażone akwarium (np. Shrimp Set Day & Night 30 Aquael za ok. 250 zł), lub kostkę z samym oświetleniem, a potem dobrać do niej filtr, np. kaskadowy, który będzie bardziej wydajny i pozwoli w pełni wykorzystać przestrzeń wewnątrz zbiornika.

Podłoże może tworzyć drobny żwirek kwarcowy lub substrat stanowiący podłoże aktywne i bufor PH umożliwiający utrzymywanie odczynu wody na stabilnym poziomie. Jako dekoracje, jak również miejsce żerowania i schronienia krewetek, można zaś wykorzystać korzenie, będące jednocześnie elementem bazowym wielorakich kompozycji złożonych z różnych gatunków mchu (Java Moss, Christmas Moss, Erect Moss, Flame Moss).


Jakie krewetki do krewetkarium?

Skoro decydujemy się na założenie akwarium dla krewetek, to muszą one stanowić centrum naszej uwagi. W sprzedaży detalicznej znajdziemy wiele ciekawych oraz atrakcyjnych kolorystycznie krewetek karłowatych osiągających 2-3 cm długości. Do najbardziej popularnych i najłatwiejszych w hodowli należą krewetki z rodziny Neocaridina (np. Red Cherry, Fire Red, Red Rili, Orange, Yellow, Blue Velvet), pochodzące z krajów Dalekiego Wschodu i liczące przeszło 20 gatunków. Nie mają one szczególnych wymagań, co do odczynu wody (może być kwaśna lub zasadowa) i temperatury (dobrze znoszą zakres od 15 do 28°C). Woda musi być jedynie dobrze filtrowana, aby nie powstały zbyt duże stężenia szkodliwych dla krewetek związków: azotanów i amoniaku.

Trudniejsze w hodowli są natomiast krewetki Caridina (Crystal Black-Bee, Crystal Red-Bee, Tiger). Wymagają bowiem stabilnych i odpowiednich parametrów wody, szczególnie jeżeli chodzi o odczyn PH, który powinien być kwasowy i zawierać się w granicach 5,5-6,5. Dlatego niezbędne do przygotowania wody wydaje się zastosowanie filtra RO (odwróconej osmozy) i aktywnego podłoża. Właśnie dlatego hodowla tych krewetek zalecana jest raczej bardziej doświadczonym akwarystom.

Pokarm dla krewetek

Podstawowym i naturalnym źródłem pożywienia krewetek są wszelkie glony znajdujące się w akwarium, porastające elementy dekoracji, a także rośliny. Jednak tylko w niewielkim stopniu zaspokajają one potrzeby odżywcze tych skorupiaków, dlatego też należy im dostarczyć dodatkowego, zróżnicowanego pokarmu. Sprzedawcy oferują wyjątkowo szeroki asortyment karm dla krewetek (m.in. Bootom Mix, Algen Granulat, Shrimp Granulat, Asta-Sticks, Small-Wafers, Mealtablet Shrimps) .

Jako pokarm roślinny naturalny można z kolei podać krewetkom kawałek jabłka lub banana, liście pokrzywy czy orzecha, a nawet gotowane warzywa (marchew, kalafior).

Jeżeli dochowamy należytej staranności przy zakładaniu i pielęgnowaniu naszego krewetkarium, to później możemy podziwiać spektakularny efekt końcowy:

Foto wyróżniające: Pixabay / DerDickeDirk

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dobrać ryby do wymarzonego akwarium nano reef? Podpowiadamy!
Jak dobrać ryby do wymarzonego akwarium nano reef? Podpowiadamy!
Nadal obowiązuje stara zasada, że im większe akwarium, tym lepsza jest jego odporność oraz stabilność biologiczna. Jednak praktyka dowodzi, że […]
Jak bezpiecznie wyruszyć na eksplorację jaskini?
Jak bezpiecznie wyruszyć na eksplorację jaskini?
Stalaktyty i stalagmity to wyjątkowe elementy jaskiniowego krajobrazu, które przyciągają licznych śmiałków podejmujących próby eksploracji nieprzyjaznego terenu. Wybierając się na […]
Żeglarstwo oceaniczne: Podróż w otchłań nieznanych wód
Żeglarstwo oceaniczne: Podróż w otchłań nieznanych wód
Żeglarstwo oceaniczne: podziwiaj nieznane wody, przekraczaj granice i doświadcz niesamowitej przygody na szerokim oceanicznym horyzoncie!
Tagi
Ostatnie wpisy