Umysł – niezwykle istotny element przy uprawianiu MMA
Sporty umysłowe
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Umysł – niezwykle istotny element przy uprawianiu MMA

Artykuł sponsorowany

Sporty walki to aktywność fizyczna, która wymaga od zawodnika ogromu poświęceń. Aby odnosić sukcesy w MMA, należy nie tylko trenować przez wiele lat, lecz także wypracować w sobie odpowiednie nastawienie mentalne.

Nie tylko siła, ale też umysł

Większość osób, które pragną uprawiać sporty walki, kojarzą te aktywności wyłącznie z dopracowaną i potężną sprawnością fizyczną. Sądzą, że jeśli przeznaczą na treningi mnóstwo godzin w ciągu każdego tygodnia i będą wykonywać je regularnie, to sportowe sukcesy mają właściwie zagwarantowane. Otóż kluczem do zwycięstwa w tego typu sportach jest również odpowiednie nastawienie psychiczne. Nie wystarczy jedynie budować swojej kondycji, siły i masy mięśniowej, aby być niezwyciężonym. Należy również trenować swój umysł. Nierzadko na ringu ścierają się zawodnicy, którzy są podobni poziomem zaawansowania. Który zawodnik wygrywa taki sparing? Oczywiście ten, który potrafi odpowiednio się nastawić i ujarzmić swoje lęki: strach przed doznaniem kontuzji, obawy przed poczuciem wstydu, lub po prostu lęk przed porażką. Co można w sobie wypracować, aby zwiększyć szanse na wygraną?

Wizualizacja zwycięstwa

Siła umysłu od wielu lat doceniana jest w psychologii. Wielu zawodników spotyka się z psychologami sportu, aby poradzić sobie z presją, emocjami i innymi uczuciami, które towarzyszą im podczas sportowych zmagań. Korzystają oni z wielu technik, a jedną z nich jest wizualizacja. 

Zawodnicy przed starciem z przeciwnikiem wizualizują swój sukces, myślą o nim i wprawiają się w pozytywny nastrój. Optymizm pociąga za sobą także odwagę i dobre nastawienie. Dzięki temu mogą oni zmniejszyć poziom stresu, a przede wszystkim zwiększyć szanse na wygraną. Wizualizacja może tyczyć się też elementów walki – warto pamiętać jednak o tym, że wizualizowane sytuacje powinny być możliwe do zrealizowania. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że prędzej czy później Twoje ciało podąży za umysłem i sprawi, że wizualizacja stanie się prawdą.

Skupienie i pewność siebie 

Podczas treningów i przed walką, niezwykle ważne jest skupienie. Zaprzątanie sobie głowy problemami prywatnymi, rodzinnymi, nie wpływa dobrze na wykonywane ćwiczenia. Przed wejściem na ring lub salę treningową, powinno się porzucić wszelkie myśli niezwiązane ze sportem. Ważna jest także pewność siebie i wiara w swój sukces. Bez tych dwóch elementów, wygrana jest wprost niemożliwa do osiągnięcia. 

Przygotowanie kluczem do sukcesu

Wielu zawodników przypomina sobie o zdrowiu psychicznym dopiero wtedy, gdy coś nie idzie po ich myśli, przykładowo spada ich forma. Umysł jest jednak elementem, który przekłada się na ciało. Fizyczność i psychika to jedność. Odpowiednie przygotowanie mentalne pomoże wypracować odpowiednie strategie do walki czy właściwą postawę zarówno w przypadku zwycięstwa, jak i porażki. Z tego względu w przygotowanie mentalne, dopasowane indywidualnie do każdego zawodnika, warto inwestować wszelkie środki. Odpowiednie nastawienie psychiczne działa na umysł jak bandaże bokserskie i owijki bokserskie na dłonie – stanowi skuteczną barierę ochronną, zatem tak samo jak o ciało, należy dbać o umysł.

Fot. Vladislav Bychkov/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Łucznictwo dla początkujących – jak optymalnie skompletować sprzęt?
Łucznictwo dla początkujących – jak optymalnie skompletować sprzęt?
Łucznictwo jest formą rekreacji, która bardzo często przeradza się w pasję lub zacięcie sportowe. Przygodę z tą dyscypliną sportową należy […]
W jakich sytuacjach następuje remis w szachach?
W jakich sytuacjach następuje remis w szachach?
Wielu początkujących graczy zastanawia się, w jakich sytuacjach mamy do czynienia z remisem w szachach. Poniżej prezentujemy kilka możliwych scenariuszy, […]
Praktyczne prezenty dla wędkarza
Praktyczne prezenty dla wędkarza
Mimo że wędkarstwo od wielu lat cieszy się w Polsce dużym zainteresowaniem, zakup prezentu dla osoby, która ma takie hobby, […]
Ostatnie wpisy