Jak przygotować motocykl do sezonu letniego?
News
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak przygotować motocykl do sezonu letniego?

Artykuł sponsorowany

Jeśli sezon motocyklowy nie trwa dla Ciebie cały rok, to nadszedł czas, żeby wreszcie wyjechać na drogi. Zanim jednak wiosna uderzy Ci do głowy, dla bezpieczeństwa i właściwej eksploatacji maszyny skontroluj swój motocykl. W artykule podpowiadamy, które elementy mają decydujący wpływ na bezpieczeństwo na drodze. 

Ogólna ocena stanu motocykla 

Zacznij od ogólnej oceny stanu motocykla. Wyciągnij go z garażu i przejedź się kilka metrów, żeby ocenić, czy nie doszło do żadnych wycieków oleju. Dokonaj także ogólnego przeglądu zawieszenia. Pierwsze nieprawidłowości z pewnością dostrzeżesz gołym okiem. 

Rozładowany akumulator

Jeśli Twój motocykl  przez całą zimę stał w nieogrzewanym garażu z zamontowanym akumulatorem, który nie był w tym czasie ładowany, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że maszyna nie odpali. Przed rozruchem warto wymontować baterię i podłączyć ją do automatycznej ładowarki. Nowsze modele motocykli warto zabrać na przegląd do mechanika, aby nie uszkodzić akumulatora.

Nie jedź na flaku

Bardzo ważne po zimie jest skontrolowanie stanu opon i bieżników. Odpowiednio dobrane opony motocyklowe zapewniają komfort i bezpieczeństwo jazdy – pamiętaj, że opony i hamulce pojazdu to ostatnie rzeczy, na których powinno się oszczędzać. Nieużywany motocykl warto przechowywać na specjalnym stojaku, który uniemożliwia deformację opon. Przed rozpoczęciem sezonu należy sprawdzić, czy na oponach nie pojawiły się wybrzuszenia, skontrolować bieżnik oraz napompować opony na stacji benzynowej wyposażonej w kompresor. Jazda na niedopompowanych czy zniszczonych oponach grozi niestabilnością motocykla, szczególnie na zakrętach, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Na stronie https://skyseba.pl/opony-motocyklowe znajdziesz szeroki wybór ogumienia, przeznaczonego do motocykli crossowych, a także opony radialne, szosowe oraz opony pasujące do motocykli turystycznych.

Oświetlenie motocykla

Przed wyjechaniem na drogę koniecznie sprawdź oświetlenie jednośladu. W czasie, kiedy motocykl stał nieużywany, mogło dojść do uszkodzenia lub zaśniedzenia styków w instalacji elektrycznej. Dla bezpieczeństwa swojego i innych uczestników ruchu skontroluj działanie reflektora przedniego, tylnej lampy, światła stopu, kierunkowskazów, świateł pozycyjnych oraz stan oświetlenia tablicy rejestracyjnej.

Kontrola oleju, płynu chłodniczego i płynu hamulcowego 

Regularna kontrola stanu płynów i poziomu oleju w układzie smarowania motocykla należy do obowiązków każdego motocyklisty. To, w jaki sposób sprawdzać poziom oleju w określonym modelu motocykla, jest opisane w instrukcji użytkowania. 

Hamulce

Po dłuższym okresie nieużywania motocykla należy koniecznie skontrolować tarcze i klocki hamulcowe. Tarcze mogły przez zimę zardzewieć w wilgotnym garażu, dlatego należy je sprawdzić oraz oczyścić z ewentualnej rdzy i kurzu przy pomocy przeznaczonego do tego preparatu. 

Mycie motocykla i smarowanie łańcucha

Po wykonaniu wymienionych wyżej czynności warto umyć maszynę, ponieważ na czystym motocyklu łatwiej będzie dostrzec ewentualne wycieki spod uszczelniaczy, które mogą pojawić się po pierwszej, dłuższej jeździe. Należy również wyczyścić motocyklowy łańcuch napędowy i ponownie go nasmarować, żeby dobrze chodził. Warto przy okazji sprawdzić stan zębatek, które powinny być równe i ostre. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Guduru Ajay bhargav

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
TOP 7 planszówek, które musisz mieć w domu
TOP 7 planszówek, które musisz mieć w domu
Dowiedz się, jakie planszówki musisz mieć w swoim domu!
Bojownik Wspaniały – jakie akwarium będzie dla niego najlepsze?
Bojownik Wspaniały – jakie akwarium będzie dla niego najlepsze?
Bojownik jest słodkowodną rybką chętnie wybieraną przez najmłodszych. Trudno się temu dziwić, wszak jest to jedna z najciekawszych i najładniej […]
Jak zapobiegać niedoborom minerałów i witamin?
Jak zapobiegać niedoborom minerałów i witamin?
Wydaje Ci się, że masz niedobory witamin i minerałów? Chcesz wiedzieć, jak zapobiegać dolegliwościom związanym z nieodpowiednio zbilansowaną dietą? Sprawdź, co możesz zrobić dla swojego zdrowia!
Ostatnie wpisy