Artykuł sponsorowany
Sporty walki to aktywność fizyczna, która wymaga od zawodnika ogromu poświęceń. Aby odnosić sukcesy w MMA, należy nie tylko trenować przez wiele lat, lecz także wypracować w sobie odpowiednie nastawienie mentalne.
Większość osób, które pragną uprawiać sporty walki, kojarzą te aktywności wyłącznie z dopracowaną i potężną sprawnością fizyczną. Sądzą, że jeśli przeznaczą na treningi mnóstwo godzin w ciągu każdego tygodnia i będą wykonywać je regularnie, to sportowe sukcesy mają właściwie zagwarantowane. Otóż kluczem do zwycięstwa w tego typu sportach jest również odpowiednie nastawienie psychiczne. Nie wystarczy jedynie budować swojej kondycji, siły i masy mięśniowej, aby być niezwyciężonym. Należy również trenować swój umysł. Nierzadko na ringu ścierają się zawodnicy, którzy są podobni poziomem zaawansowania. Który zawodnik wygrywa taki sparing? Oczywiście ten, który potrafi odpowiednio się nastawić i ujarzmić swoje lęki: strach przed doznaniem kontuzji, obawy przed poczuciem wstydu, lub po prostu lęk przed porażką. Co można w sobie wypracować, aby zwiększyć szanse na wygraną?
Siła umysłu od wielu lat doceniana jest w psychologii. Wielu zawodników spotyka się z psychologami sportu, aby poradzić sobie z presją, emocjami i innymi uczuciami, które towarzyszą im podczas sportowych zmagań. Korzystają oni z wielu technik, a jedną z nich jest wizualizacja.
Zawodnicy przed starciem z przeciwnikiem wizualizują swój sukces, myślą o nim i wprawiają się w pozytywny nastrój. Optymizm pociąga za sobą także odwagę i dobre nastawienie. Dzięki temu mogą oni zmniejszyć poziom stresu, a przede wszystkim zwiększyć szanse na wygraną. Wizualizacja może tyczyć się też elementów walki – warto pamiętać jednak o tym, że wizualizowane sytuacje powinny być możliwe do zrealizowania. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że prędzej czy później Twoje ciało podąży za umysłem i sprawi, że wizualizacja stanie się prawdą.
Podczas treningów i przed walką, niezwykle ważne jest skupienie. Zaprzątanie sobie głowy problemami prywatnymi, rodzinnymi, nie wpływa dobrze na wykonywane ćwiczenia. Przed wejściem na ring lub salę treningową, powinno się porzucić wszelkie myśli niezwiązane ze sportem. Ważna jest także pewność siebie i wiara w swój sukces. Bez tych dwóch elementów, wygrana jest wprost niemożliwa do osiągnięcia.
Wielu zawodników przypomina sobie o zdrowiu psychicznym dopiero wtedy, gdy coś nie idzie po ich myśli, przykładowo spada ich forma. Umysł jest jednak elementem, który przekłada się na ciało. Fizyczność i psychika to jedność. Odpowiednie przygotowanie mentalne pomoże wypracować odpowiednie strategie do walki czy właściwą postawę zarówno w przypadku zwycięstwa, jak i porażki. Z tego względu w przygotowanie mentalne, dopasowane indywidualnie do każdego zawodnika, warto inwestować wszelkie środki. Odpowiednie nastawienie psychiczne działa na umysł jak bandaże bokserskie i owijki bokserskie na dłonie – stanowi skuteczną barierę ochronną, zatem tak samo jak o ciało, należy dbać o umysł.
Fot. Vladislav Bychkov/unsplash.com