Jak samodzielnie zbudować kampera? Klimek i Duda inspirują!
CaravaningHobby przygodowe
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak samodzielnie zbudować kampera? Klimek i Duda inspirują!

Samodzielne podróżowanie kamperem stało się w ostatnich latach niezwykle popularne także nad Wisłą. Jak przygotować i wyremontować samochód z niedużym budżetem?

Własny kamper – na początek odpowiedni dobór vana

Zakup gotowego kampera jest bardzo kosztowny, zatem bardziej opłaca się samodzielne przygotowanie busa czy vana do podróży. Miłośnicy podróży samochodem polecają pojazdy o kwadratowej budowie. Dzięki dużej pojemności w środku zmieszczą się wszystkie niezbędne sprzęty i swobodnie będzie mogła tam wypoczywać dwójka dorosłych osób.

Wybierając samochód, warto zwrócić baczną uwagę na kilka technicznych parametrów takich jak napęd na 4 koła, wysoki dach, brak śladów korozji czy przebieg pojazdu. Jednym z najbardziej popularnych modeli, które najlepiej nadają się na wygodny kamper jest klasyczny Mercedes Sprinter. Uznanie wśród podróżników zyskuje także Renault Trafic oraz Peugeot Boxer.

🔸🔸🔸 Nasze realizacje 🔸🔸🔸
🚐Kamper zbudowany na fabrycznym poszyciu pojazdu Mercedes Sprinter z rozstawem osi 4325 mm….

Opublikowany przez Balcamp.pl Piątek, 11 grudnia 2020

Zaprojektowanie funkcjonalnej przestrzeni

Kluczem do stworzenia komfortowego wypoczynku jest dokładne przemyślenie każdego elementu wyposażenia. Dobrze zorganizowane wnętrze powinno mieć wiele miejsc do przechowywania ubrań czy przedmiotów codziennego użytku, dlatego warto umieścić szafki na górnych częściach ścian czy szuflady w ramie łóżka. Niektórzy majsterkowicze są w stanie znaleźć miejsce na przechowywanie różnych rzeczy w drzwiach samochodu.

Funkcjonalna przestrzeń powinna składać się tylko z niezbędnych do codziennego funkcjonowania sprzętów, jak blat do gotowania, zlew/zmywarka, łóżko, szafki, kuchnia i miejsce do spania. Przestrzeń w busie można powiększyć, burząc ścianę dzielącą tył auta z miejscem dla kierowcy i pasażera. Dzięki temu będzie można poruszać się wewnątrz kampera nawet w trakcie jazdy.

Samodzielna budowa kampera – skorzystaj z pomocy fachowców

Nie wszystkie elementy remontu busa można przeprowadzić samodzielnie. Niektóre części warto zostawić specjalistom, nie tylko ze względu na ich wiedzę i umiejętności, ale także bezpieczeństwo podczas użytkowania kampera. Do prac, w których niezbędna jest pomoc fachowców, można zaliczyć instalację elektryczną, odpływ wody, montaż ogrzewania czy prawidłowe umiejscowienie foteli. Przed rozpoczęciem podróży warto wykonać jeszcze ogólny przegląd techniczny, aby sprawdzić, czy wszystkie parametry samochodu są w normie.

Na jakie koszty należy się przygotować?

Wycena remontu kampera jest ściśle uzależniona od indywidualnych potrzeb i wymagań właściciela. Można zaoszczędzić, kupując tańsze materiały do wykończenia lub korzystając z zasobów, które ma się w garażu czy piwnicy. Samodzielny remont powinien wynieść zdecydowanie mniej, jednak nadal są to koszty rzędu kilku tysięcy złotych. Eksperci szacują, że remont busa można przeprowadzić w kwotach od 15 do nawet 40 tys. złotych.

Kampery Adama Klimka i Grzegorza Dudy

Za inspirację do samodzielnego stworzenia własnego kampera mogą posłużyć twórcy serii programu opowiadającego o budowaniu kamperów. W najnowszej edycji Adam Klimek i Grzegorz Duda musieli stworzyć kampery na bazie Mercedesów Sprinterów. Każdy z uczestników miał budżet w wysokości 70 tys. złotych, za który musieli kupić samochód bazę, zaprojektować wnętrze, zakupić wyposażenie oraz zabudowę kempingową, a także samodzielnie wyremontować przestrzeń. Prace obu mężczyzn oceniali telewidzowie programu, którzy oddawali głosy na ulubiony projekt.

Tegoroczną edycję wygrał Grzegorz Duda, który zdobył ponad 57 tys. z ok. 100 tys. oddanych głosów. Inspiracji do wykonania i przeprowadzenia samodzielnego remontu można szukać w programie „Klimek kontra Duda”.

Foto wyróżniające: Andrew Bone / Flickr

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak działają biomimetyczne składniki w kosmetyce na bazie miedzi?
Jak działają biomimetyczne składniki w kosmetyce na bazie miedzi?
Odkryj, jak biomimetyczne składniki kosmetyczne na bazie miedzi działają na skórę. Dowiedz się, jak technologia biomimetyczna przekształca naturę w innowacyjne rozwiązania kosmetyczne.
Nine dart finish – jak to robią najlepsi darterzy świata?
Nine dart finish – jak to robią najlepsi darterzy świata?
Wygranie lega w dziewięciu rzutkach to wielkie marzenie każdego dartera – zarówno amatora, jak i profesjonalisty. Są jednak na kuli […]
Cuda ze sznurków – przewodnik po świecie makram
Cuda ze sznurków – przewodnik po świecie makram
Starożytna sztuka zaplatania stała się popularnym hobby. Skąd pochodzi, do czego służy i na czym polega fenomen makram?
Tagi
Ostatnie wpisy