Raj dla speleologów – najpiękniejsze jaskinie w Polsce
EksploracjaHobby przygodowe
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Raj dla speleologów – najpiękniejsze jaskinie w Polsce

Speleologowie to osoby, które aktywnie przeczesują wszystkie jaskinie. W naszym kraju mają do dyspozycji jedne z najpiękniejszych na świecie. Cechują się niezwykle malowniczymi ścianami, pokrytymi różnego rodzaju nalotami i pozostałościami z pradawnych lat, a przy tym dostarczają mnóstwo emocji i adrenaliny. Jakie jaskinie warto zobaczyć w naszym kraju? 

Jaskinia Raj

Jaskinia Raj to niekwestionowany numer jeden, jeśli chodzi o wszelkie zestawienia najpiękniejszych jaskiń w Polsce. Nie powinno to jednak dziwić, ponieważ największa atrakcja Gór Świętokrzyskich zachwyca wszystkich odwiedzających ją swoją różnorodnością oraz bogactwem natury, jakimi są stalagmity i stalaktyty. Dodatkowo ich urok został podkreślony licznym oświetleniem elektrycznym, dzięki czemu prezentują się niezwykle efektownie. Dla wszystkich turystów i speleologów uszykowano ponad 180-metrową trasę, która wiedzie od wystawy zorganizowanej w pawilonie, aż po najgłębsze jej zakamarki. Po drodze można oglądać stalaktyty w różnych fazach ich rozwoju. Zwiedzanie Jaskini Raj wymaga rezerwacji biletów, której dokonuje się z czterodniowym wyprzedzeniem. W innym przypadku nie ma gwarancji, że uda się do niej wejść. 

Jaskinia Niedźwiedzia

Jaskinia Niedźwiedzia określana jest mianem najdłuższych w Sudetach i najgłębszych w całym kraju. Jej struktura świetnie rozwinęła się na trzech poziomach, choć dla turystów dostępny jest tylko ten środkowy. Trasa zwiedzania prowadzi wzdłuż szaty naciekowej, a na ścianach można zauważyć kości zwierząt, które żyły w czasach epoki lodowcowej. Jak nie trudno się domyślić, zdecydowana większość z nich będzie należeć do niedźwiedzia jaskiniowego, od którego wywodzi się nazwa jaskini. Jak w przypadku Jaskini Raj – tak i ta jest odpowiednio przygotowana i w pełni zabezpieczona. Dla początkujących speleologów to świetny teren do zapoznania się ze strukturami skał. 

Jaskinia Mroźna

W Tatrach natomiast znajduje się Jaskinia Mroźna. Uformowana została na wskutek przepływu podziemnych wód Potoku Kościeliskiego. Dla odwiedzających przygotowany jest jeden korytarz, którego zwiedzenie zajmuje około 40 minut. Na trasie przejścia można zobaczyć różnej wielkości stalaktyty i stalagmity, a prawdziwą gratką jest sztucznie utworzone Jeziorko Sabałowe. Wybierając się do Jaskini Mroźnej, trzeba pamiętać o ciepłym ubraniu, ponieważ temperatura w niej oscyluje przez cały rok w granicach sześciu stopni Celsjusza. Ponadto otwarta jest tylko od maja do października. 

Jaskinia Radochowska

Niedaleko Lądku-Zdrój znajduje się Jaskinia Radochowska, zatem odwiedzając to miasto, warto do niej zajrzeć. Trasa obejmuje 300 metrów korytarzy, a część z nich z pewnością uraduje speleologów, ponieważ trzeba przeciskać się przez wąskie przejścia. Drogę oświetla jedynie kask z latarką, co dodaje specyficznego klimatu. W Jaskini Radochowskiej również nie jest ciepło, ponieważ panuje tam temperatura na poziomie dziewięciu stopni Celsjusza. 

Jaskinia Łokietka

W Ojcowskim Parku Narodowym zwiedzić można Jaskinię Łokietka. Grotę wyżłobiono w skałach wapiennych, a sprawcą tego była woda, jeszcze w czasach jury. Jaskinia składa się z kilku części, w tym Sali Rycerskiej, Sypialni i dwóch pomieszczeń o mniejszym metrażu. Ciekawie prezentują się formy naciekowe, które często kontrastują z jasnymi wapiennymi ścianami. Turystów przyciąga głównie legenda o Władysławie Łokietku, który miał w niej znaleźć schronienie przed Królem Czech, Wacławem II. Pogoń miała zostać zmylona przez zroszoną pajęczynę widoczną na wejściu do jaskini. 

Zdjęcie główne: pexels.com//Peter de Vink

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Podstawy bowlingu: doskonalenie techniki rzutu
Podstawy bowlingu: doskonalenie techniki rzutu
Bowling to sport, który od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród miłośników kręgli z całego świata. O czym warto wiedzieć, […]
Kalendarz imprez bowlingowych zrewidowany przez koronawirusa
Kalendarz imprez bowlingowych zrewidowany przez koronawirusa
Trwająca pandemia koronawirusa sprawiła, że kalendarz rozgrywek wielu dyscyplin sportu zaczął przypominać dziurawy ser. Zastój w ligowej rywalizacji nie ominął […]
Scrapbooking, czyli jak przyozdobić domowe albumy skrawkami papieru
Scrapbooking, czyli jak przyozdobić domowe albumy skrawkami papieru
Szukasz pomysłu na nietuzinkowy prezent lub rodzinną pamiątkę? Sprawdź, jak przygotować kreatywną dekorację i zacznij swoją przygodę ze scrapbookingiem!
Ostatnie wpisy