Serwis roweru po zimie – o co zadbać?
EksploracjaHobby przygodowe
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Serwis roweru po zimie – o co zadbać?

Artykuł sponsorowany

Piękna, wiosenna pogoda to idealny czas, żeby wybrać się na wycieczkę rowerową. Przeczytaj, jak przygotować jednoślad na nowy sezon. 

Czyszczenie roweru 

Całościowa konserwacja roweru powinna być przeprowadzana przynajmniej raz do roku, niezależnie od tego, czy rower stał nieużywany w garażu, czy był często w zabierany w trasę. Zmiana sezonu z zimowego na letni to świetna okazja, żeby dokonać przeglądu. Podstawową czynnością, jaką należy wykonać po zimie, jest całościowe mycie roweru. Należy oczyścić go z soli i brudu, najlepiej tradycyjną metodą przy pomocy gąbki i wiadra z ciepłą wodą. Nie warto myć jednośladu przy pomocy węża ogrodowego, ponieważ silne ciśnienie wody może wypłukać smar ze szczelin łożysk lub spowodować inne szkody. 

Serwis hamulców i przerzutek 

Jeśli Twój rower nie był długo używany i masz wątpliwości, czy wszystkie komponenty działają jak należy, warto oddać pojazd do profesjonalnego przeglądu w serwisie rowerowym. Przed nowym sezonem należy upewnić się, czy nie pojawiły się usterki w postaci m.in.: przetarcia linek przerzutek, rdzy, pęknięcia spawów czy luzów zawieszenia. Kable przerzutek i hamulców nie powinny być zardzewiałe, a ich pancerze nie mogą być pęknięte ani załamane. Niezależnie od tego, czy posiadasz rower mtb do jazdy w trudnym terenie, czy uniwersalny rower crossowy z dobrą amortyzacją, warto skontrolować także stan zużycia klocków hamulcowych dla bezpieczeństwa i odpowiedniej siły hamowania. 

Sprawdzenie oświetlenia rowerowego

Po zimie w wielu rowerach występuje problem z lampkami. Niestety, nieużywane baterie potrafią wylać albo spuchnąć i uszkodzić lampę. Niesprzyjające warunki atmosferyczne i późna pora sprawiają, że rowerzysta jest mniej widoczny na drodze, dlatego warto zadbać o profesjonalne lampki rowerowe i odblaskowe. Świetnym rozwiązaniem jest nowoczesne oświetlenie rowerowe usb, które wytrzymuje nawet cały dzień świecenia.

Wymiana łańcucha i ogumienia

Rower – tak jak inne urządzenia – zużywa się i potrzebuje regularnego serwisu. Po intensywnym sezonie może być konieczna wymiana opon oraz porządne wyczyszczenie i nasmarowanie łańcucha rowerowego. Aby jazda jednośladem była bezpieczna, należy sprawdzić również ciśnienie w oponach – powinno odpowiadać oznaczeniu, które znajduje się z boku opony. W tym celu warto skorzystać z kompresora dostępnego na większości stacji benzynowych. Jeśli chodzi o czyszczenie łańcucha rowerowego, to należy najpierw odtłuścić go przy użyciu specjalnego środka, a potem nasmarować. Regularne nakładanie smaru na łańcuch chroni go przed rdzą i wodą, a także przedłuża żywotność roweru.

Zdj. główne: Igor Peftiev/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie czynniki wpływają na wartość kolekcjonerską nasion marihuany?
Jakie czynniki wpływają na wartość kolekcjonerską nasion marihuany?
Odkryj czynniki wpływające na wartość kolekcjonerską nasion marihuany. Poznaj kluczowe elementy, które determinują cenę i atrakcyjność genetyki.
Nauka pływania dla dzieci i dorosłych – korzyści, jakie można czerpać z zajęć
Nauka pływania dla dzieci i dorosłych – korzyści, jakie można czerpać z zajęć
Nauka pływania jest nie tylko przyjemną formą spędzania czasu, ale także korzystną dla zdrowia i kondycji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Pływanie angażuje praktycznie wszystkie mięśnie w ciele, co przyczynia się do ich wzmocnienia i zwiększenia elastyczności.
Jakie zalety ma napęd 4×4 w samochodzie?
Jakie zalety ma napęd 4×4 w samochodzie?
Napęd 4x4 w samochodzie to układ, który umożliwia przekazywanie momentu obrotowego na wszystkie cztery koła pojazdu. To rozwiązanie cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród kierowców i producentów samochodów, ponieważ oferuje wiele korzyści w porównaniu z tradycyjnym napędem na dwie osie.
Ostatnie wpisy