Na czym polega ASG? Poradnik dla początkujących
Hobby przygodowePaintball
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Na czym polega ASG? Poradnik dla początkujących

Zabawa w wojnę to ulubiona rozrywka małych chłopców. Choć wraz z wiekiem niektóre upodobania się zmieniają, jednak sentyment do broni zostaje. Sprawdź, czym jest ASG!

Paintball vs ASG

O bieganiu na zróżnicowanym terenie, pośród opuszczonych budynków, starych fabryk czy zamaskowanych leśnych okopów słyszał chyba każdy. Paintball to popularna rozrywka, na którą mogą skusić się zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Często firmowe pikniki dla pracowników są urządzane z tą rekreacją w roli głównej. Jeżeli by zapytać przypadkowe osoby, jaka forma aktywności kojarzy im się z bronią palną, to padnie zapewne odpowiedź, że paintball. Jednak niewielu osobom mówi cokolwiek pojęcie ASG, a jeżeli już gdzieś je słyszeli, to często mylą tę rozrywkę właśnie z paintballem.

ASG to skrót od Air Soft Gun. Nie trzeba go w żaden sposób tłumaczyć miłośnikom militariów, jednak dla większości wciąż brzmi tajemniczo. W największym skrócie – chodzi o repliki broni. Kopie broni palnej używanej przez wojsko wykorzystywane są do gier symulacyjnych, z tą różnicą, że zamiast prawdziwej amunicji do strzelania używa się niewielkich plastikowych kulek. Chcąc zacząć tę niesamowitą przygodę, która zafascynuje pasjonatów militariów, warto poznać podstawy, dzięki którym dowiesz się, w jaki sprzęt warto wyposażyć się na początek. Możliwości jest wiele, jedne z nich są bardziej przystępne pod względem budżetu, natomiast inne wymagają nieco większych inwestycji. Co zatem wybrać?

 

Broń ASG – dostępne rodzaje

Każdy pasjonat broni ma przeważnie swój ulubiony model, z którego najlepiej mu się strzela. Jeżeli chodzi o sprzęt wykorzystywany do ASG, to można go podzielić ze względu na rodzaj napędu, przy pomocy którego wystrzeliwana jest plastikowa kulka.

Broń sprężynowa – do wystrzału kulki wykorzystywany jest strumień powietrza. Po każdym oddanym strzale użytkownik musi powtórnie naciągnąć sprężynę.

Broń gazowa – kulka wydostaje się z lufy przy pomocy gazu (często wykorzystywany jest między innymi dwutlenek węgla) – rozwiązanie tego typu jest nieco bardziej zaawansowane technologicznie i sprawia, że strzelec nie musi przeładowywać broni po oddaniu strzału.

Broń elektryczna – do tego rodzaju broni zaliczają się najdroższe rozwiązania. Wystrzał możliwy jest dzięki specjalnemu silnikowi elektrycznemu. Pozwala na największą wydajność strzałów.


 

Zabawa, bezpieczeństwo i zasady fair play

Warto wspomnieć o jeszcze jednej różnicy występującej pomiędzy paintballem a ASG. W przypadku paintballa to, że ktoś został trafiony, widać na pierwszy rzut oka – na odzieniu wierzchnim pojawia się kolorowa plama. W przypadku ASG cała zabawa oparta jest na zasadach fair play. Uderzenie niewielką kulką nie pozostawia na umundurowaniu żadnego śladu. Honorowy zawodnik sam przyzna się poprzez podniesienie do góry ręki, że został trafiony.

Prowadząc rozgrywkę ASG, należy pamiętać przede wszystkim o bezpieczeństwie uczestników. Każda osoba biorąca udział w rozgrywce powinna mieć założone specjalne okulary, gdyż przypadkowe trafienie plastikową kulką w oko może w skrajnym przypadku skończyć się nawet utratą wzroku. Okulary do ASG powinny posiadać stosowny atest potwierdzający ich bezpieczeństwo.

 

Pierwsza rozgrywka ASG – co warto mieć ze sobą?

Wybierając się na pierwszą w życiu rozgrywkę, nie mając jeszcze stuprocentowej pewności co do tego, czy chwilowa zajawka przerodzi się w długotrwałą pasję, lepszym pomysłem niż zakup repliki broni, będzie jej wypożyczenie. Warto za to pamiętać o odpowiednim stroju. Już na samym początku należy przeznaczyć pieniądze na zakup butów – najlepiej sprawdzą się wojskowe – wysokie, za kostkę, z porządnymi sznurowadłami. Kompletne umundurowanie można dostać bez większego problemu w sklepach ze sprzętem wojskowym. Tam dostępne są również hełmy chroniące głowę.

 

ASG – rozrywka dla każdego?

Co do zasady, jest to rozrywka skierowana przede wszystkim do osób dorosłych. Trzeba posiadać dobrą kondycję oraz celne oko. Z wielu stron słychać głosy, że obok ASG nie da się przejść obojętnie. Albo ta pasja pochłonie uczestnika na dobre, albo jej zwyczajnie nie zrozumie i od rozgrywek tego typu będzie się trzymał z daleka.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Photo inspired by the division @thedivisiongame_us My equipment Replica : DMR transformed into sa-b01 from @specnaarms_official CQB sa-c10 from specnaarms Pistol STTi MK23 from @taiwangun Clothes : Gunfighter jacket from @helikontex US Army ACU Pants Tactical equipment : Gloves from @armoredclaw Tactical vest, belt and backpack from @asg_gunfire Primal Gear Knee protectors from Alta Tactical – #asg #airsoft #airsoftgun #airsoftcommunity #airsoftnation #airsoftgame #airsoftphoto #thedivision #airsoftplayer #airsofter #urbanjungle #gun #airsoftinternational #poland #tacticalgear #airsoftgear #airsociety #airsoftlove #tacticallife #airsoftoperator #follow #photosession #badasses #airsoftfun #cqbairsoft #airsofterphoto #polishboy #tacticalphotography – Grupa Trzymająca Repliki @oscypek_airsoft @polishairsoftgirl @the_maniek44 @jdrek.airsoft @badzikasg @ketsok_airsoft @bearsofter @miami.uszata Najlepszy fotograf na wsi @drzazga_photograpchuje

Post udostępniony przez Airsoft Fun Polska (@airsoft_fun_polska)


Zdjęcie wyróżniające: Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealny materac rehabilitacyjny do ćwiczeń?
Jak wybrać idealny materac rehabilitacyjny do ćwiczeń?
Dowiedz się, jak wyselekcjonować optymalny materac rehabilitacyjny dla poprawy wyników ćwiczeń. Wskazówki dotyczące rodzajów, rozmiarów i cenników zaspokoią każdą potrzebę.
Lista rzeczy przydatnych na kempingu
Lista rzeczy przydatnych na kempingu
Planujesz urlopowy wypad do lasu? Kemping to nie rozrywka dla każdego, ale jeżeli jesteś jej fanem, z pewnością przyda Ci się nasze krótkie przypomnienie o najważniejszych rzeczach, które warto mieć ze sobą podczas wypoczynku „pod chmurką”.
Jak wybrać odpowiedni potencjometr do swojego projektu elektronicznego?
Jak wybrać odpowiedni potencjometr do swojego projektu elektronicznego?
Dowiedz się, jak dobrze dobrać potencjometr do twojego projektu elektronicznego! Artykuł omawia, czym są potencjometry, jak działają i na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego modelu.
Ostatnie wpisy