Co warto wiedzieć o preppingu, czyli survival w wydaniu domowym
Hobby przygodoweSurvival
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Co warto wiedzieć o preppingu, czyli survival w wydaniu domowym

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Sztuka przetrwania miewa mocno zróżnicowane oblicza. Pozwala nauczyć się wielu bardzo praktycznych umiejętności, które da się następnie wykorzystać w codziennym życiu. Obok klasycznych odsłon spotyka się również nieco mniej typowe tendencje. Zalicza się do nich choćby prepping.

To właśnie na nim chcielibyśmy się skupić w dzisiejszym tekście, pokazując, na czym polega i czym się różni od survivalu. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, zachęcamy do lektury.

Na czym polega sztuka przetrwania?

Survival to sztuka przetrwania, o której słyszał chyba niemal każdy. Od lat ludzie chętnie poznają rozmaite techniki radzenia sobie w ekstremalnie niesprzyjających warunkach, bez dostępu do narzędzi i profesjonalnego sprzętu. O survivalu powstają książki i programy telewizyjne, a niektórzy propagatorzy tego nurtu stali się wręcz celebrytami. Wystarczy wspomnieć choćby Les Strouda (Survivormana) czy Beara Gryllsa.

Dla zwolenników survivalu organizuje się specjalne szkolenia i kursy, a także wyjazdy w plener, by mogli samodzielnie zdobywać kluczowe informacje, jak przetrwać w trudnych warunkach w lesie, w górach czy jaskiniach, z dala od ludzkich siedlisk. Do najważniejszych umiejętności dobrego survivalowca należy:

  • zdobywanie pożywienia i wody,
  • budowanie schronienia,
  • rozpalanie ognia,
  • orientacja w nieznanym terenie.

To właśnie one pozwalają przeżyć przez pewien czas nawet w ekstremalnych warunkach, mając do dyspozycji podstawowe wyposażenie, które oferuje choćby sklep survivalowy Karaluch.

Survival a prepping – jakie są największe różnice?

Skoro survival to szkoła przetrwania w skrajnych okolicznościach, czym zatem jest prepping? Tym mianem określamy umiejętności i zapasy, które pozwalają na przeżycie przez dłuższy czas w domowym zaciszu, bez kontaktu ze światem zewnętrznym. Zadaniem preppersa jest takie przygotowanie miejsca do życia, by w razie wystąpienia pandemii, klęsk żywiołowych, awarii sieci grzewczej czy elektrowni, móc zapewnić domownikom odpowiednie warunki. W praktyce prepping oznacza zatem właściwe przygotowanie i zabezpieczenie domu, a także stworzenie przemyślanych zapasów, do wykorzystania w czarnej godzinie.

W odróżnieniu od survivalu prepping koncentruje się na wygodzie funkcjonowania we własnych czterech ścianach, w oparciu o odpowiednie narzędzia i inne przedmioty, które przygotowuje się zawczasu. Co więcej preppersi pragną zapewnić sobie i pozostałym dobre warunki nie w krótkiej perspektywie, a przez dłuższy czas, co również różni ich od survivalowców, dla których liczy się przetrwanie za wszelką cenę tu i teraz.

Różne poziomy preppingu – na co można się przygotować?

Nowoczesny prepping tak naprawdę potrafi być bardzo zróżnicowany. Ma oznaczać zabezpieczenie domowników i domu przed nagłymi i niespodziewanymi sytuacjami kryzysowymi. W ekstremalnych przypadkach może to zatem być budowanie schronów w piwnicy na wypadek konfliktu zbrojnego. Potrafi jednak wiązać się z pomysłem na zapewnienie alternatywnego zasilania (światło, ogrzewanie) i dostępu wody w razie awarii w sieci, a także zapasów żywności (w spiżarni lub własne uprawy), kosmetyków i środków czystości, które pozwolą swobodnie przeczekać niesprzyjające okoliczności.

W szerszym rozumieniu prepping to także zabezpieczenie rodziny pod względem ekonomicznym poprzez stworzenie poduszki finansowej. Odłożone środki, przygotowane w różnych formach: gotówka (w tym waluty), kruszce, kamienie szlachetne, mogą stać się ostatnią deską ratunku w ekstremalnych momentach, gdy nie da się skorzystać z bieżących środków (wojna, awaria bankomatów, klęski żywiołowe etc.).

Jak wygląda dom preppersa – najważniejsze akcesoria i zapasy

Co zatem musi znaleźć się w domu preppersa? Podstawą jest oczywiście zapas podstawowych produktów do życia. Na listę powinna trafić zwłaszcza żywność o długim terminie przydatności do spożycia i niepsujące się artykuły spożywcze. Warto zapewnić sobie choćby konserwy, kasze, makarony, suchary, żywność liofilizowaną oraz zapas wody lub środki do jej ewentualnego uzdatniania.

Dodatkową kategoria są podstawowe środki czystości i chemia domowa oraz apteczka – niezbędna w razie konieczności udzielenia pierwszej pomocy.

Oprócz tego trzeba zadbać o dodatkowe źródła światła (latarki, lampy solarne, lampy na baterie), zasilania (baterie, power banki, agregaty), ogrzewanie czy kuchnię na gaz z butli. Dzięki nim da się utrzymać komfort życia przez dłuższy czas, bez konieczności opuszczania bezpiecznych czterech ścian.

Bezpieczeństwo i swoboda w domowym zaciszu – współczesny prepping

Prepping to szereg praktycznych umiejętności i zdolność przewidywania, jak zabezpieczyć siebie i bliskich w domu w razie wystąpienia trudnych sytuacji lub kryzysów. Warto zatem się z nim zapoznać – nigdy nie wiadomo, czy taka wiedza kiedyś nie okaże się dla nas przydatna.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać optymalną polisę dla swojego domu – poradnik dla początkujących
Jak wybrać optymalną polisę dla swojego domu – poradnik dla początkujących
Zastanawiasz się, jakie ubezpieczenie domu jest dla Ciebie najkorzystniejsze? Przeczytaj nasz przewodnik i dowiedz się, jak wybrać polisę, która spełni Twoje oczekiwania i zapewni Ci bezpieczeństwo.
Warcaby popularniejsze od Wiedźmina? Ponad 100 mln pobrań gry mobilnej na całym świecie!
Warcaby popularniejsze od Wiedźmina? Ponad 100 mln pobrań gry mobilnej na całym świecie!
Jeśli myślimy o grze polskiej produkcji, która odniosła pokaźny sukces za granicą, najczęściej wpada nam do głowy legendarny już Wiedźmin. […]
Caravaning na dziko – jak podróżować kamperem bez kempingu?
Caravaning na dziko – jak podróżować kamperem bez kempingu?
Caravaning to świetny pomysł na wymarzone wakacje w rodzinnym gronie lub z paczką przyjaciół. Co trzeba wiedzieć o wczasach na […]
Ostatnie wpisy