Wędkarstwo spławikowe – technika łowienia ryb dobra dla każdego
WędkarstwoZajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wędkarstwo spławikowe – technika łowienia ryb dobra dla każdego

Wędkowanie to hobby, które nie tylko uczy cierpliwości i precyzji, ale również łączy pokolenia. Wśród wielu metod łowienia ryb na pierwszym miejscu od lat niezmiennie znajduje się wędkarstwo spławikowe. Jak się za nie zabrać?

Łowienie ryb na spławik należy do najstarszych technik wędkarskich, z których korzystali nasi przodkowie. Pomimo upływu czasu wędkarstwo spławikowe pozostaje aktualne i do dziś jest jedną z najbardziej cenionych metod. Niezależnie od tego, czy dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z łowieniem ryb, czy mamy już na koncie kilka dorodnych okazów, klasyczne rozwiązanie zawsze będzie w cenie!

Spławik a warunki na łowisku

Wędkarstwo spławikowe zawdzięcza swoją długowieczność przede wszystkim prostocie i minimalizmowi. Taka technika nie wymaga bowiem niebywałych umiejętności ani inwestycji w zaawansowany sprzęt. Wystarczy przyjrzeć się narzędziom, których będziemy potrzebować.

Absolutnie kluczowym elementem zestawu jest oczywiście spławik. Na podstawie zastosowania wyodrębnia się dwa rodzaje – montowany na żyłce na stałe lub przelotowo. Ten pierwszy świetnie sprawdzi się podczas łowienia ryb na płytkich łowiskach, zaś drugi zwiększy naszą skuteczność na wodach o większej głębokości.

Nie bez znaczenia pozostaje również kształt spławika. Po smukły przyrząd warto sięgać na wodach stojących, natomiast w przypadku rzeki powinniśmy wykorzystać spławik o szerszych wymiarach. Istnieje również spławik kulisty, który pomoże nam osiągać dobre wyniki nawet na najbardziej rwących zbiornikach.

Jeśli chodzi o dobór spławika pod kątem gatunku ryby, to mamy znacznie szersze pole do popisu. Każdy – niezależnie od kształtu – będzie bowiem odpowiedni dla niemal wszystkich przedstawicieli wodnej zwierzyny, choć najbardziej uniwersalny wydaje się spławik smukły.

Zestaw spławikowy – z czego się składa?

Poza głównym bohaterem niniejszego tekstu, na klasyczny zestaw spławikowy składają się również elementy takie jak wędzisko, kołowrotek z nawiniętą żyłką główną, obciążenie oraz przypon z haczykiem.

Na początek najlepiej wybrać klasyczną wersję wędziska, czyli taką, która posiada przelotki dające możliwość zamontowania kołowrotka. Dzięki temu zasilimy swój arsenał standardową wędką spławikową, która jest przyjaznym narzędziem nauki dla początkujących. 

Podczas składania  koniecznie zadbajmy, by rozmiar oraz waga kołowrotka odpowiadały gabarytom wędziska. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na płynną pracę hamulca, który ułatwi nam kontrolę nad sprzętem. Gdy nabierzemy nieco doświadczenia, możemy wypróbować wędkowanie przy pomocy tzw. bata, czyli wędziska bez przelotek, idealnie skrojonego pod łowienie dużych grup ryb o niewielkich rozmiarach.

Jeśli myślimy o efektywnym wędkowaniu, to nie sposób bagatelizować roli haczyka, który musi być na tyle ostry, by skutecznie wbić się w pyszczek ryby. W sklepach wędkarskich znajdziemy haczyki nie tylko różniące się od siebie kształtem czy kolorem, ale również rodzaje dedykowane konkretnym gatunkom, co powinno ułatwić nam wybór odpowiedniego narzędzia. 

Dopełnieniem kompletnego zestawu spławikowego jest żyłka. Początkującym zaleca się korzystanie z modeli o uniwersalnej grubości. Wraz ze wzrostem umiejętności można spokojnie korygować gabaryty żyłki, choć – podobnie jak w przypadku pozostałych przyrządów – wiele zależy od warunków panujących na łowisku.

Łowienie ryb na spławik to tradycja wędkarstwa i jednocześnie zabójczo skuteczna metoda łowiecka. Jeśli do właściwego sprzętu dołożymy praktykę, to sukces mamy w kieszeni!

zdj. główne: Clark Young/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Gratka dla szachistów. Spróbuj swoich sił przeciwko słynnej Beth Harmon!
Gratka dla szachistów. Spróbuj swoich sił przeciwko słynnej Beth Harmon!
Pomimo że od jego premiery mijają kolejne tygodnie, „Gambit Królowej” nie przestaje bić rekordów popularności i w dalszym ciągu cieszy […]
Jak wybrać odpowiednią wędkę karpiową i cieszyć się bogatymi połowami?
Jak wybrać odpowiednią wędkę karpiową i cieszyć się bogatymi połowami?
Karpiowa metoda łowienia ryb jest, obok metody spinningowej, jedną z najpopularniejszych. Wędka powinna odznaczać się solidnym wykonaniem, ponieważ w przypadku delikatnego sprzętu spotkanie z rybą może skończyć się jego uszkodzeniem.
Krzysztof Ratajski zagra w prestiżowym turnieju Masters. „Polski Orzeł” poznał pierwszego rywala
Krzysztof Ratajski zagra w prestiżowym turnieju Masters. „Polski Orzeł” poznał pierwszego rywala
Krzysztof Ratajski doszedł do ćwierćfinału niedawnych Mistrzostw Świata w darcie. Teraz najlepszy polski zawodnik zagra w kolejnej prestiżowej imprezie – […]
Ostatnie wpisy