Zasady gry w szachy trzyosobowe
Sporty umysłoweSzachy
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zasady gry w szachy trzyosobowe

Szachy to jedna z najstarszych gier strategicznych, jakie zna nowoczesna cywilizacja. Większość osób jest przekonana, że w „królewską grę” można grać tylko w dwie osoby. Tymczasem istnieje szachowa rozgrywka, w której uczestniczą trzy osoby!

Szachy to gra z wielką tradycją

Pierwotnie szachy były nazywane chaturangą. Do Europy trafiły w XI wieku wraz z Norweskimi kupcami wracającymi z Indii. Przez wieki gra ulegała rozmaitym przemianom. Dzisiaj w szachy można grać na turniejach, korespondencyjnie, on-line czy za pomocą aplikacji. Transformacje szachów trwają nadal, jednak niezmienna pozostaje szachownica oraz piony, które stają naprzeciwko siebie.

Szachy trzyosobowe – jak to możliwe?

Czy to w ogóle możliwe, aby trzy osoby rozgrywały partię szachów? Okazuje się, że tak, choć taka forma rozgrywki wciąż jeszcze nie jest zbyt popularna. Aby grać w szachy trzyosobowe, trzeba mieć specjalną szachownicę trójstronną. Najczęściej wybieraną szachownicą jest taka z 96 polami, podzielona na 3 strefy po 32 pola dla każdego gracza. Figury, piony i pola na szachownicy różnią się między graczami kolorami.

Polska myśl technologiczna ma swój udział w budowie szachów trzyosobowych. Właścicielem patentu na szachownicę dla trzech osób jest Polak. Jeśli nie jesteś jednak pewien, czy szachy trzyosobowe są dla Ciebie, możesz spróbować rozegrać kilka partii w Internecie. Na początek zapewni to dużo rozrywki. Gra z wirtualnymi przeciwnikami to także rywal, z którym trzeba się zmierzyć.

Szachy trzyosobowe wymyślił Jacek Filka. Właścicielem patentu tej gry jest Jerzy Luberda. Jest to odmiana szachów przeznaczona do gry w trzy osoby.

Opublikowany przez EDU ŚWIAT Środa, 29 stycznia 2020

Szachy trzyosobowe – zasady gry

Szachy to wojenna gra strategiczna rozgrywana na 64 polach przez piony oraz figury. Zasady gry trzyosobowych szachów nie różnią się znacząco od szachów rozgrywanych przez dwóch uczestników. Rozgrywając partię trzyosobową, należy więc wyposażyć się w komplet pionów i figur. Potrzebne są zatem specjalna szachownica oraz trzy komplety pionów i figur, takich jak w standardowym zestawie:
•  osiem pionów;
•  dwa skoczki;
•  dwóch gońców;
•  dwie wieże;
•  hetmana;
•  króla.

Każdy z graczy ma swój wydzielony obszar, a szachownica podzielona jest na 3 strefy po 32 pola.

W tradycyjnych szachach najważniejszym zadaniem jest pokonanie przeciwnika, poprzez szach-mat. Innymi słowy, takie ustawienie bierek, aby przeciwnik przy każdym ruchu był narażony na bicie i nie mógł go uniknąć. W przypadku szachów dla trzech osób zakończenie różni się nieco od tego, znanego z tradycyjnej partii. Ze względu na trójkę graczy gra toczy się do zadania pierwszego mata. Zwycięzcą partii jest natomiast jedynie osoba, która danego mata zadała. Porażkę ponoszą obie osoby, które uczestniczyły w rozgrywce.

Szachy trzyosobowe – strategia o poziom wyżej

Trzyosobowe szachy to gra głównie dla tych, którzy szukają nowych wyzwań i lubią wychodzić poza utarte schematy. Taktyki wykorzystywane w klasycznych szachach tutaj wcale nie muszą się sprawdzać. Trzeci gracz w rozgrywce potrafi wszystko zmienić. Wiele otwarć szachowych zastosowanie ma jedynie w przypadku szachów klasycznych. Roszada może okazać się nieskuteczna.

W rozgrywce dla trójki musisz myśleć o jeszcze jeden krok dalej i szybciej podejmować decyzje. Należy mieć zawsze w pamięci, że atak może przyjść od każdego z przeciwników oraz że sojusze są dozwolone. Należy wykorzystywać zamieszanie powstałe na „polu walki” i sytuacje, w których do bicia naszego piona podchodzą pozostali gracze. Tego typu okoliczności będą wpływać na Twoją korzyść.

Foto wyróżniające: Slip, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons / image originally posted to Flickr

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Darth Yoda 25.03.2022

    Szachy dla trzech osób to wariacja tradycyjnej gry dla dwóch osób. Oczywiście dla „starych wyjadaczy” taka opcja jest ciekawym urozmaiceniem rozgrywki ale ja osobiście mam sentyment do klasycznej odmiany.

Rekomendowane
Sprzęt turystyczny, który nigdy nie zawodzi!
Sprzęt turystyczny, który nigdy nie zawodzi!
Wysoka jakość to jeden z ważniejszych czynników, jakim powinniśmy się kierować przy wyborze sprzętu turystycznego.
Najbliższe mecze Huberta Hurkacza – kiedy i gdzie w 2023 roku zagra gwiazda polskiego tenisa?
Najbliższe mecze Huberta Hurkacza – kiedy i gdzie w 2023 roku zagra gwiazda polskiego tenisa?
Jakie daty w drugiej połowie 2023 roku powinien zapamiętać każdy kibic? Kiedy gra Hurkacz? Odpowiadamy w poniższym artykule.
Zalety i wyzwania związane z implementacją elektronicznego systemu fakturowania w firmie
Zalety i wyzwania związane z implementacją elektronicznego systemu fakturowania w firmie
Przyjrzyj się korzyściom i wyzwaniom związanym z wprowadzeniem e-fakturowania do twojego biznesu. Poznaj strategie na rozwiązanie problemów, dzięki którym proces faktur stanie się prostszy i wydajniejszy.
Ostatnie wpisy