Bilardowe faux pas – jakie błędy najczęściej popełniają amatorzy bilarda?
Bilard & snookerGry towarzyskie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Bilardowe faux pas – jakie błędy najczęściej popełniają amatorzy bilarda?

Gra w bilard wcale nie jest tak prosta i niewinna, jak mogłoby się wydawać, o czym regularnie przekonują się osoby rozpoczynające swoją przygodę ze snookerem. Jakie błędy są najpowszechniejsze wśród amatorów tej dumnej gry i – co ważniejsze – w jaki sposób można nad takowymi pracować?

Bilard to gra, w której wbrew pozorom dosyć łatwo o rozmaite pomyłki. Oczywiście nie każdy z nas jest zawodowcem, ale nawet podczas towarzyskiej rozgrywki warto znać przynajmniej podstawowe zasady. Stół bilardowy zazwyczaj ma 9 ft (stóp), do gry wykorzystuje się 15 kolejno ponumerowanych bil, a wyposażenie dopełniają podpórki (krzyż lub mostek), trójkąt oraz kreda w kolorze sukna. Tak jak wspomniane kwestie są klarowne dla każdego, kto choć raz miał do czynienia ze snookerem w dowolnej postaci, tak wciąż pozostaje wiele reguł, które mogą przysporzyć problemów. W tym artykule omówimy najczęściej spotykane. 

1. Odsuwanie białej bili od stołu bez faulu

W towarzyskich rozgrywkach bardzo często można spotkać się z odsuwaniem białej bili od bandy stołu, nawet jeśli nie było to poprzedzone faulem. Otóż okazuje się, że taka zasada nie istnieje – zmienić położenie białej bili możemy bowiem wyłącznie wtedy, gdy przeciwnik zanotował faul. Jeśli natomiast po prawidłowym zagraniu biała bila utknęła tuż przy bandzie stołu, to nie mamy wyboru i musimy kontynuować grę.

2. Kontynuacja gry po wbiciu bili rywala

Powszechnym błędem jest także dalsza gra zawodnika, który przypadkowo wbił do łuzy bilę rywala. Warto pamiętać, że w takim przypadku następuje strata kolejki – dopiero po odbyciu kary gracz może wrócić do gry. Jednych będzie taka reguła cieszyć, drugich niekoniecznie, ale właśnie takie są zasady.

3. Dwa uderzenia po faulu

Kolejny często powielany przez amatorów mit. Zasada dwóch uderzeń po faulu na pewno nie figuruje w żadnym regulaminie, w związku z czym – jeśli do tej pory konsekwentnie ją egzekwowaliśmy – najwyższa pora się tego oduczyć. Wystarczającą rekompensatą za faul jest prawo do ustawienia białej bili w dowolnym miejscu na stole.

4. Wbijanie czarnej bili do przeciwległej łuzy

Błąd popełniany nawet przez bardziej doświadczonych graczy, którzy przekazują swoją nie do końca sprawdzoną wiedzę początkującym. Często można spotkać osoby twierdzące, że czarną bilę powinno się wbić do łuzy przeciwległej do tej, do której wpadła ostatnia kolorowa bila. Jednak nic bardziej mylnego – według oficjalnych zasad czarna bila musi wylądować w łuzie dowolnej, ale zadeklarowanej wcześniej przez gracza. Jeśli ktoś jest święcie przekonany, że należy kończyć rozgrywkę inaczej, warto czym prędzej wyprowadzić go z tego błędu.

5. Moment uderzenia

O popełnienie faulu w momencie uderzenia wcale nie jest tak trudno. Wręcz przeciwnie – i w tej kwestii pojawiają się rażące pomyłki. Do najczęściej spotykanych zaliczają się m.in. używanie podpórek, gdy biała bila jest za daleko czy siadanie na stole. Niestety tego typu pomoc nie jest dozwolona, gdyż w momencie uderzenia przynajmniej jedna noga musi znajdować się na podłodze!

Zdj. główne: Sigmund/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Lista rzeczy, które przydadzą się w kamperze
Lista rzeczy, które przydadzą się w kamperze
Planujesz wyjazd kamperem? Doskonale wiemy, jak stresujące potrafi być planowanie całej podróży, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie listę przydatnych rzeczy, o […]
Niezbędniki na wyprawę trekkingową
Niezbędniki na wyprawę trekkingową
Jest wiele rzeczy, o które musisz zadbać, planując wyprawę trekkingową.
Masters 2021: Jonny Clayton   niespodziewanym triumfatorem, słaby występ Ratajskiego
Masters 2021: Jonny Clayton niespodziewanym triumfatorem, słaby występ Ratajskiego
Weekendowy turniej Masters 2021 obfitował w wiele niespodzianek. Nowym mistrzem został Jonny Clayton, który w drodze do finału pokonał m.in. […]
Ostatnie wpisy