Modelarstwo – hobby dla cierpliwych
ModelarstwoZajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Modelarstwo – hobby dla cierpliwych

Modelarstwo to pasja, która uczy cierpliwości i dążenia do realizacji wyznaczonego celu. Sklejanie modeli to sposób na walkę z nudą i możliwość rozwoju zdolności manualnych.

Wyjątkowe hobby dla każdego

Szukasz nieszablonowej pasji, która pochłonie Cię na długie godziny? Z natury jesteś człowiekiem dokładnym, przywiązującym dużą uwagę do najdrobniejszych detali? Jeżeli na któreś z powyższych pytań padła odpowiedź twierdząca, to możesz mieć przekonanie (graniczące z pewnością), że modelarstwo to coś, czego szukasz, by zabić nudę i codzienną rutynę. Jest to pasja, która przynosi wiele wyzwań i pozwala na pokonywanie własnych niedoskonałości. Model, który początkowo wydawał się nie do ułożenia, z czasem zaczyna nabierać kształtów, a dzięki dokładnie wykonanym zdobieniom niczym nie różni się od wzoru na opakowaniu. Modelarstwo z równą mocą pochłonie nastolatka, co osobę dorosłą. Wbrew pozorom, by zacząć przygodę z tą niezwykłą pasją nie trzeba wiele. Na sam początek wystarczy odrobina miejsca i trochę chęci.

Warsztat modelarza – co trzeba mieć?

Jak każda pasja, tak i sklejanie modeli, wymaga przede wszystkim czasu. Im dalej w przysłowiowy las, tym zaangażowanie (a co za tym idzie również czas poświęcony na sklejanie modeli) będzie większe. Jednak wolny czas to nie wszystko. Niezbędne będą też podstawowe narzędzia, choć na samym początku, zaczynając od najprostszych modeli, wystarczy zestaw dołączony do modelu. Każdy, kto na poważnie myśli o tym, aby w nieco bardziej profesjonalny sposób zająć się sklejaniem modeli, powinien wyposażyć się w:

•  stół modelarski,
•  nożyk modelarski (ewentualnie specjalistyczne cążki),
•  papier ścierny (można go też zastąpić pilniczkiem),
•  specjalistyczny klej,
•  farby do malowania modeli,
•  pędzelki z różnymi końcówkami.

Wymieniony wyżej zestaw to podstawa. Na forach internetowych można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące obowiązkowego wyposażenia warsztatu modelarskiego każdego pasjonata.

Ile kosztuje pasja?

Wydatki związane ze sklejaniem modeli mogą być niezwykle zróżnicowane. Dużo w tej materii zależy między innymi od poziomu zaawansowania – modele dla początkujących pasjonatów modelarstwa są znacznie tańsze (można je kupić nawet za kilkadziesiąt złotych), niż te przeznaczone dla profesjonalistów. Sytuacja wygląda podobnie, jeśli chodzi o koszty ponoszone na sprzęt. Podsumowując – wydatki na modele oraz akcesoria to kwoty od kilkuset złotych wzwyż. Im lepszej jakości i bardziej profesjonalny będzie sprzęt, z tym większymi nakładami finansowymi trzeba się liczyć.

Modelarstwo – hobby, które kształtuje charakter

Pasja, jaką jest modelarstwo, pozwala na rozwijanie ważnych cech charakteru. Przy sklejaniu modeli niezwykle ważna jest wytrwałość oraz cierpliwość. Niekiedy złożenie tylko jednego modelu może trwać kilka tygodni. Im bardziej wymagające jest zadanie, tym więcej czasu należy przeznaczyć na jego precyzyjne wykonanie. Precyzja to również kolejna istotna cecha, którą można rozwinąć, sklejając modele samolotów czy statków morskich. Chcąc idealnie odwzorować oryginał, należy najdrobniejsze elementy przykleić dokładnie tam, gdzie powinny się znajdować. Nawet najmniejszy błąd może przesądzić o tym, że cały projekt legnie w gruzach. Modelarstwo to zdecydowanie zajęcie dla osób, które wierzą we własne możliwości. Tu nie ma innego wyjścia – trzeba obrać cel i konsekwentnie dążyć do jego realizacji, pomimo chwilowych niepowodzeń.

W jakim wieku warto zacząć przygodę z modelarstwem?

Mówi się, że cierpliwość jest domeną osób starszych. Okazuje się jednak, że wielu zapalonych modelarzy swój pierwszy kontakt z modelami do sklejania miało w dzieciństwie. Ze względu na elementy o niewielkich rozmiarach nie jest to zabawa polecana małym dzieciom. Wybierając model do sklejania, warto kierować się sugestiami producenta dotyczącymi jego trudności, a także wieku, do jakiego jest dostosowany. Z prostymi modelami bez większych trudności powinien poradzić sobie dziesięciolatek. Jeżeli chodzi o górną granicę wieku – to taka nie istnieje. Wielu pasjonatów skleja modele, dopóki pozwoli im na to wzrok oraz sprawności manualne.

Zdjęcie wyróżniające: Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kent – najpopularniejsze odmiany kultowej gry karcianej
Kent – najpopularniejsze odmiany kultowej gry karcianej
Kent to jedna z najbardziej lubianych, a co za tym idzie powszechnych karcianek. Za sukcesem tej niepozornej gry stoi między […]
5 niestandardowych sportów letnich, które można uprawiać w Polsce
5 niestandardowych sportów letnich, które można uprawiać w Polsce
Lato to doskonała okazja na nowe doświadczenia, również jeśli chodzi o sport. Oto dyscypliny, z którymi nie masz prawa się nudzić!
Akwaria Amano – akwarystyka wyniesiona do poziomu dzieła sztuki
Akwaria Amano – akwarystyka wyniesiona do poziomu dzieła sztuki
Sztuką może być wszystko, co dostarcza nam przyjemnych doznań, porusza ducha, jest źródłem relaksu, uwalnia od stresu oraz daje możliwość […]
Ostatnie wpisy