Jan-Krzysztof Duda zaproszony do turnieju w Wijk aan Zee!
News
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jan-Krzysztof Duda zaproszony do turnieju w Wijk aan Zee!

Jan-Krzysztof Duda już po raz trzeci z rzędu weźmie udział w prestiżowym turnieju szachowym w holenderskim Wijk aan Zee (15-31 stycznia). Zaproszeni zostali najlepsi szachiści świata, na czele z Magnusem Carlsenem i Fabio Caruaną.

Wijk aan Zee to doroczna rywalizacja największych szachowych mistrzów. Na początku przyszłego roku odbędzie się już jej 83. edycja. 14 graczy rywalizować będzie w hali sportowej De Moriaan w szachach klasycznych systemem każdy z każdym. W elicie znalazł się również Jan-Krzysztof Duda.

„To bardzo miłe, że zostałem zaproszony kolejny raz z rzędu. Nie jest to przecież regułą. Być może moja gra tutaj w poprzednich latach została doceniona. Dla mnie to tym bardziej ważne, że jest to teraz jedyny w zasadzie turniej organizowany w formule bezpośrednich pojedynków przy szachownicy, a nie przez internet” – powiedział Duda.

W turnieju weźmie udział wielu arcymistrzów, w tym pięciu szachistów z czołowej dziesiątki rankingu FIDE: potrójny mistrz świata (w szachach klasycznych, szybkich oraz błyskawicznych) Norweg Magnus Carlsen (1.), jego ostatni rywal w decydującym meczu Amerykanin Fabiano Caruana (2.), a także Rosjanin Jan Niepomniaszczij (4.), Francuz Maxime Vachier-Lagrave (5.) i Szachrijar Mamedjarow z Azerbejdżanu (8.).

22-letni Jan-Krzysztof Duda w rankingu zajmuje 19. miejsce, a w turnieju będzie rozstawiony z numerem ósmym. W debiucie zajął dziesiątą pozycję, a przed rokiem był ósmy.

„Skład uczestników jest bardzo ciekawy, bo zagrają Magnus i Fabiano, a także wielu młodych, zdolnych zawodników. Dobrze byłoby poprawić ubiegłoroczną pozycję i zakończyć turniej z dodatnim bilansem” – skomentował najwyżej sklasyfikowany polski szachista.

Tata Steel Chess Masters 2021

I nadszedł czwartek i odkrywamy zapowiedzianą tajemnicę. Czy warto było czekać? Czy cieszycie się z tego faktu?

Jeżeli obejrzeliście film, to już wiemy, że w drugiej połowie stycznia będziemy popołudniami mocno zajęci.

W zawodach Tata Steel Chess Masters wezmą udział:

Magnus Carlsen 2862
Fabiano Caruana 2823
Ian Nepomniachtchi 2784
Maxime Vachier-Lagrave 2784
Shakhriyar Mamedyarov 2770
Anish Giri 2764
Alireza Firouzja 2749
Jan-Krzysztof Duda 2743
Daniil Dubov Russia 2702
Andrey Esipenko 2686
David Anton Guijarro 2675
Jorden van Foreest 2671
Nodirbek Abdusattorov 2627
Aryan Tari 2618

Przy okazji zagadka:

Kto przypomni jacy Polacy i kiedy wzięli udział w turnieju w Wijk Aan Zee?

Opublikowany przez Jan-Krzysztof Duda Czwartek, 10 grudnia 2020

Z powodu pandemii koronawirusa odbędzie się tylko turniej główny, zwany „Szachowym Wimbledonem”. Nie będzie natomiast żadnych imprez towarzyszących. Uczestnicy dostali wyłącznie dwie możliwości: wcześniejszy przyjazd i dziesięciodniowa kwarantanna przed rozpoczęciem rywalizacji albo dotarcie na miejsce na dwa-trzy dni przed, ale z negatywnym wynikiem testu na obecność wirusa i z poddaniem się wszelkim restrykcjom.

„Skłaniamy się ku drugiej opcji. To bardzo długi turniej, potrwa prawie trzy tygodnie, a kwarantanna jest dosyć ciężka. Poprzednia, przed turniejem w Stavanger, nie posłużyła mi” – przyznał Duda, który przed rokiem w Stavanger wygrał z Carlsenem, kończąc jego serię 125 kolejnych partii klasycznych bez porażki.

Jeszcze w grudniu polski arcymistrz weźmie udział w mistrzostwach Europy w szachach błyskawicznych. Przez pandemię odbędą się w formule online, natomiast centrum dowodzenia mieścić się będzie w Katowicach.

Zdjęcie wyróżniające: ME w szachach błyskawicznych – materiały prasowe

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Turnieje snookera i bilarda dla amatorów – zobacz nasze propozycje na najbliższe miesiące!
Turnieje snookera i bilarda dla amatorów – zobacz nasze propozycje na najbliższe miesiące!
Gdzie będą mogli spróbować swoich sił w przyszłym roku amatorzy snookera i bilarda? Oto nasze propozycje!
Jak sfinansować zakup kampera? Podpowiadamy!
Jak sfinansować zakup kampera? Podpowiadamy!
Zakup kampera wiąże się z dużą dawką wolności i niezależności. Posiadając go, można pozwolić sobie na spontaniczne wakacje, bez dokładnie […]
Najpopularniejsze strategie turniejowe w pokerze
Najpopularniejsze strategie turniejowe w pokerze
Gra w pokera wymaga zarówno znajomości zasad, jak i opanowania taktyki. W niniejszym artykule poznasz najbardziej skuteczne strategie, które pozwolą […]
Ostatnie wpisy