Jak lepiej grać w tenisa stołowego? 8 uniwersalnych porad
Gry towarzyskieTenis stołowy
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak lepiej grać w tenisa stołowego? 8 uniwersalnych porad

Tenis stołowy należy do jednej z najbardziej popularnych dyscyplin sportowych w kraju. Jak być lepszym przy stole i sprzedawać świetne uderzenia? Oto osiem prostych porad, które wniosą Twoje umiejętności na wyższy poziom!

Na wstępie należy zaznaczyć, że nie są to triki, które pozwolą Ci w niespodziewany sposób oszukać przeciwnika i zyskać nad nim przewagę. Te chwyty należy zostawić amatorom, którzy zamierzają nie poprawiać swoje umiejętności, a jedynie ładnie zaprezentować się przed resztą. Naszym celem jest wskazanie ośmiu prostych zasad, które uczynią Twoją grę skuteczniejszą.

Zasada pierwsza

Analizuj grę swojego rywala. Jeżeli dostrzegasz, że jest on dobry w przyjmowaniu dynamicznych serwisów, staraj się zagrywać delikatnie i odwrotnie. Im gorzej sobie radzi z atakami, szybkimi i ostrymi ścięciami, tym mniej się krępuj z nich korzystać. Nawet jeżeli początkowo słabo Ci wychodzą!

Zasada druga

Koncentruj się na odbiorze. Każdy chce mocno i dobrze zaserwować, ale prawdziwą sztuką jest dobry odbiór. Ćwicz go! Jeżeli jesteś leworęczny, staraj się pójść śladem Tima Bolla i odbierać zagrywki bekhendem. Po udanej obronie możesz wyprowadzić nagłą kontrę.

Zasada trzecia

Zmuszaj przeciwnika do popełniania błędów. Atakuj na boki, krawędzie stołu. Staraj się być opanowany emocjonalnie, a swojemu przeciwnikowi podnosić ciśnienie, w ten sposób zdecydowanie zyskasz przewagę.

Zasada czwarta 

Zachowuj balans strategiczny. Nie ryzykuj bezmyślnie. Atakuj ostro, kiedy wiesz, że możesz sobie na to pozwolić. Jeżeli jesteś w defensywnie i czujesz, że wyprowadzenie kontry może jedynie przynieść Ci przegraną, to staraj się utrzymać twardy mur obronny i atakować zmyłkowo.

Zasada piąta

Niech Twój serwis będzie zróżnicowany – tak jak wcześniej podkreślaliśmy, uderzaj po bokach. Jeżeli jednak będziesz robił to nazbyt często, szybko się zdemaskujesz, dlatego doprecyzowujemy: atakuj w różne miejsca stołu, różnymi stylami, z różną prędkością. Odwołujemy się tu do pierwszej zasady – obserwuj przeciwnika, jeżeli jest przygotowany na ostry i silny serwis, zaatakuj delikatnie w najmniej spodziewane miejsce i vice versa. Serwis to jedyny moment rozgrywki w pełni zależny od Ciebie.

Zasada szósta

Bądź cierpliwy. Jeżeli czujesz, że nie nadszedł jeszcze czas, aby „ściąć”, zagrać ostrą piłkę, wstrzymaj się. Obserwuj, kiedy nastanie ten właściwy moment. Próby nagłego skończenia z reguły obrócą się na Twoją niekorzyść.

Zasada siódma

Rozgrzewka i trening – brzmi banalnie, ale nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak te aspekty są istotne. Oczywiście, przygotowanie teoretyczne jest bez wątpienia ważne, jednak nic nie zastąpi odpowiedniej praktyki. Dlatego ćwicz różne zagrywki, odbiory piłki itd. Jeżeli nie masz z kim, ustaw stół pod ścianą.

Zasada ósma

W tym przypadku moglibyśmy mówić o sprzęcie, odważnych serwach itd. Ale ostatnią radę zarezerwujemy na to, aby przypomnieć Ci, że tenis to przede wszystkim piękna gra sportowa. Nie stresuj się. Bierz każdy mecz na poważnie, ale z dystansem i humorem. Przegrana to nic strasznego. Im mniejszy stres, tym lepsza i bardziej precyzyjna gra. Jeżeli widzisz, że paletka trzęsie Ci się w dłoni, to może czas najwyższy po prostu zagrać dla zabawy.

Zdj. główne: Wan San Yip/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kompleksy witamin i minerałów dla mężczyzn
Kompleksy witamin i minerałów dla mężczyzn
Wyjaśnimy, co zawierają takie produkty i w jakim sklepie internetowym warto je zamówić.
Jaką rakietkę wybrać na początek przygody z tenisem stołowym?
Jaką rakietkę wybrać na początek przygody z tenisem stołowym?
Tenis stołowy to dyscyplina, która z pewnością nie jest obca miłośnikom sportowych aktywności. Pomimo że na pierwszy rzut oka wydaje […]
Modelarstwo – od czego zacząć?
Modelarstwo – od czego zacząć?
Chcesz rozpocząć przygodę z modelarstwem, ale nie wiesz od czego zacząć? Oto kilka kluczowych kroków, które pomogą Ci w rozpoczęciu tej pasjonującej działalności.
Ostatnie wpisy