Champions Chess Tour 2021: Magnus Carlsen liderem po pierwszej fazie czwartego turnieju
News
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Champions Chess Tour 2021: Magnus Carlsen liderem po pierwszej fazie czwartego turnieju

Po niezbyt udanym występie na Tata Steel Chess, Magnus Carlsen wrócił na zwycięski szlak. W piętnastu rozegranych partiach w czwartym turnieju online w szachach szybkich z serii Champions Chess Tour aktualny mistrz świata uzbierał 10,5 pkt, co zapewniło mu triumf w pierwszej fazie zmagań. Od wtorku rywalizacja toczyć się będzie w systemie pucharowym.

W imprezie nazywanej „Szachową Ligą Mistrzów” biorą udział najwybitniejsi arcymistrzowie, na czele z aktualnym czempionem globu – Magnusem Carlsenem, a także najwyżej sklasyfikowanym polskim szachistą – Janem-Krzysztofem Dudą. Mierzą się oni w dziesięciu turniejach rozgrywanych w następujących po sobie miesiącach. Każde spotkanie toczy się w tempie 15 minut plus 10 sekund po każdym ruchu w danej partii. Cały cykl potrwa do niedzieli 3 października, kiedy to zostanie wyłoniony zwycięzca. Największe szanse na triumf ma wspomniany Carlsen, podczas gdy Duda zajmuje po trzech turniejach dopiero 10. lokatę.

W marcowym, czwartym turnieju z cyklu Champions Chess Tour jak dotychczas nie ma zbyt wielu niespodzianek. W pierwszej fazie wirtualnych zmagań bezkonkurencyjny okazał się genialny Norweg, który zdobył łącznie 10,5 pkt w 15 meczach. Dość powiedzieć, że to najwyższy wynik w historii na tym etapie. Tuż za Carlsenem uplasował się prowadzący w poprzednich dniach Holender Anish Giri (10 pkt), zaś trzecią pozycję zajął dotychczasowy lider cyklu po trzech turniejach – Amerykanin Wesley So (9,5 pkt).

Grono ćwierćfinalistów uzupełniają Hikaru Nakamura (9 pkt), Jan Niepomniaszczi, rewelacyjny 17-latek z Iranu – Alireza Firouzja, Maxime Vachier-Lagrave (wszyscy po 8,5 pkt) oraz Lewon Aronian (8 pkt). Pierwsze pojedynki, których stawką będzie awans do najlepszej czwórki, zostaną rozegrane już we wtorek 16 marca. Pula nagród w toczącym się turnieju Magnus Carlsen Invitational wynosi 200 tysięcy dolarów.

Foto wyróżniające: Frans Peeters, Flickr / Wikimedia Commons

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie czynniki wpływają na wartość kolekcjonerską nasion marihuany?
Jakie czynniki wpływają na wartość kolekcjonerską nasion marihuany?
Odkryj czynniki wpływające na wartość kolekcjonerską nasion marihuany. Poznaj kluczowe elementy, które determinują cenę i atrakcyjność genetyki.
Właściwości i zastosowanie colostrum w codziennej diecie
Właściwości i zastosowanie colostrum w codziennej diecie
Odkryj niesamowite właściwości i różnorodne zastosowanie colostrum, czyli siary, w codziennej diecie. Dowiedz się, jak może wpłynąć na Twoje zdrowie i samopoczucie.
Przygotowanie do ekstremalnej przygody: podstawy treningu survivalowego
Przygotowanie do ekstremalnej przygody: podstawy treningu survivalowego
Przygotuj się do nadchodzącej przygody. Dowiedz się, jak efektywnie trenować na ekstremalne warunki, poznaj podstawy survivalu. Niezależnie od Twojego doświadczenia, nasz artykuł pomoże Ci dobrze przygotować do wyzwań, jakie niesie trening survivalowy.
Ostatnie wpisy