Co warto wiedzieć o preppingu, czyli survival w wydaniu domowym
Hobby przygodoweSurvival
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Co warto wiedzieć o preppingu, czyli survival w wydaniu domowym

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Sztuka przetrwania miewa mocno zróżnicowane oblicza. Pozwala nauczyć się wielu bardzo praktycznych umiejętności, które da się następnie wykorzystać w codziennym życiu. Obok klasycznych odsłon spotyka się również nieco mniej typowe tendencje. Zalicza się do nich choćby prepping.

To właśnie na nim chcielibyśmy się skupić w dzisiejszym tekście, pokazując, na czym polega i czym się różni od survivalu. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, zachęcamy do lektury.

Na czym polega sztuka przetrwania?

Survival to sztuka przetrwania, o której słyszał chyba niemal każdy. Od lat ludzie chętnie poznają rozmaite techniki radzenia sobie w ekstremalnie niesprzyjających warunkach, bez dostępu do narzędzi i profesjonalnego sprzętu. O survivalu powstają książki i programy telewizyjne, a niektórzy propagatorzy tego nurtu stali się wręcz celebrytami. Wystarczy wspomnieć choćby Les Strouda (Survivormana) czy Beara Gryllsa.

Dla zwolenników survivalu organizuje się specjalne szkolenia i kursy, a także wyjazdy w plener, by mogli samodzielnie zdobywać kluczowe informacje, jak przetrwać w trudnych warunkach w lesie, w górach czy jaskiniach, z dala od ludzkich siedlisk. Do najważniejszych umiejętności dobrego survivalowca należy:

  • zdobywanie pożywienia i wody,
  • budowanie schronienia,
  • rozpalanie ognia,
  • orientacja w nieznanym terenie.

To właśnie one pozwalają przeżyć przez pewien czas nawet w ekstremalnych warunkach, mając do dyspozycji podstawowe wyposażenie, które oferuje choćby sklep survivalowy Karaluch.

Survival a prepping – jakie są największe różnice?

Skoro survival to szkoła przetrwania w skrajnych okolicznościach, czym zatem jest prepping? Tym mianem określamy umiejętności i zapasy, które pozwalają na przeżycie przez dłuższy czas w domowym zaciszu, bez kontaktu ze światem zewnętrznym. Zadaniem preppersa jest takie przygotowanie miejsca do życia, by w razie wystąpienia pandemii, klęsk żywiołowych, awarii sieci grzewczej czy elektrowni, móc zapewnić domownikom odpowiednie warunki. W praktyce prepping oznacza zatem właściwe przygotowanie i zabezpieczenie domu, a także stworzenie przemyślanych zapasów, do wykorzystania w czarnej godzinie.

W odróżnieniu od survivalu prepping koncentruje się na wygodzie funkcjonowania we własnych czterech ścianach, w oparciu o odpowiednie narzędzia i inne przedmioty, które przygotowuje się zawczasu. Co więcej preppersi pragną zapewnić sobie i pozostałym dobre warunki nie w krótkiej perspektywie, a przez dłuższy czas, co również różni ich od survivalowców, dla których liczy się przetrwanie za wszelką cenę tu i teraz.

Różne poziomy preppingu – na co można się przygotować?

Nowoczesny prepping tak naprawdę potrafi być bardzo zróżnicowany. Ma oznaczać zabezpieczenie domowników i domu przed nagłymi i niespodziewanymi sytuacjami kryzysowymi. W ekstremalnych przypadkach może to zatem być budowanie schronów w piwnicy na wypadek konfliktu zbrojnego. Potrafi jednak wiązać się z pomysłem na zapewnienie alternatywnego zasilania (światło, ogrzewanie) i dostępu wody w razie awarii w sieci, a także zapasów żywności (w spiżarni lub własne uprawy), kosmetyków i środków czystości, które pozwolą swobodnie przeczekać niesprzyjające okoliczności.

W szerszym rozumieniu prepping to także zabezpieczenie rodziny pod względem ekonomicznym poprzez stworzenie poduszki finansowej. Odłożone środki, przygotowane w różnych formach: gotówka (w tym waluty), kruszce, kamienie szlachetne, mogą stać się ostatnią deską ratunku w ekstremalnych momentach, gdy nie da się skorzystać z bieżących środków (wojna, awaria bankomatów, klęski żywiołowe etc.).

Jak wygląda dom preppersa – najważniejsze akcesoria i zapasy

Co zatem musi znaleźć się w domu preppersa? Podstawą jest oczywiście zapas podstawowych produktów do życia. Na listę powinna trafić zwłaszcza żywność o długim terminie przydatności do spożycia i niepsujące się artykuły spożywcze. Warto zapewnić sobie choćby konserwy, kasze, makarony, suchary, żywność liofilizowaną oraz zapas wody lub środki do jej ewentualnego uzdatniania.

Dodatkową kategoria są podstawowe środki czystości i chemia domowa oraz apteczka – niezbędna w razie konieczności udzielenia pierwszej pomocy.

Oprócz tego trzeba zadbać o dodatkowe źródła światła (latarki, lampy solarne, lampy na baterie), zasilania (baterie, power banki, agregaty), ogrzewanie czy kuchnię na gaz z butli. Dzięki nim da się utrzymać komfort życia przez dłuższy czas, bez konieczności opuszczania bezpiecznych czterech ścian.

Bezpieczeństwo i swoboda w domowym zaciszu – współczesny prepping

Prepping to szereg praktycznych umiejętności i zdolność przewidywania, jak zabezpieczyć siebie i bliskich w domu w razie wystąpienia trudnych sytuacji lub kryzysów. Warto zatem się z nim zapoznać – nigdy nie wiadomo, czy taka wiedza kiedyś nie okaże się dla nas przydatna.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Igrzyska Paraolimpijskie – co warto wiedzieć o tej imprezie?
Igrzyska Paraolimpijskie – co warto wiedzieć o tej imprezie?
Paraolimpiada – niezwykłe wydarzenie sportowe, na które warto zwrócić uwagę. Kilka informacji, które pozwolą zrozumieć ideę tego rodzaju igrzysk.
Jak prawidłowo dbać o nawierzchnię kortu tenisowego: praktyczne porady
Jak prawidłowo dbać o nawierzchnię kortu tenisowego: praktyczne porady
Odkryj praktyczne wskazówki i porady, które pomogą Ci utrzymać doskonały stan Twojego kortu tenisowego.
Jak ubrać się na wyprawę survivalową?
Jak ubrać się na wyprawę survivalową?
Survival rządzi się swoimi prawami. Wakacyjna wyprawa w dobrze sobie znane tereny a wyprawa survivalowa to dwie zupełnie różne rzeczy. […]
Ostatnie wpisy