Zasady gry w kręgle są proste i przejrzyste. Ten sport to idealna rozrywka dla rodziny czy grupy przyjaciół. Oto pięć przydatnych wskazówek, które pomogą Ci pokazać się z dobrej strony i wygrać kilka rozgrywek.
Celem gry w kręgle jest jak najszybsze i najskuteczniejsze zbicie dziesięciu kręgli za pomocą dwóch rzutów. Punkty przyznawane są w zależności od liczby zbitych kręgli w danym ruchu. Wygrywa zawodnik, który w całej partii uzyska najwyższy wynik. Droga do zwycięstwa wydaje się całkiem prosta, a zasady gry są łatwe do przyswojenia nawet przez najmłodszych graczy. Kręgle opierają się głównie na technice i sile rzutu, dlatego warto znać kilka zasad, które ułatwią rozgrywkę i udoskonalą opanowane dotychczas umiejętności. Podstawą jest koncentracja w czasie wykonywania swojego rzutu. Celny rzut zaliczany jest wtedy, gdy podczas jazdy torem kula nie wpadnie w jeden z bocznych torów. Każdy z zawodników wyczuwa swoją siłę i tor w odpowiednim czasie, jednak można wyróżnić inne aspekty, które mają znaczenie podczas gry w kręgle.
Kule kręglarskie numerowane są liczbami od 7 do 16. Rozmiar kuli zwiększa się wraz z jej ciężarem, dlatego przed rozpoczęciem gry każdy z zawodników powinien wypróbować ciężar i wielkość do swojej dłoni i siły fizycznej. Kula ma trzy dziurki – na kciuk, palec wskazujący i serdeczny. Idealna waga kuli dla kobiet to około 5/5,5 kg. Dla mężczyzn ten limit to między 6 a 7 kg. Dobrze dopasowane dziurki w kuli powinny być niewiele większe niż rozmiar noszonego pierścionka czy obrączki. Szczególną uwagę należy także zwrócić na to, które z kręgli chce się zbić w danym rzucie. Cięższe modele będą skuteczne w wykończeniu kul centralnych. Lżejsze łatwiej zmieniają tor jazdy i wpadają do bocznych torów, ale za to świetnie sprawdzą się w miejscowym zbiciu nawet pojedynczych kręgli.
Klubowicze, podczas gdy #zostajemywdomu ⛔ proponujemy dowiedzieć się jak zacząć jak najszybciej zbierać punkty w kręgle,…
Opublikowany przez Kręgielnia – Bowling & Music Club Poniedziałek, 16 marca 2020
Oznaczenia umieszczone na podłodze są ułatwieniem dla gracza. Celowanie w sam środek toru może okazać się zgubne, szczególnie gdy używa się lżejszych kul. Zmieniając kierunek rzutu i testując swoją technikę, zawodnik poznaje także tor. Każdy z nich może bowiem różnić się poziomem nawoskowania, odkształceniami i wilgotnością.
Osoby praworęczne w pierwszym rzucie powinny celować w drugą strzałkę na prawo, mańkuci mogą celować w oznaczenia po lewej stronie. Po spudłowaniu, zamiast zmieniać technikę i siłę rzutu, warto zmienić swoją pozycję na torze. Celując w te same kręgle z innego miejsca, łatwiej będzie poprawić swój rezultat i celnie trafić kręgle.
Kula nabiera siły podczas rozmachu, jednak jej kierunek nadaje się dopiero w momencie samego rzutu. Po ustawieniu pozycji oraz namierzeniu celu, kula powinna zostać wypuszczona jednym, płynnym i zdecydowanym ruchem. Jeśli w trakcie tego manewru zawodnik się zawaha lub na moment zatrzyma, to z pewnością odda nieudany rzut. Pewność ruchu uzyskuje się dopiero po wykonaniu kilku powtórzeń, dlatego warto rozgrzać się przed rozpoczęciem gry.
Każdy z graczy podchodzi do gry z inną energią i nastawieniem. Oprócz dobrego samopoczucia istotne jest również wyczucie dynamiki swoich własnych ruchów i pracy ciała. Niektórzy z graczy dochodzą do linii wolno i rzucają kulę stojąc w tym samym miejscu. W takim wolniejszym manewrze dobrze jest rozpoczynać rozmach od klatki piersiowej i wypuścić kulę, uginając jednocześnie kręgosłup i nogi. Innym sposobem jest szybkie podejście do toru. Zawodnicy stosujący tę technikę lubią się rozpędzić w czasie rozmachu, który rozpoczynają z kulą na wysokości bioder. Ruch jest bardziej dynamiczny, a rzucona kula nabiera większej prędkości.
Kluczem do udanego rzutu może okazać się także odpowiednia koncentracja i spokój. Warto rozluźnić ciało, wziąć głęboki oddech oraz wyciszyć się przed rozpoczęciem swojej rundy. Skupienie pozwala na celniejszy rzut i większą swobodę w jego wykonaniu.
Zdjęcie wyróżniające: Freepik