Jakie zagrożenia czyhają na eksploratora podczas urbexu?
EksploracjaHobby przygodowe
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jakie zagrożenia czyhają na eksploratora podczas urbexu?

Zwiedzanie pustostanów to bardzo popularne hobby, jednak podczas urbexu należy zachować kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa, które zmniejszą czyhające zagrożenia. Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę!

Zaburzenia układu oddechowego

Opuszczone budynki to miejsca, w których można napotkać wiele szkodliwych substancji, bakterii czy wirusów negatywnie oddziałujących na układ oddechowy eksploratora. Wszelkie informacje dotyczące potencjalnych chemikaliów powinny być umieszczone na bramie wejściowej do konkretnej lokalizacji, jednak słabo zabezpieczone pomieszczenia mogą nie mieć ostrzegawczych znaków. Szkodliwych substancji można spodziewać się w opuszczonych fabrykach czy zakładach pracy. Do tego typu zagrożeń można zaliczyć azbest, odchody ptaków, resztki chemikaliów czy toksyczną pleśń. Skuteczną ochroną przed tego typu związkami jest noszenie maseczki. Dzięki dodatkowej warstwie zakrywającej układ oddechowy zmniejsza się ryzyko zatrucia czy zakażenia wirusami znajdującymi się w odchodach zwierząt. Po zakończonym urbexie należy także pamiętać o dokładnym umyciu lub dezynfekcji rąk.

Ryzyko zawalenia konstrukcji

Budynki zwiedzane podczas urbexu bardzo często nie spełniają podstawowych zasad bezpieczeństwa i są w stanie rozbiórki. Ryzyko zawalenia konstrukcji jest bardzo duże, szczególnie jeśli obiekt pozostaje bez opieki od wielu lat. Zwiedzając pustostan, należy uważać na schody, podesty czy wejścia na wyższe piętra. Jeden krok może doprowadzić do powstania dziury i bolesnego upadku. Przed wizytą warto sprawdzić na forach internetowych informacje innych podróżników odnośnie bezpieczeństwa konkretnych konstrukcji. Jeśli nie jesteś pewien, czy budynek nie grozi zawaleniem, lepiej zrezygnuj z wyprawy i zmień lokalizację.

Dzikie zwierzęta

Pustostany mogą bardzo szybko stać się nowym domem dla wielu zwierząt. Zwiedzając, warto uważać na możliwych kompanów podróży i wziąć ze sobą środki, które w razie potrzeby odstraszą zwierzęta. Lokalizacje, które są odwiedzane przez wielu miłośników urbexu nie powinny być zamieszkałe przez dzikie zwierzęta takie jak lisy, dziki, kuny czy sarny. Jednak w mniej popularnych budynkach można spodziewać się nie tylko dzikich zwierząt, które mogą stanowić realne zagrożenie, ale także kotów, psów, szczurów, myszy, nietoperzy czy ptaków, które mogą być źródłem bakterii i wirusów. Równie niebezpieczne mogą okazać się gniazda os lub pszczół.

,,Ciekawostki o urbexie i przydatny asortyment”
#8
Inne zagrożenia na urbexie to:
🔵Spotkanie z osobą zbierającą…

Opublikowany przez Urbex exploration Piątek, 17 kwietnia 2020

Utonięcie

Tego typu zagrożenie dotyczy przede wszystkim obiektów położonych blisko zbiorników wodnych lub kanałów burzowych. Najważniejszą zasadą bezpieczeństwa podczas zwiedzania tego typu miejsc jest wybranie odpowiedniej pogody. Kanałów burzowych nie powinno się zwiedzać w deszczu lub gdy zapowiadane są opady. Woda bardzo szybko może dostać się do kanałów, a wyjście z nich będzie bardzo trudne. W ramach przygotowania urbexu warto dokładnie zapoznać się z trasą lub mapą konkretnej lokalizacji i sprawdzić, gdzie i jak daleko są wyjścia, które w razie sytuacji zagrożenia pozwolą na szybką ucieczkę.

Porażenie prądem

Większość budynków wyłączonych na stałe z użytku jest odcięte od prądu, ale 100% pewności nie można mieć nigdy. Z tego powodu nie wolno dotykać żadnych przewodów elektrycznych, pozostałości po instalacji czy odsłoniętych kabli. Jeśli w budynku słyszalny jest charakterystyczny dźwięk buczenia, można podejrzewać, że zasilanie elektryczne nie zostało odłączone. Zagrożenie porażenia prądem jest szczególnie duże podczas zwiedzania piwnic. Gromadząca się w nich woda w połączeniu z prądem może stanowić potencjalne źródło porażenia prądem. Z tego powodu warto dokładnie sprawdzić, czy w zwiedzanej lokalizacji nie ma zbierającej się wody lub kałuży i skrupulatnie omijać je podczas urbexu.

Foto wyróżniające: James Loesch / flickr.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Nowe rodzaje przynęt – czy rzeczywiście są skuteczniejsze od tradycyjnych?
Nowe rodzaje przynęt – czy rzeczywiście są skuteczniejsze od tradycyjnych?
Jeszcze do niedawna wędkarze mieli do wyboru wyłącznie przynęty naturalne. Wiele osób w dalszym ciągu z nich korzysta, lecz wraz […]
Podstawy łączenia wina z potrawami – Praktyczne porady dla początkujących
Podstawy łączenia wina z potrawami – Praktyczne porady dla początkujących
Zapoznaj się z naszym praktycznym przewodnikiem, który pomoże Ci odkryć tajniki dobrania idealnego wina do potraw. Zdobądź wiedzę, której potrzebują początkujący miłośnicy tego szlachetnego trunku!
Gra o Tron – strategiczna gra planszowa osadzona w świecie fantasy
Gra o Tron – strategiczna gra planszowa osadzona w świecie fantasy
Niewiele jest planszówek, które już samym tytułem zachęcałyby potencjalnego nabywcę do jak najszybszego kupna, ale trzeba przyznać, że „Gra o […]
Ostatnie wpisy