Jak bezpiecznie wyruszyć na eksplorację jaskini?
EksploracjaHobby przygodowe
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak bezpiecznie wyruszyć na eksplorację jaskini?

Stalaktyty i stalagmity to wyjątkowe elementy jaskiniowego krajobrazu, które przyciągają licznych śmiałków podejmujących próby eksploracji nieprzyjaznego terenu. Wybierając się na taką wyprawę, trzeba jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa!

Wyjątkowy świat pod ziemią

Jaskiniowy krajobraz znacznie różni się od widoków, które możemy podziwiać na co dzień. Prawdopodobnie to właśnie ta różnica przyciąga śmiałków pragnących eksplorować trudne i niedostępne tereny. Na co można liczyć w jaskini? Ciasne przejścia, ciemność i wilgoć – nie brzmi to zachęcająco? Wręcz przeciwnie! Eksploracja podziemnych korytarzy to niesamowita frajda i gwarantowany skok adrenaliny. Zwisające ze sklepiania jaskini stalaktyty czy wyrastające z jej dna stalagmity tworzą niesamowite konstrukcje, których widok przyspieszy bicie niejednego serca.

Gdzie można spotkać jaskinie?

Miłośnicy eksploracji jaskiń są nieco bardziej uprzywilejowani niż np. pasjonaci ekstremalnego kajakarstwa górskiego. Ci drudzy, aby zaznać prawdziwych wrażeń, muszą ich szukać poza granicami naszego kraju. Jeżeli chodzi o jaskinie, to w Polsce jest ich sporo. Od tych małych i niepozornych, po wielkie jaskinie, w których nie trudno się zgubić. W kraju dominują jaskinie krasowe, czyli takie, których tunele powstały w wyniku wypłukania skał przez wodę. Woda drąży skałę – to powiedzenie znają wszyscy. A jaki jest efekt w rzeczywistości? Jaskinie!

Niesamowite formacje skalne przyciągające zainteresowanie osób w różnym wieku. Każdy miłośnik jaskiń krasowych powinien wybrać się na Jurę Krakowsko-Częstochowską, gdzie występuje ich największe nagromadzenie. Z kolei w Karpatach można spotkać jaskinie o nieco innym profilu – powstały na skutek ruchów tektonicznych. Niezależnie od tego, gdzie wybierzesz się na zwiedzanie jaskini i jaki jest Twój cel (czy ma to być wejście turystyczno-krajoznawcze, sportowe czy naukowe), zawsze pamiętaj o tym, aby kwestię bezpieczeństwa stawiać na pierwszym miejscu.

Od czego zacząć przygodę z eksploracją jaskiń?

Jeżeli interesuje Cię tajemniczy świat jaskiń i wąskich korytarzy, chcesz oko w oko stanąć z nietoperzami i pragniesz podziwiać niesamowite formacje skalne, a nigdy jeszcze nie byłeś w żadnej jaskini, to zacznij swoją przygodę od wycieczki z przewodnikiem. Warto także wybrać się na specjalny kurs, na którym można nauczyć się tego, jak bezpiecznie poruszać się po wnętrzach jaskiń. To wyjątkowa przygoda, która dostępna jest praktycznie dla każdego (wszystko zależy oczywiście od trudności konkretnego terenu). Wiedza i doświadczenie pozwolą na bezpieczną eksplorację jaskiń.

Garść podstawowych zasad bezpieczeństwa dotyczących eksploracji jaskiń

Podstawowa zasada bezpieczeństwa jest taka sama jak w górach. Zanim wyruszysz na wyprawę, to zostaw bliskim dokładne informacje dotyczące tego, gdzie się wybierasz oraz kiedy planujesz powrót. Taka wiedza pozwoli na sprawne zorganizowanie i przeprowadzenie akcji ratunkowej, gdyby wydarzyło się coś złego. Będąc w jaskini, często nie ma się możliwości, aby samodzielnie wezwać pomoc i trzeba liczyć na bliskich. Wybierając się do jaskini, trzeba pamiętać o tym, aby zawsze mieć ze sobą oświetlenie. Do wnętrza jaskini nie dociera światło słoneczne, jest tam zatem ciemno, a poruszanie się po omacku to najkrótsza droga do wypadku. Najwygodniejsza będzie czołówka (latarka czołowa). Na wszelki wypadek warto zabrać dodatkowy komplet baterii lub zapasową latarkę. Im silniejsze będzie światło latarki, tym widoczność będzie lepsza, a co za tym idzie, eksploracja jaskini stanie się bezpieczniejsza.

Każdy, kto wchodzi do jaskini, powinien mieć własną latarkę. Poruszanie się po jaskini wymaga uwagi i ostrożności. To nie zawody na czas. Nawet najmniejszy błąd może skutkować nieprzyjemnymi następstwami, z których nabity na głowie guz będzie najmniejszym problemem. Każdy krok powinien być dobrze przemyślany. Jeżeli teren zaczyna być zbyt trudny, to lepiej się wycofać. Największym wyzwaniem jest opanowanie własnych lęków. Jeżeli masz problem z klaustrofobią, to trzymaj się z daleka od jaskiń. Atak paniki w wąskim przesmyku to nic przyjemnego.

Zdjęcie wyróżniające: Alex B. | Photograph / Flickr

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Gadżety dla podróżnika – doradzamy, co wybrać
Gadżety dla podróżnika – doradzamy, co wybrać
Podróżowanie to nie tylko nowe miejsca, ale i wyzwania. Wybór odpowiednich gadżetów może uczynić Twoją przygodę bardziej komfortową. Poznaj nasze propozycje!
Czy trzeba biegać w maseczkach na siłowni? Zobacz, co mówią aktualne przepisy
Czy trzeba biegać w maseczkach na siłowni? Zobacz, co mówią aktualne przepisy
Czy rozporządzenia nakazują Ci chodzić w maseczce w siłowni lub klubie fitness? Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź!
„Koń mnie nie słucha” – najczęstsze błędy popełniane w siodle
„Koń mnie nie słucha” – najczęstsze błędy popełniane w siodle
Konie to przepiękne zwierzęta, ale także bardzo mądre. Dosiadanie ich wymaga przede wszystkim cierpliwości i opanowania. Czasem może nawet wydawać […]
Ostatnie wpisy