Jak wypoczywać aktywnie i bezpiecznie? Oderwanie się od codzienności
Caravaning
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Jak wypoczywać aktywnie i bezpiecznie? Oderwanie się od codzienności

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Każdy z nas marzy o wakacjach, podczas których będzie mógł odpocząć. Warto zadbać nie tylko o aktywne, ale przede wszystkim bezpieczne spędzanie czasu w podróży. Aby zapewnić sobie ochronę w trakcie długo wyczekiwanych wczasów, należy zatroszczyć się o kilka kluczowych aspektów. Sprawdź, jak wypoczywać aktywnie i bezpiecznie.

O czym pamiętać, podróżując samochodem?

Każdego roku mnóstwo osób wyjeżdża na wakacje samochodem. Przed wyruszeniem na wymarzony aktywny urlop w Chorwacji, Hiszpanii czy w innym państwie, warto dobrze się przygotować. Na drodze może czyhać mnóstwo niebezpieczeństw. Jednym z często spotykanych, zwłaszcza w ostatnich latach, są gwałtowne burze. W razie potrzeby należy zatrzymać auto w bezpiecznym miejscu i po prostu przeczekać burzę. Przednią szybę i dach osłonić trzeba przed gradem. Lepiej nie parkować pod drzewami lub w miejscach z gromadzącą się wodą, a także jechać wolno, przestrzegając zasad poruszania się na drodze. Jeśli tylko zauważysz niebezpieczne zdarzenie, niezwłocznie wezwij pomoc. Niezbędne jest też wykupienie ubezpieczenia np. pakietu assistance. Przyda się, gdyby gwałtowne zmiany pogodowe doprowadziły do uszkodzenia samochodu.

Jeśli podczas podróży zacznie się dokuczliwy upał, nigdy nie zostawiaj w środku samochodu samego ani dziecka, ani zwierzęcia. Z umiarem używaj klimatyzacji, aby nie dopuścić do przeziębienia organizmu. Parkuj w cieniu, żeby unikać niepotrzebnego nagrzewania się auta. Nawadniaj się i stosuj okulary przeciwsłoneczne, aby zwiększyć komfort jazdy.

Ponadto, jeśli opuszczasz pojazd, zabieraj z niego sprzęt elektroniczny – po co kusić los? Żeby zabezpieczyć się przed złodziejami, zainstaluj dobry alarm. Możesz też kupić kamerkę samochodową z czujnikiem ruchu. Samochód parkuj w strzeżonych miejscach. Kup polisę autocasco, która może zminimalizować ewentualne straty finansowe.

Jak zadbać o własne bezpieczeństwo w podróży?

Aktywne wakacje powinny być nie tylko odpowiednio urozmaicone, ale przede wszystkim bezpieczne. Nieprzewidziane sytuacje, takie jak zgubiony bagaż lub zatrucie pokarmowe, potrafią skutecznie zepsuć urlop. Właśnie dlatego warto wykupić polisę turystyczną. Jeśli jedziesz na zorganizowane wczasy z biurem podróży, zwróć uwagę na to, czy podstawowe ubezpieczenie w pakiecie obejmuje na przykład rezygnację z wycieczki: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/turystyczne/a/rezygnacja-z-wycieczki-a-zwrot-zaliczki/647.html. Jeśli organizujesz wyjazd na własną rękę, musisz dopasować ubezpieczenie do celu wyjazdu lub aktywności, jakich chcesz się podejmować. Wówczas będziesz czuć się bezpiecznie nawet podczas bardziej problematycznych sytuacji.

Dzięki polisie mogą zostać pokryte koszty leczenia lub konsultacji. Na czas podróży zapewnione zostanie również wsparcie prawne oraz informacyjne. Wyjeżdżasz na wakacje do europejskiego kraju? EKUZ często i tak nie wystarcza. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia ochronę, ale tylko na podstawowym poziomie. Każdy dodatkowy koszt, taki jak leczenie stomatologiczne, musisz opłacić sam. Zadbaj więc o to, aby aktywne wakacje zostały odpowiednio zabezpieczone – w tym celu wykup polisę turystyczną. Upewnij się, że ubezpieczenie obejmuje koszty leczenia, NNW, OC w życiu prywatnym i ewentualnie ochronę bagażu.

Jeśli uprawiasz sporty ekstremalne (np. wspinaczka, nurkowanie i inne), warto rozszerzyć ubezpieczenie o dodatkowe warianty. Dzięki nim objęty zostaniesz ochroną, gdyby podczas aktywnego wypoczynku doszło do wypadku. Przed rozszerzeniem polisy warto przeczytać w OWU danego ubezpieczyciela, aby dowiedzieć się, jakie aktywności uznane mogą zostać za sporty wysokiego ryzyka lub sporty ekstremalne.

Dobre ubezpieczenie turystyczne powinno być dopasowane do kraju docelowego, ale też planów, aktywności, stanu zdrowia oraz indywidualnych potrzeb. Zwróć uwagę nie tylko na jego cenę, ale też zakres ochrony i inne ważne szczegóły, które mogą być ważne podczas aktywnego i bezpiecznego wypoczynku. Ubezpieczenie może kosztować nawet ok. 3 zł za dzień, a to naprawdę niewiele. Czasem nawet nie warto się zastanawiać, tylko wykupić polisę i spędzić urlop ze spokojną głową.

Kiedy aktywnie odpoczywasz, złodzieje nie śpią

Planując wakacje, zawsze myśl o zabezpieczeniu finansów. Nie polegaj wyłącznie na jednym rodzaju płatności. Weź ze sobą zarówno kartę, jak i gotówkę. Pamiętaj, że noszenie dużych sum jest jednak mocno ryzykowne, więc nie przesadzaj z ilością gotówki. Lepiej wypłacać pieniądze na miejscu. Aby śledzić swoje wydatki na bieżąco, warto mieć zainstalowaną aplikację bankową na smartfonie. Dzięki niej możesz błyskawicznie zareagować, gdyby doszło do nieautoryzowanej transakcji. Podczas podróży staraj się nie logować do otwartych sieci Wi-Fi, a wyłącznie tych zabezpieczonych. Możesz również używać sieci VPN, aby zaszyfrować połączenie i ochronić dane. Jakie są sposoby na bezpieczne płatności podczas wakacji?

  • Noś przy sobie wyłącznie jedną kartę płatniczą.
  • Nie trzymaj przy sobie dużej ilości gotówki.
  • Nie oddawaj karty sprzedawcy, który z nią wyjść na zaplecze.
  • Nigdy nie noś przy sobie zapisanego PIN-u do karty.
  • Przed użyciem sprawdź bankomat.
  • Ustaw niski limit wypłaty z bankomatu, aby utrudnić złodziejom kradzież środków.
  • Korzystaj z bezpiecznych sieci Wi-Fi.
  • Zapisz numer do zastrzegania kart (+48 828 828 828)

Pamiętaj również, aby przed zakupem polisy turystycznej dobrze dopasować ją do swoich potrzeb. Dzięki temu nawet najbardziej aktywny wypoczynek będzie bezpieczniejszy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dobrze dobrać oświetlenie do uprawy domowych roślin?
Jak dobrze dobrać oświetlenie do uprawy domowych roślin?
Odkryj sekrety właściwego doboru oświetlenia dla domowych roślin. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj praktyczne wskazówki, które pomogą Ci zrozumieć, jak oświetlenie wpływa na rozwój i zdrowie Twoich roślin.
Poradnik, jak wybrać odpowiednie okablowanie światłowodowe dla twojej sieci
Poradnik, jak wybrać odpowiednie okablowanie światłowodowe dla twojej sieci
Odkryj klucz do wydajnej sieci poprzez dobór odpowiedniego okablowania światłowodowego. Dowiedz się więcej o dobieraniu kabli, typach i ich zastosowaniach.
Podsumowujemy Indywidualne Mistrzostwa Europy w Szachach w Słowenii
Podsumowujemy Indywidualne Mistrzostwa Europy w Szachach w Słowenii
Polski szachista ma szansę na wielki sukces w Słowenii i awans do Pucharu Świata? Czy Paweł Teclaf dorówna Janowi Dudzie?
Ostatnie wpisy